Anadolu Coğrafyası Keşif ve Araştırma Topluluğu

Yazılar

  Türkiye Dağcılık Federasyonu tarafından başta başkanımız Prof. Dr. Ersan BAŞAR olmak üzere yapılan girişimler neticesinde 29 Mart 2018 tarihinde Ankara’da Spor Genel Müdürlüğü Spor Faaliyetleri Dairesi’nde yapılan toplantıya Türkiye Dağcılık Federasyonu’nu temsilen Genel Sekreterimiz Sayın Mehmet ŞAHİN, Spor Tırmanış Kurulu Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Faruk AKÇINAR, Eğitim Komisyonu koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Mehmet GÜLLÜ […]

Read More

Samsun – Vezirköprü Şahinkaya Kanyonu’nda 4-9 Ağustos 2018 tarihleri arasında Falcon Fest Ekstrem Sporları Festivali düzenlenecektir. Her yıl aynı tarihlerde yapılması planlanan festivale başta kaya tırmanışı ile ilgilenen kulüp/sporcular olmak üzere tüm kulüp ve sporcularımız davetlidir. Festivale katılmak isteyen kulüp/sporcuların 22 Haziran 2018 tarihine kadar info@falconfest.org e-posta adresine Adı Soyadı, Telefon Numarası ve E-Posta adresiyle […]

Read More

Polonya’da Teresa Wietoska isimli 70 yaşındaki kadın Kilimanjaro Dağı’na tırmandı. Torunlarına pasta yapmaktan sıkıldığı için 65 yaşında dağcılığa başlayan Wieteoska’nın tırmandığı ilk dağ ise Ağrı Dağı.

Polonya’da 70 yaşındaki Teresa Wietoska, Tanzanya’nın kuzeydoğusunda bulunan 5 bin 895 metre yüksekliğindeki Kilimanjaro Dağı’na tırmanan en yaşlı kadın oldu.
Evde oturup torunlarına pasta pişirmekten sıkılan Wietoska, 65 yaşında dağlara olan tutkusunu keşfetti ve Polonyalı kadınların kurduğu Klimanjaro Derneği’ne üye oldu. Formda kalabilmek için her gün saatlerce antreman yapan Wietoska, dağcılık serüvenini İHA’ya anlattı. Emekli olduktan sonra kocasının hastalıkları dolayısıyla yıllar boyu hastane hastane gezdiklerini belirten Teresa Wietoska, bu durumun kendisini çok yıprattığını, bu süreçte nefes alabilmek için arayışlara başladığını söyledi. Torunlarıma pasta pişirmek ve hasta bakmak dışında yaptığım hiçbir şey yoktu. Kendim için hiçbir şey yapmıyordum ve bu durum beni oldukça rahatsız etmeye başlamıştı” diyen Wietoska, ablasının kızı sayesinde Polonyalı bir grup kadının kurduğu Klimanjaro Derneği ile tanıştığını söyledi. O zamanlar 65 yaşında olduğunu ifade eden Teresa Wietoska, derneğin farklı dağlara düzenlediği tırmanışlardan etkilenerek forma girebilmek için hemen fitness salonuna yazıldığını belirtti. Haftada 3 gün üçer saat egzersiz yapan Wietoska, buna ek olarak da haftada 5 gün, günde 10 kilometre kuzey yürüyüşü egzersizi yaptığını ifade etti. 1 yıllık yoğun egzersizin ardından dağa tırmanabilecek forma geldiğini belirten Teresa Wietoska’nın ilk tırmandı dağ ise Ağrı Dağı.

Wietoska Ağrı Dağı’na ilişkin izlenimlerini şu sözlerle ifade etti:
“2012 Eylül ayıydı Ağrı Dağı’na tırmandığımızda ekibimiz 11 kadından oluşuyordu, ekipteki en yaşlı kişi bendim, diğerleriyle aramda neredeyse 30 yaş vardı. Tırmanış biraz zordu, karlı, buzlu ve de soğuktu. Gece 02:30’da zirveye tırmanmaya başladık, sabah 07:30’da zirvedeydik. Hava güneşliydi, manzara olağanüstüydü. Ben 11 kişi arasından zirveye ulaşan 3. kişiydim. İşte o an Ağrı Dağı’na tırmanabildiysem her yere tırmanabileceğimi hissettim.”

