Yukarı – Aşağı Doluca Köyü (Harik)

09Doluca Köyü “Tunceli” – www.anadolucografyasi.com

Yukarı – Aşağı Doluca Köyü (Harik)

Yukarı – Aşağı Doluca Köyü Yukarıdoluca ve Aşağıdoluca, Tunceli’nin Nazımiye ilçesine bağlı bir köydür.Köyün eski ismi Aşağı Harik (Xarige Bineni) Yukarı Harik (Xarige Sereni) olarak bilinir.
Xarige Dersim dilinde hastalık rahatsızlık benzeri bir anlama gelir. Köydeki kaplıcaya şifa bulmak için gelen hastalar nedeni ile bu ismi almış olması kuvvetle muhtemeldir.

Tunceli’nin Nazımiye ilçesine bağlı Doluca köyü (Harik köyü)mermer ocağı ve şifalı kaplıcasıyla biliniyor.
Doluca köyü romatizmal hastalıklar, kırık-çıkık sekelleri ve kadın hastalıkları tedavisinde şifa olan kaplıcasıyla ve mermer ocağıyla tanınmaktadır. Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. İklimi, karasal iklim kuşağı etki alanı içerisindedir. Tunceli iline 53 km, Nazımiye ilçesine 17 km uzaklıktadır. Doluca, bucak olarak Dallıbahçe bucağına bağlıdır. Doluca’ya Çayır, Çevik, Bayır, Hatun, Geriş, Ustalar mezraları bağlıdır.

2000 yılı sayımına göre nüfusu 426 olan köy, Kuzey – Güney istikametinde meyilli bir saha üzerinde ve az dağınık olarak kurulmuştur. Doğusunda Hasır, batısında İngize ve Serçe sırtları, kuzeyde Aşık tepesi, güneyde Pas suyu vardır. Şir i kurt, zarifet, köyün başlıca yöresel yemeklerindendir. Köyde ilköğretim okulu var ama kullanım dışıdır.
Kaplıca :
Nazımiye İlçesi, Aşağı Doluca Köyünde Vadi içerisinde yer alan kaplıcanın çevresinde küçük ağaçlardan oluşan ormanlık alan bulunmaktadır. İlçe merkezine 16 Km. uzaklıktaki kaplıcanın tek kaynaktan çıkan suyunun akım değeri 2 lt/sn, sıcaklığı 39 oC, PH değeri 5.0’dır.
Harik Kaplıcasında bir konaklama tesisi vardır. Kalsiyum sülfatlı ve sıcak sular grubundan olan kaplıca suyunun romatizmal hastalıklar, kırık-çıkık sekelleri ve kadın hastalıkları tedavisinde banyo olarak kullanılması uygun görülmektedir.
 Araştırma : Özgür AYDOĞAN
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Previous post Kızılca Köyü Yolculuğu (Tercan – Erzincan)
Next post Çok gezen mi çok okuyan mı bilir?
Translate »