ATAYURDA YOLCULUK TÜM BÖLÜMLER

Read Time:4 Minute, 24 Second

 

Altayların turistik iki büyük merkezi var. Biri Çemal bölgesi diğeri Artıbaş tarafıdır. Diğer yerleri daha kültürel ve tarihi yerlerdir. Altayların güneyi en eski Türk yurtlarındandır. Çemal, başkentten oraya giderken ilk durağımızdır.

 

Güneye doğru indikçe Türk tarihinin en eski verileri ile karşılaşıyoruz. Büyülenmemek, ağlamamak elde değil. Ruhumuzda kasırgalar kopuyor. Yok böyle bir şey…

 

Yolculuk devam ediyor.

 

Ergenekon Yurdunu aramaya gittik. … ve onu bulduk!

 

 

Ergenekon’u aramaya gittik. 5000 yıllık Türk kaya resimleri ile Tarih’in Türklerle başladığını bir kez daha teyit ettik.

 

 

Altıngöl, Katu Yaruk’un kuzey-batıya doğru uzantısıdır. Bu gölün kuzey-batı ucunda Altıngöl’ün sonunda karşılıklı iki köy var. İoğaç (Yuğaç) ve Artıbaş. Bu köyler Çemal’den sonra Altay’ın iki büyük turizm merkezi olmuş durumda. Buralarda tarih yok. Altay’da tarih güneydedir. Bu bölüm Altay’ın kuzeyini anlatır.

 

 

 ğumuzun en etkileyici noktalarından birine uzanıyoruz. 20 km uzunluğundaki Pazırık Kurganlarına ulaştığımız yere geldik. Bir sonraki bölüm Pazırık kurganları.

 

 

Türk tarihinin en önemli yerlerinden biri olan Pazırık vadisinde etkileyici Türk gömütleri arasında dolaştık. Ergenekon olması muhtemel Katu Yaruk’a ulaştık.

 

 

Bozkurt ve Ergenekon Destanlarındaki “Ergenekon tanımlamasına en uygun yer. Vadi içinde bulunan arkeolojik buluntular da bu tezimizi doğrular niteliktedir. Co-Şu hanedanı yıllığındaki tanımlamaya en uygun yer.

 

 

 

 

Dağcılık malzemelerini incelemek yada satın almak için tıklayınız.

www.dagcidukkani.com

 

 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous post 7000’LİK DAĞLARDAN HABERLER VAR
Next post Drone dağcının hayatını kurtardı
Translate »