Uluslarararası Sertifikalı (IFGMA) dağ rehberi olmayı ister misiniz?

Brohme-Ridge-Mt.-Garibaldi-and-Squamish-BC-Canada-Mountain-Guides

Değerli dağcı dostlarım, arkadaşlarım, dağcılığa, tırmanışa gönül vermiş herkesi ilgilendiren önemli olduğuna inandığım ve beni heyecanladıran bir bilgiyi paylaşmak istiyorum. Uluslarararası Sertifikalı () dağ rehberi olmayı ister misiniz? Federasyon eğitimleri almadım, gerek duymadım veya aldım ama kendimi başka kriterlerle geliştirmek istiyorum diyorsanız lütfen aşağıdaki İngilizce / Türkçe davetiye ve açıklamaları okuyunuz. 2015 Kore’de ki UIAA Yönetim kurul toplantısında Uluslararası Dağ Rehberleri Federasyonu başkanı; IFGMA üyesi olmayı düşünenemiş veya başaramamış bazı ülkelerdeki başarılı dağcılar için kurumsal / yönetimsel / kişisel sorunları aşarak BİREYSEL Dağ rehberi başvuru olanağı getirecek yeni bir projeden söz etti. Böylece Doğu ve Güney doğu Avrupada önü kapatılan, bireysel yeteneklere fırsat yaratılacağını belirtti. Bunu uzun zamandır takip ettim ve Başvuru koşulları, giriş testi, kurslar ve sınav hakkındaki bilgileri (özet) aşağıda bulacaksınız. Aranan şartlar/detaylar madde başlıkları ile;

1- İngilizce

2-Kaya, buz tırmanış ve kayak disiplinlerinde yapılacak giriş testini geçmek

3- Bir veya birkaç disiplinde yetersiz olanlar için oryantasyon olanağı mevcut(sonradan giriş testine girebilecekler)

4-Kayıt ücreti 40 euro (konaklama ve seyahat adaya ait)

5-25-28 Şubat Romanyada ilk buluşma

6-Sadece bilgi almak için bile başvuru yapılabilir.

7- 1-2 yıl sürecek bir süreçtir. Yıllardır tıkanan gelişimin önünü açabilecek ve dağcılığın evrensel ölçülerde sürdürülebilmesi için bir kırılma noktası olduğuna inandığım bu projeye katılmak isteyenler ile her türlü bilgi ve detayı paylaşmaya hazırım. Proje sonunda Uluslararası geçerliliğe sahip Dağ Rehberi olacaklar, bu noktaya gelmek için verdikleri emekleri kendi yaşamlarına destek sağlayabilecek. Ayrıca en önemlisi uluslararası düzeyde seviyemizi anlama, eksiklerimizi giderme ve gelişimi kısıtlayıcı, engelleyici değil, çağdaş ve yol gösteren bir vizyon ile yeni ufuklara açılmanın zamanının geldiğinin de bir işareti, güzel bir örneği bu proje. Bu zorlu formasyonu tamamlayanlar aynı zamanda ülkemize IFGMA bünyesinde yeni ufuklar açacaklardır. Umarım bu fırsatı değerlendirip, ülkemizde ki genç dağcılara rol model olacak bir çok IFGMA sertifikalı Uluslararası Dağ Rehberimiz olur. Bunu çoktan hak etmiş çok kıymetli dağcılarımızın olduğunu biliyorum. Buna eğer en küçük bir katkım olursa bu beni fazlasıyla mutlu eder. Lütfen bu emaili eklerini ilgilenebilecek arkadaşlarınızla paylaşınız.

Nejat Akıncı

nejatakinci@hotmail.co.uk

Screen Shot 2015-11-27 at 22.30.52

 

DAVETİYEYİN TÜRKÇE METNİ:
Proje hakkında Bilgi
IFMGA Dağ Rehberliği Formasyonu
IFGMA üyesi olmayan Merkezi,Doğu ve Güney-Doğu Avrupa ülkelerinin Bireysel Alpinistleri için

