Anadolu Coğrafyası Keşif ve Araştırma Topluluğu

Yazılar

Dünyanın zirvesi kabul edilen Everest’e tırmanmaya çalışırken hayatını kaybedenlerin sayısı 10’a yükseldi.

Nepal Turizm Dairesinden Hemanta Dhakal, Everest’te yaklaşık sekiz bin metre yükseklikteki Güney Geçidi’nde yer alan, zirveye en yakın kamp olan 4. Kamp’ta bir çadırda dört dağcının ölü bulunduğunu belirtti.

Cesetlerin, hafta sonu hayatını kaybeden Slovak dağcının cesedini aramak için kampa giden Şerpa kılavuzlarından oluşan kurtarma ekipleri tarafından bulunduğu ifade edildi.

Ölen dağcıların kimlikleri henüz bilinmezken, başka ekiplerin, daha ayrıntılı çalışma yapmak üzere olay yerine gittiği bildirildi.

Nepal Turizm Dairesi yetkilileri, hafta sonu Hindistan, ABD, Slovakya ve Avustralya vatandaşı dört dağcının Everest’in zirvesine tırmanırken öldüğünü duyurmuştu. Ölen dağcıların isimleri Ravi Kumar, Roland Yearwood, Vladimir Strba ve Francesco Enrico Marchetti olarak açıklanmıştı.

ÖLÜ SAYISI 10’A ÇIKTI

Bulunan son cesetlerle bu yıl tırmanış sezonunda ölen dağcıların sayısı 10’a çıktı.

Dağdaki ilk can kaybı nisan ayı sonunda yaşanmış, İsviçreli tanınmış dağcı Ueli Steck solo zirve denemesinde geçirdiği kazada hayatını kaybetmişti.

Nepal Turizm Bakanlığı, ay başında, zirveye çıkmak için bu yıl 371 dağcının izin aldığını açıklamış, bunun şimdiye kadar bu dönemde yapılan en yüksek sayıda başvuru olduğunu belirtmişti. Nepal hükümeti, geçen yıl 289 dağcının zirveye çıkmasına izin vermişti. Zirve yolunda kötü planlama sonucu biriken kalabalık nedeniyle oluşan aksamaların, bazı dağcıların hayatını kaybetmesine yol açtığı kaydedilmişti.

Nepal’deki etnik gruplardan, dağlık kesimde yaşayan Şerpalar, tırmanış sezonunda dağcılara rehberlik ederek hayatını kazanıyor.

 

(karar.com)

İspanyol dağcı Kilian Jornet, Everest Dağı’na 26 saatte tırmanarak kırılması zor bir rekora imza attı.

İspanyol dağcı Kilian Jornet, dünyanın çatısı olarak kabul edilen Tibet Platosu’nda bulunan Everest Dağ’ına oksijen maskesi kullanmadan 26 saatte çıktı.

Everest’in Tibet bölgesi tarafından tırmanışını başlatan Jornet, zirveye ulaştığını sosyal medya hesabından duyurdu.

Everest’e en kısa sürede tırmanma rekorunu ilk olarak 2016’nın Eylül ayında kırmak isteyen 29 yaşındaki dağcı, kötü hava koşulları nedeniyle bunu başaramamıştı.

Hava koşullarının sağlıklı seyretmesi halinde dağcıların Everest’e çıkmaları 2-3 haftalarını alıyor. 

Şu ana kadar Everest’e maskesiz tırmananların sayısı ise 200’ü geçmedi. Her sene yüzlerce dağcının zirvesine ulaşmaya çalıştığı Everest, adeta açık hava mezarlığı. Sadece geçen ay Dünya’nın çatısı Everest’e tırmanmaya çalışan 10’a yakın dağcı hayatını kaybetmişti.

 

(karnaval.com)

 

Polonyalı dağcı Janusz Kochanski, Yedi Zirveler projesini 126 günde bitirerek bu projeyi en kısa sürede bitiren dağcı olarak tarihe geçti.   İşte Kochanski’nin tırmanışları : 14.01.2017 Vinson 16.02.2017 Aconcagua 22.02.2017 Kilimanjaro 19.03.2017 Cartensz 01.04.2017 Elbruz 22.04.2017 Denali 20.05.2017 Everest

Read More

  Önce Makalu ardından Lhotse ve şimdi de Everest. Everest’te sherpa ve oksijen desteği almadan zirveye ulaşmaya çalışacak olan Revol, Camp II’ye ulaşmış bile. Planı Camp IV ve ertesi gün yani 27 Mayıs’ta zirvede olmak. Elisabeth Revol Camp IV’de. Artık dağda kimsenin kalmadığı bir dönemde oksijen ve sherpa desteği almadan bir anlamda solo olarak bu gece […]

Read More

Geçtiğimiz günlerde Akçadağ İlçesi’nde düzenlenen Levent Vadisi Doğa Sporları Festivali’nde Dünya Slackline rekorunu kıran İsviçreli Dağcı Samuel Volery, bu kez de metrelerce yükseklikte ip üzerinde amuda kalkarak 10 saniyeden fazla kaldı.

