Yürüyüşe yeni başlayacaklar için uzman gezginlerden tavsiyeler

Seyahat fotoğrafçısı/yazar ikili Emily ve Andrew, ilk yürüyüşünü unutulmaz kılmak için, yürüyüşünün her aşamasında işine yarayacak ipuçları, tavsiyeler ve önemli bilgiler veriyor.

Ekvador’daki Quilotoa Loop’ta yürüyüş © Along Dusty Roads Read more at
Ekvador’daki Quilotoa Loop’ta yürüyüş © Along Dusty Roads Read more at

Kalabalık şehirlerden ufak sahil kasabalarına, yürüyerek keşfedebileceğin koca bir dünya var. Yeni deneyimlere asfalt yolları kullanarak da erişebilecek olsan da, bazı harikulade yerlere taksi, tren veya turlarla ulaşılamıyor. O muhteşem gün doğumu ve pek çok kutsal bölge ile antik harabelerin çoğu ya bir dağ geçidinin ya da kıvrımlı bir patikanın ucunda yer alıyor ve ancak tutkulu ve kararlı gezginler tarafından keşfediliyor.

Seyahat tarzına yürüyüşü de eklemek, çok gezilmeyen yerleri keşfetmek konusunda önüne yepyeni fırsatlar çıkarıyor. Ancak, ister Peru’daki And Dağları’na uzun bir seyahat ister Utah’taki ulusal parklara tek günlük bir gezi yapıyor ol, yürüyüş konusunda bilmen gereken bazı temel noktalar bulunuyor.

Along Dusty Roads bloğunun da yazarları olan maceracı iş arkadaşlarımız Andrew ve Emily seni ilk yürüyüşüne hazırlamak için deneyimlerini paylaşıyor.

Rotanı planla

how-to-prepare-for-a-hike-hiking-for-beginners
Yürüyüş sayesinde Kolombiya’daki Laguna Verde gibi saklı hazinelere ulaşabileceksin © Along Dusty Roads Read more at

Amatör bir yürüyüşçü olarak vahşi doğaya meydan okuduğun ilk maceranda büyük ihtimalle Everest Ana Kampı’na gitmeyeceksin ama bu bir rota planlamayı ihmal etmen için yeterli bir neden değil. Bir yere nasıl ve ne zaman ulaşacağını bilmen, karşılaşacağın arazi şartlarını tanıman ve önemli yol işaretlerinin neler olduğu konusunda bir fikrinin olması kaybolmamanı, gideceğin yere zamanında ulaşmanı ve Arama ve Kurtarma Ekipleri’ne ihtiyaç duymamanı sağlar.

Pek çok yürüyüş yolunda sana rehberlik edecek işaretler olsa da, gideceğin yere ne kadar zamanda ulaşacağını bilmek, yanlış yolda ilerleyip ilerlemediğini de daha erken fark etmeni sağlayacaktır. Yani, her yürüyüşten önce yeterli bir hazırlık ve araştırma yapmak en temel kurallar arasındadır.

Sınırlarını bilmelisin

Eğer fiziksel açıdan biraz eksikliğin varsa kırsal bölgede yürüyüşler ve zorlu olmayan tepe tırmanışları tekrar forma girmek için harika bir yoldur. Ancak, fitness kulübü kartın tozlanmaya yüz tuttuysa ve ofis merdivenlerini tırmanmak seni nefes nefese bırakıyorsa, İnka Yolu’nu tek günde tırmanmaya çalışmamalısın. Fiziksel olarak hangi durumda olduğunu bilmeli ve sadece deneyimli yürüyüşçülere veya fiziksel olarak formda olanlara önerilen yürüyüşlere kalkışmamalısın.

Kendini yürüyüşe evde hazırlayarak tatilde zamanının daha iyi geçmesini de sağlayabilirsin: fazla eğimi olmayan yumuşak yürüyüşlerle başlayıp, uzun yürüyüşleri düzenli molalarla kolaylaştırarak forma girebilirsin. İyi bir yürüyüşün seni biraz nefessiz bırakması çok normal ama iki büklüm ve nefes nefese bir halde kalırsan karşındaki manzaranın tadını da çıkaramazsın.