Dağcılık serüvenine 2014 yılında İran’daki Demavend Dağı’yla devam eden Teresa Wietoska son olarak Tanzanya’daki Klimanjaro Dağı’na tırmandı. Klimanjaro Derneği üyesi 11 kadınla 7 günde zirveye ulaşan Wietoska, böylelikle Kilimanjaro’ya tırmanan dünyadaki en yaşlı kadın unvanını elde etti. Emekli maaşı bin 700 zloty (yaklaşık 400 euro) olan Teresa Wietoska, bu seyahatin gerektirdiği uçak bileti, konaklama, ekipman vb. masraflarını karşılamak içinse bankadan 12 bin zloty (yaklaşık 3 bin euro) kredi çektiğini aktardı.
Wietoska Klimanjaro Kilimanjaro tırmanışına ilişkin izlenimlerini ise şu sözlerle ifade etti:
“Klimanjaro’da 10 yılda bir olan kar fırtınasına denk gelmişiz. 7 günün sonunda zirveye ulaştık ancak öyle yoğun bir kar fırtınası vardı ki hiçbir şey göremedik. Dehşet derecede rüzgar, soğuk ve kar O kadar soğuktu ki bir an önce inmeye kilitlenmiştik. Hatıra fotoğrafı çektikten hemen sonra da inişe geçtik. Kar fırtınası dolayısıyla her ne kadar Ağrı Dağı’ndaki gibi muhteşem bir manzara görememiş olsam da Klimanjaro’yu fethetmek, fethettiğin zirvenin havasını solumak olağanüstü bir duygu, müthiş bir mutluluk.”
70 yaşında böylesi bir hobiyle uğraşmasının etrafındakiler tarafından takdirle karşılandığını aktaran Teresa Wietoska, Kilimanjaro tırmanışından etkilenen ve 12 bin zloty kredi çektiğini duyan anonim bir kişinin önümüzdeki Mayıs ayında Kanarya Adaları’ndaki Teide Yanardağı’na yapacakları tırmanış için kendisine sponsor olduğunu belirtti. İmkanları elverirse önümüzdeki yıllarda Japonya’daki Fuji Dağı’na çıkmak istediğini ifade eden Teresa Wietoska kadınlara ise, “Hiçbir şey için geç değil. Ben 66 yaşımda tutkumu keşfettim. Yaş önemli değil, önemli olan hayal etmek. Eğer hayal ediyorsan mutlaka başarırsın” şeklinde mesaj verdi.

 

(bursa.com)

 

 

 

Dağcılık malzemelerini incelemek yada satın almak için tıklayınız.

www.dagcidukkani.com

Ünlü İspanyol tırmanıcı Carlos Soria’nın 14×8000 projesini bitiren en yaşlı dağcı unvanını elde edebilmek için sadece Dhaulagiri (8167 m) ve Shisha Pangma (8013 m) zirvelerini yapması yeterli olacak. Ama ne yazık ki, daha önceki 7 kez denediği ve bir türlü zirvesine ulaşmayı başaramadığı Dhaulagiri’ye 8.kez tırmanmak için bugün (26 Mart 2018) yola çıkıyor. Yaşlı Kurt’a […]

Read More

TÜRK DAĞCILAR TARAFINDAN KEŞFEDİLMEYİ BEKLEYEN ZİRVELER : SKİL BRUM Bulunduğu Ülke : Pakistan Bulunduğu Bölge : Gilgit-Baltistan Bulunduğu Dağ Silsilesi : Karakurum Dağları Yükseklik : 7360 m. Koordinatlar : N 35°51’00” E 76°25’00” N 35.85350° E 76.42170° İlk Tırmanış Tarihi : 19 Haziran 1957 İlk Tırmanış Ekibi : Fritz Wintersteller ve Marcus Schmuck (Avusturya) İlk […]

Read More

İtalyan alpinist Franco Franz Nicolini And Dağları silsilesinde bulunan ve yüksekliği 6500 metre üzerindeki 16 adet dağı 60 gün içerisinde tırmanmaya çalışacak. Dağlar arasındaki bütün transferlerde herhangi bir araçtan yararlanmayacak, ülkeler arasındaki geçişleri koşarak veya yürüyerek gerçekleştirecek. Tırmanışın Güney Amerika’nın en yüksek zirvesi Aconcagua (6962 m)’dan başlayacak ve Bolivya’da bulunan Nevado Sajama (6542 m)’da Nisan […]

Read More

3 gün devam eden arama – kurtarma operasyonları sonuç alınamadığı için sonlandırıldı. Tırmanış dünyasının en yetenekli alpinistlerinden Kanadalı Marc-Andre Leclerc ve ABD’li partneri George Johnson, Alaska’da bulunan Mendelhall Kulelerinin kuzey yüzünde yeni bir rota açmaya çalışırken ekip kaybolmuş, bunun üzerine Arama Kurtarma operasyonu başlatılmıştı. Ne yazık ki bütün aramalara rağmen her iki alpinist de bulunamadı. […]

