İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

ANTİK COĞRAFYAYI ADIMLAYACAKLAR

 

Zirve Dağcılık Selçuk Şubesi Pygale – Kaystros arasındaki antik coğrafyada doğa yürüyüşü gerçekleştircek.

Dünyanın heryerinden gelen turistlerin ilgi odağı olan Efes Antik Kentinin denize bağlantısı olan Kaystros nehri ile Pygale Antik Kenti arasındaki antik coğrafyayı adımlayacak olan doğa severlerin rotası oldukça renkli.  

Selçuk – Kuşadası yolu üzerinde bulunan Eski içmeler adı ile bilinen mevkide koyun üç tarafında kalıntıları görülebilen Pygale kentinin adına ilk olarak meşhur tarihçi Strabon’un antik Anadolu coğrafyasını konu alan “Geographika” adlı kitabında rastlanılmaktadır. Strabon zamanındaki inanca göre, Truva savaşı sonunda kaba etlerine hastalık bulaşan meşhur komutan Agamemnon’un askerlerine bazı kahinler burada tedavi edilerek iyileşebileceklerini tavsiye etmişler ve bunun üzerine Agamemnon’un ve askerleri buraya gelip bir süre kalıp tedavi olmuşlar ve antik bir kent kurmuşlardır. Antik Yunan dilinde kalça anlamına gelen “Pyge” ismi kente verilmiş ve bölge Pygale olarak anılmaya başlanmıştır. 
 
Zirve Dağcılık üyelerinin yürüyüş güzergahlarının diğer ucunda ise eski Kaystros bulunuyor. Antik zamanda Kaystros ya da Astarpa olarak bilinen Küçük Menderes Nehri, İzmir’in Ödemiş İlçesi arkasında yükselen ve eski adı Tmolos olan Bozdağlar’dan doğarak 175 km yol kat eder, Selçuk İlçesinin Pamucak sahilinde denizle buluşur. Nehir taşıdığı alüvyal topraklarla Efes liman kentini denizden uzaklaştırmıştır. Şimdiki halini bilenler nehri Efesten uzak bulabilirler fakat nehrin güzergahı değişmiştir. Antik dönemde Kaystros, şimdilerde bizlerin antik kanal olarak bildiği yere uzanıyordu. Bu nehir aynı zamanda Yunanca “Meandros”, yani “suların dirsek yaptığı yer” anlamına gelen “Menderes” ismi anılan üç yerden birisi olarak bilinir. 

 
 
Bu eşsiz coğrafyada yürüyüş için 19 Şubat 2017 pazar günü sabah saat 8.00’da Selçuk otogarında toplanacak olan zirve Dağcılık üyeleri yaklaşık 10 km uzunluğundaki rotayı Özgür Aydoğan liderliğinde yürüyecekler.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Translate »