Ayaklarını mutlu et

hiking-packing-list-hiking-for-beginners
Yürüyüş sırasında ayaklarının mutlu kalmasını sağlamak için doğru ayakkabıyı bul © Along Dusty Roads Read more at

En modern açık hava ekipmanlarıyla baştan aşağı giyinmene hiç gerek yok ama amatör yürüyüşçülerin işini kolaylaştıran ve daha çok keyif almalarını sağlayan birkaç kıyafet de yok değil. Öncelikle ve en önemli konu olarak, iyi bir ayakkabıya ihtiyacın var. Yürüyüş ayakkabısı mı botu mu alacağın tamamen senin kişisel tercihin (aynı zamanda yürüyüş camiasını da ikiye bölen bir konu!) ama hangisini alırsan al, önemli bazı konular (örn. ayağına iyi oturdu mu) var ve bunları 6 saatlik bir yürüyüşün başında değil de mağazada denerken fark etmeyi tercih edersin!

Ayağına iyi olup olmadığını anlamanın en iyi yolu, onları internet yerine düzgün bir outdoor/yürüyüş mağazasından almak olacaktır. Buralardaki çalışanlar nasıl yürüdüğünü ve ayakkabının/botun ayağına olup olmadığını değerlendirmek üzere eğitiliyorlar ve ilk yürüyüşünde doğru adımı atman için her şeyi yapacaklardır. Değerlendirilmesi gereken diğer konular da ayakkabının yere nasıl bastığı ve ne kadar su geçirmez olduğudur ve ikisi de kötü hava koşullarında ve kaygan yüzeylerde çok önemli faktörler.

Kat kat giyin

Kat kat giyinmenin önemini öğrenmelisin. Yürüyüş boyunca havanın sürekli aynı kaldığı nadir görülür ve yola çıkarken bastıran o ayaz, yerini bulutsuz bir gökyüzü ve güneşli bir güne bırakabilir. Üst üste birkaç kat ince kıyafetler giyersen, hava ve vücut sıcaklığına göre gerektiğinde çıkarabilir veya tekrar giyebilirsin.

Eğer hava durumu konusunda kuşkuların varsa, her ihtimale karşı daha fazla kıyafet giyebilir ve yanına su geçirmeyen ince bir mont da alabilirsin. Çünkü fazla gelen kıyafetleri çıkarmak ne kadar kolay olsa da, ormanın içinde yürüyüş yaparken kıyafet bulman zor olacaktır.

Doğru sırt çantasını bul

Dağ tırmanıcılarını ve deneyimli yürüyüşçüleri aklına getirirsen, zihninde büyük sırt çantaları, yürüyüş batonları ve kamp ekipmanları resimleri canlanabilir. Ancak, yürüyüşe yeni başlıyorsan yanında taşıdığın yük çok daha hafif olmalı.

Başlangıç olarak uygun bir çanta bulmalısın. Eski okul çantan şehirde dolaşmak veya birkaç saatlik bir yürüyüş için yeterli olabilir ancak saatlerce veya yeri geldiğinde günlerce sırtında taşıyacağın yükün herhangi bir rahatsızlık yaratmaması gerekir. Bel/göğüs kayışları bunu sağlayacağı gibi, yumuşak dolgu malzemesiyle desteklenmiş sağlam kayışlara sahip bir çanta ve yeterli desteğe sahip, sırtına tam oturan bir çanta da bunu başaracaktır.

Yeterince sıvı ve enerji al

what-to-bring-on-a-hike-hiking-for-beginners
Sık molalar ve sağlıklı yiyecekler sana sonuna kadar dayanma gücü verecek © Along Dusty Roads Read more at

Normal bir günde insan bedeninin sağlıklı bir şekilde çalışması için en az iki litre suya ihtiyaç duyduğunu hepimiz biliyoruz. Oysa, bir dağa tırmanarak geçirilen bir gün pek de normal bir gün sayılmaz ve böyle durumlarda bedenin daha fazla su ve enerji için adeta haykırır!

Düzenli olarak yürüyüş yapanlar metal veya yeniden kullanılabilir plastikten şişeler edinmeyi mutlaka düşünmeli. Böylesi çevre için daha iyidir, çoğunlukla çantana kolaylıkla takılmalarını sağlayan küçük bir parçaları olur ve sadece bir kez satın alman yeterlidir. Yürüyüş rotasının üzerinde su dolduracak bir yer bulamayabileceğini düşünerek, yanında yeterli miktarda su bulundurman da çok önemli.