Read More

Karia Yolu için çıktığımız ikinci yolculukta Kapıkırı ve Narhisar arasında yürüdük. Büyük keyif aldığımız bu faaliyetin fotoğraf, video, GPS kaydı ve diğer teknik bilgilerini bu yazıda paylaşmaya çalıştık.    ROTA HAKKINDA BİRKAÇ UYARI 11 kişilik bir ekip ile ortalama bir hızda yürüdüğümüz Herakleia – Narhisar etabı küçük ve formda bir ekip ile daha hızlı yürüneceği […]

Read More

KARIA YOLU KAMPLI YÜRÜYÜŞÜ (Herakleia-Çomakdağ) Tarih: 24- 25 Şubat 2018 Cumartesi – Pazar Faaliyet Hakkında: Merhaba zirveci dostlarımız, Selçuk Şube olarak Karia Yolunu yürümeye devam ediyoruz. Özgür Aydoğan liderliğinde iki günü kapsayacak olan faaliyetimiz içinde Karia Yolu’nun çok sevilen bir etabını yürüyeceğiz. İlk günkü etabımız; Kapıkırı/Gölyaka/YedilerManastırı/Karahayıt/Sakarkaya’dan başlayarak Sakarkaya Köyünde sonlanacaktır. Ertesi gün ikinci etap için […]

Read More

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, son 10 yılda dağcılık, tırmanış ve yürüyüş etkinliklerinde 27 dağcının hayatını kaybettiğini açıkladı. Bak, “Ülkemizde sadece Ağrı Dağı’nda rehber alma zorunluluğu bulunmaktadır” dedi.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesine yanıt veren Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, dağ kazalarının bilimsel boyutta araştırılıp incelenmesi için 2017’de Dağcılık Federasyonu bünyesinde ‘Dağ Kazaları Araştırma İnceleme Komisyonu’ (DKAİK) kurulduğunu açıkladı. 

Bak, tırmanışlara ilişkin şu bilgileri verdi: “Erciyes Dağı’na altı etkinlikte 500, Rize Kaçkar Dağı’na üç etkinlikte 625, Medetsiz Dağı’na iki etkinlikte 250, Hasan Dağı’na iki etkinlikte 120, Kaz Dağları’na iki etkinlikte 350, Uludağ’a dört etkinlikte 650, Karacadağ’a iki etkinlikte 160, Artos Dağı’na bir etkinlikte 80, Yıldız Dağları’na bir etkinlikte 75, Boz Dağ’a dört etkinlikte 550, Süphan Dağı’na iki etkinlikte 120, Allahuehber Dağları’na bir etkinlikte 450, Ilgaz Dağı’na iki etkinlikte 140, Kızlar Sivrisi Dağı’na üç etkinlikte 350 ve Aladağlarda 3 bin metrenin üstünde bulunan 30 zirveye ise yaklaşık bin kişi tırmanış yapmıştır. Bu ve diğer zirvelere 4 bin 500 kişinin tırmanış yaptığı tahmin edilmektedir.”

 

‘Yürüyüş lideri’ 

2007-2017 arasında, muhtelif dağlarda yapılan dağcılık, eğitim, kaya tırmanışı ve yürüyüş etkinliklerinde, 2009’da Zigana Dağı’nda meydan gelen çığ felaketinde hayatını yitiren 10 kişi de dâhil olmak üzere, toplam 27 kişinin hayatını kaybettiğini açıklayan Bak, hayatını kaybedenler içinde yabancı uyruklu bir dağcının da olduğunu bildirdi. 

Bak, “Tırmanışların yoğun yapıldığı bölgelerde, gönüllülük esasına göre sporcularımızdan oluşan arama kurtarma ekiplerimiz bulunmaktadır. Ülkemizde, izne tabi dağ olduğu için sadece Ağrı Dağı’nda rehber alma zorunluluğu bulunmaktadır. Bunun yanı sıra, tescilli dağcılık kulüplerimiz lisanslı sporcuları ile doğa yürüyüşleri yapmakta olup bu yürüyüşlerde, yürüyüşü yaptıracak kişide Yürüyüş Lideri Belgesi olması istenmektedir. Türkiye Dağcılık Federasyonu bir spor federasyonu olup kendi faaliyetlerine katılan sporcular haricinde dağcıları denetleme yetkisi bulunmamaktadır” dedi.

 

(milliyet.com.tr)

 

 

 

Dağcılık malzemelerini incelemek yada satın almak için tıklayınız.

www.dagcidukkani.com