Bu yıl 18-21 Mayıs tarihlerinde Malatya’nın Akçadağ İlçesi’ne bağlı Levent Vadisi’nde düzenlenen doğa sporları festivalinde birçok etkinlik düzenlendi. Birçok yabancı ülkeden katılan sporcuların aktiviteleri ile renkli görüntülere sahne olan festivalde İsviçreli dağcı Samuel Volery, Dünya Slackline rekorunu kırmıştı.
Festivalin son gününde yine yerden metrelerce yüksekte ip üzerinde yürüyen İsviçreli sporcu bu kez de farklı bir rekor denemesi gerçekleştirdi. İlk kez 10 saniyeden daha uzun süre ip üzerinde amuda kalkarak duran Volery’nin gösterisi nefesleri kesti. Sosyal medya hesabından durumu paylaşan Volery, “İlk kez 10 saniyeden daha uzun süre yüksek hattaki duruş pozisyonunda tutmayı başardım. Sabırsızlıkla diğer denemeleri bekliyorum” ifadelerine yer verdi.
Kentin tanıtımına büyük katkı sağlayan Levent Vadisi’nde gerçekleştirilen doğa sporları festivalinde ayrıca kaya tırmanışı, MTB bisiklet yarışı, Beydağı yürüyüşü, yamaç paraşütü, endüstriyel dağcılık dallarında da çeşitli etkinlikler düzenlendi.

 

 

(busabahmalatya.com)

Antalya Kumluca’daki Gelidonya Feneri’nden Likya Yolu yürüyüşüne çıkan bir ekip, denizde aynı anda oluşan yedi hortumu görüntüledi. Hortumlardan dördü denize kadar inerken, üçü havada oluşup kayboldu.

Hafta sonu İstanbul’dan Kumluca’ya gelen 40 banka çalışanı, tarihi Likya Yolu güzergahındaki doğa yürüyüşünde, nadir rastlanır bir doğa olayıyla karşı karşıya geldi. Likya Yolu güzergahındaki tarihi Gelidonya Feneri’ne çıkan grup, buradan Beşadalar manzarasıyla birlikte Akdeniz’de aynı anda oluşan yedi hortumu izledi.

Yürüyüş grubundan Tufan Çetiner, hortumları görüntüledi. Gelidonya Feneri’ne çıktıklarını, Adrasan istikametine giderken denizde oluşan yedi hortum gördüklerini belirten Çetiner, “Yan yana oluşmuşlardı. Dördü denizle bağlantı kurdu, üçü ise havada oluşup daha sonra kayboldu. Yaklaşık yarım saat kadar bu görüntü sürdü. Ben hayatımda hiç böyle sahne görmedim, çok etkileyiciydi” dedi.

 

 

(virahaber.com)

Latmos Doğa Şenliği Söke Belediyesi’nin katkılarıyla Ayyıldız Doğa Sporları Kulübü ile Aydın Doğa Dostları Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü tarafından düzenlendi.

Latmos Doğa Şenliği  Söke Belediyesi’nin katkılarıyla Ayyıldız Doğa Sporları Kulübü ile  Aydın Doğa Dostları Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü tarafından düzenlendi.

Bu yıl 5.’si gerçekleşen Latmos Doğa Şenliği bu yıl 650 doğaseveri ağırlarken, bunlardan 300’ü çadır kampında konakladı. Şenliğe  Söke ve  Aydın’ın dışında  Ankara,  Manisa,  İzmir,  Gemlik,  Muğla’dan doğa ve dağcılık kulüpleri katıldı.

Bisikletçiler, dağcılar, yürüyüşçüler  Söke’nin cennet köşelerinden biri olan  BafaGölü Kenarındaki Serçin Mahallesi Kışla Mevkiinde buluştu. Bu yıl 3.’sü yapılan Yılanbalığı şenliği ile hak ettiği değeri bularak adından söz ettirmeye başlayan Serçin Mahallesi doğaseverlerin de uğrak adreslerinden biri haline geldi.  Söke Belediyesi tarafından turizme kazandırmak için çaba sarf edilen Serçin ve çevresine bu yönde katkı  Söke ve  Aydın’ın doğa kulüplerinden de gelmeye başladı.

İki gün süren 5. Latmos Doğa Şenliğinin ilk gününde Serçin Kışla Mevkii kamp alanında adeta coşku yaşandı. Ayyıldız doğa sporları halk oyunları ekibinin gösterisi, Sökeli yönetmen Yavuz Pullukçu’nun çektiği ödüllü Latmos Belgeselin gösterimi, kamp ateşi ve müzikli eğlence katılımcılara keyifli bir akşam yaşattı.  Söke Belediye Başkanı  Süleyman Toyran şenliğin açılışına katılarak  Söke ve  Aydın başta olmak üzere  Türkiye’nin çeşitli yerlerinden gelen doğaseverleri selamladı. Başkan Toyran; Şenliğin bölge tanıtımına katkısının olacağına inandığını belirtti, sporcuların, doğa dostlarının her zaman yanlarında ve destekçisi olduklarını ve olacaklarını söyledi. Doğa severlere akşam yemeğini Başkan Toyran elleriyle dağıttı. Ayyıldız Doğa Sporları Kulübü Başkanı Adem  Gümüşsu dağcılar ve doğaseverler adına katkılarından dolayı  Söke Belediye Başkanı  Süleyman Toyran’a teşekkürlerini plaket takdim ederek sundu.