Yiyecek konusunda ise yanına dilediğini alabilirsin (tabii ki yiyecek çantanın alabileceği kadar). Yürürken hızla enerji kazanabilmek için küçük atıştırmalıklara ve tüm gün seni idare etmesi için de enerjiye yavaş dönüşen bir öğle yemeğine ihtiyacın olacak. Fındık, enerji barları, çikolata, meyve gibi yiyecekler yürürken yemek için idealdir ve cebine veya çantanın küçük bir gözüne kolayca sığar. Karbonhidratlar açısından zengin bir kâse makarna veya bolca protein barındıran sandviçler de harika bir öğle yemeğidir.

Çöplerini çevreye atmayıp, gerektiğinde yanında taşımayı da unutma – yürüyüş arkadaşların (ve Tabiat Ana) bu davranışını takdir edecek!

Daha fazlası: mutlaka edinmen gereken en iyi seyahat yardımcıları

Güvende ol

best-hiking-clothes-hiking-for-beginners
Çevreni iyi gözlemle ve hava durumuna dikkat et © Along Dusty Roads Read more at

Geziler sırasında meydana gelen talihsiz olayların haberini neredeyse her ay duyuyoruz. Bu yüzden, yön bulma yeteneklerin bir denizciye denk seviyede veya hayatta kalma becerilerin Nasuh Mahruki’yi aratmayacak düzeyde olmadığı sürece, yola çıkmadan önce mutlaka birkaç basit önlem almalısın.

Başlangıç olarak, özellikle de amatör bir yürüyüşçüysen tek başına yürüyüşe çıkmamalısın. İkinci olarak da, yürüyüş rotalarında hırsızlıklara az rastlansa da hiç görülmemiş bir şey değildir; bu yüzden yanında olabildiğince az sayıda değerli eşya taşımaya özen göster. Eğer kuşkuya düşersen, geziye başlamadan önce gideceğin yerin yerlileriyle konuşabilir veya turizm kuruluyla iletişim kurmaya çalışabilirsin.

Ayrıca, hava durumunu takip etmeyi de unutma. Kusursuz bir mavilikteki gökyüzünün altında, karla kaplı bir yolda yolculuk yapmak yeni bir yeri keşfetmek için harika bir yol olabilir ama gökyüzü bir anda bulutlarla kaplanır da fırtınaya yakalanırsan bu pek de iyi olmaz. Bu gibi durumlarda geri dönmekten korkma; çünkü hava o anda olduğundan daha da bozabilir ve böyle bir durumda olmak isteyeceğin en son yer vahşi doğanın ortasıdır. Son olarak da, sırt çantanda bir ilk yardım kiti için mutlaka yer ayır. Çok kapsamlı bir şey olmasına gerek yok ama bir kesiği temizleyip sarmaya, burkulmuş bir bileğe veya sıyrığa ilk yardım yapmaya yetecek düzeyde olmalı.

Eğlenmene bak

Bir yürüyüş meraklısı olan Jack Kerouac’ın sözleriyle: “çünkü sonunda ofiste çalışarak veya çim biçerek geçirdiğin zamanı hatırlamayacaksın. Bu yüzden, tırman şu kahrolası dağa.” Yürüyüşünü doğru hazırlıklar ve bilgiler sayesinde özenle planladığın sürece, merakını korumak için bolca fırsatın olacak.

Andrew ve Emily seyahat blogları Along Dusty Roads’ta harikulade ve bağımsız seyahatlerini ve maceralarını anlatıyor. Dilersen seyahat fikirleri sayfamızı ziyaret ederek harika bisiklet rotalarına ve sörf yapabileceğin en iyi yerlere göz atabilirsin

 

Kaynak:
Read more at http://www.momondo.com.tr/seyahat_fikirleri/yeni-baslayanlar-icin-yuruyus/#3wUtjJ8m3JkvLRxI.99

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Previous post SAGALASSOS AKDAĞ KAMPLI YÜRÜYÜŞ FAALİYETİ
Next post DAĞCILAR BUZ TIRMANIŞI İÇİN TÜRKİYE’DE BULUŞACAK
Translate »