Şenliğin ikinci gününde çeşitli mesafelerde ve zorluklarda yürüyüşlerin gerçekleştirilmesinin ardından şenlik katılım belge töreni ile son buldu.

Şenliği düzenleyen kulüplerden Ayyıldız Doğa Sporları Kulübü Başkanı Adem  Gümüşsu; “Şenliği düzenlerken  Söke Belediyemizden ciddi katkı aldık. Bizlere bu imkanı sağlayan  Söke Belediye Başkanımız Sayın  Süleyman Toyran ve bizleri mahallesinde misafir eden Serçin Mahalle Muhtarımız  Mustafa Çay’a çok teşekkür ediyorum. Bu yıl geniş bir katılım sağlandı. Doğaseverlerimizin Latmos ile  Bafa Gölü’nün gizemli güzelliğinde dolu dolu bir şenlik geçirdiklerine ve keyif aldıklarına inanıyorum” dedi.

 

(sondakika.com)

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle dağcılar, ‘Geleneksel 19 Mayıs Atatürk´ü Anma ve Gençlik Yürüyüşü’nü başarıyla tamamlandı.

Uludağ Dağcılık Kulübü´nün (ULUDAK) her yıl 19 Mayıs Gençlik Haftası nedeniyle düzenlediği ve bu sene 8.’si gerçekleştirilen ‘Geleneksel 19 Mayıs Atatürk´ü Anma ve Gençlik Yürüyüşü’ başarıyla tamamlandı.

Baraklı Gölet’inden başlayan yürüyüş, yoğun sis ve karayel altında Çavuşdüzü belinde dağcıların günün anlam ve önemine dair yaptığı törenle devam etti. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve aziz şehitler için saygı duruşunda bulunan dağcılar, saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı’nı da okurken, duygusal anlara imza atıldı. 5 saatlik bir yürüyüş ile Kuru Dere, Yumaklı Yayla üzerinden Balabancık Yayla’ya varan dağcılar, Balabancık’ta kamp kurdu. 1. Kamp yeri olan Balabancık yaylada konaklayan dağcılar, ertesi gün de Kıran Köye geçti. Taşpınar Deresi, İmamyolu Sırtı, Akdere, Kıran Kuzu Yatağı, Kıran Şelalesi ziyaret edildikten sonra Kıran Köye varan dağcılar etkinliklerini tamamladıktan sonra Bursa’ya döndü.

Zorlu hava koşullarında gerçekleştirilen etkinlik sonunda ULUDAK, faaliyete katılan Koza Dağcılık, Doğader ile Zirve Dağcılık temsilcilerine ve etkinliğe destek olan Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür etti.

 

 

(bursasporx.com)

Yusufeli Barajı ve HES Projesi’nin inşatında profesyonel dağcılar işçilerin güvenliği için çalışıyor.

Kayalık arazide gerilen teller üzerinde gezinen dağcılar, işçilerin güvenliği için görev alıyor. Düşme olasılığı olan kaya parçalarını önceden düşürerek olası tehlikeyi önlemeye çalışan dağcılar, sarp kayalık arazide taş düşmelerini önlemek için de bölgeyi çelik ağlarla kaplıyor.

Tesisin kurulu gücü 558 MW olup, yıllık enerji üretiminin 1 888 GWh olması hedeflenen projede aynı zamanda, projenin tamamlanması ile yıllık yaklaşık 450 milyon TL milli bütçeye katkı sağlanması hedefleniyor. Yusufeli Barajı ve HES Projesinde % 62 fiziki gerçekleşme sağlanarak, çalışmalar hızla devam ediyor.

 

(ogunhaber.com)

Nepal Turizm Bakanlığı, hafta sonu Hindistan, ABD, Slovakya ve Avustralya vatandaşı 4 dağcının Everest dağına tırmanırken öldüğünü açıkladı.

Ravi Kumar, Roland Yearwood, Vladimir Strba ve Francesco Enrico Marchetti isimli dört dağcının nasıl öldükleri açıklanmadı.

REKOR BAŞVURU YAPILDI

Nepal Turizm Bakanlığı, bu ay zirveye çıkmak için 371 dağcının izin aldığını ve bu rakamın bu dönemde şimdiye kadarki en yüksek başvuru sayısı olduğunu kaydetti.

Bu yıl 8 bin 850 metrelik dağa tırmanırken ölen ilk dağcı İsviçreli tanınmış dağ sporcusu Ueli Steck oldu.

 

(ensonhaber.com)