Değerli ilgili Alpinistler
Daha önce duyurduğumuz gibi, IFMGA olarak özellikle merkezi,doğu ve güneydoğu Avrupa’nın değişik ülkelerindeki bireysel adaylara rehberlik eğitim ve sınavını başlatmaya karar verdik.
Bu Rehberlik eğitimi, IFGMA üye ülkelerin uzman takımlarındaki eğitmenlerden oluşan IFGMA teknik komitesi tarafından doğrudan düzenlenecektir. Bu formasyon İngilizce olarak verilecek ve içeriği, süresi ve zorluk derecesi IFMGA Uluslararası platform ve IMGA dağ rehberleri yeterlilik ve Sertifikasyonuna uygun olacaktır.
Bu formasyonun ilk belirleyici adımı olan adaylar ile buluşma; 25-28 Şubat 2016 tarihinde, Romanya Karpat dağlarında planlanmıştır. Burası herkes için ucuz ve ulaşımı kolay bir yerdir.
Bu tarihte muhtemel adaylar için kaya tırmanış, buz tırmanış ve kayaktaki yeteneklerini görmek için ilk sınavı organize edeceğiz. Alpinist seviyeleri üst seviyede olan adaylar için bu IFGMA formasyonu için bir giriş testi niteliğinde olacaktır. Bir veya birkaç disiplinde eksiği olan adaylara gelecek giriş testine kadar kendilerini geliştirme ve eğitim ipuçlarını vermek bakımından bir oryantasyon fırsatı da sağlayacaktır.
Bu seviyede en önemli nokta, ilgilenen adaylara bu formasyon hakkında gerekli bilgiyi sağlamak olduğu gibi tabii ki bizim içinde sizleri görmek, konuşmak ve bu formasyon hakkında geri dönüşümlerinizi almak olacaktır.
Eğer giriş testini yeterli sayıda aday geçerse, ilk kurs 2016 sonbaharında başlayacaktır.
Bu email ile size kişisel alpinist rapor için bir form gönderiyoruz, buraya Alpinist CV nizdeki bilgileri ve önceden yaptığınız turları doldurabilirisiniz. Bazılarınız bana CV lerini gönderdi ama yine de formu doldurunuz böylece herkes aynı kalıp içinde olur.
Uluslararası sertifikalı bir IFGMA Dağ rehberi olmaya karar verdi iseniz, lütfen bize formu deneyim raporu ile geri gönderiniz. Ayrıca lütfen bize giriş testine mi yoksa sadece bilgi alma ve yetenekleriniz ve eğitim ipuçları için oryantasyonmu istediğinizi yazınız.
Sadece bilgi almak istiyorsanız bile davetlisiz.
Kayıt ücreti kişi başına 40 Euro dur. Konaklama ve seyahat giderleri katılımcılara aittir.
Şubat ayında Romanya dağlarında sizlerle buluşmayı özlemle bekliyorum.
Attachments:

Alpine report
General informations about the project
Hanno Doenz, IFMGA president
You are invited to forward this informations to all interested alpinists!
Hanno Dönz Gantschierstr. 74 http://www.ivbv.info President A-6780 SCHRUNS-AUSTRIA mail: hanno.doenz@uiagm.info

Merkezi, Doğu ve Güney-Doğu Avrupada ilgilenenler için IFMGA EĞİTİMİ
(Uluslararası Dağ Rehberliği)

KONSEPT

Giriş
IFMGA(International Federation of Mountain Guides Association-Uluslararası dağ rehberleri Federasyonu) 50 yıldır uluslararası alanda tanınmış “dağ rehberleri eğitimi” veren bir organizasyondur. Başlangıçta İsviçre, Fransa, Avusturya, İtalya ve Almanya gibi Alpler de dağ rehberliği yapan ülkelerden oluşurken zamanla Alpler’in ve Avrupa’nın dışından İngiltere, Norveç, Kanada, ABD, Peru, Japonya gibi ülkeler de IFMGA üyesi oldular.
1980 sonrası Avrupa da açılım sonrası Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Polonya ve Slovenya bu uluslararası organizasyona katıldılar.
Halen her kıtadan 23 ülke IFGMA’ye üyedir.
Yıllardır Doğu ve Güney doğu Avrupa ülkelerinde uluslararası standartlarda dağ rehberleri ve kurumların oluşumu gayretleri ne yazık ki sonuç vermedi. Değişik ülkelerdeki yapısal sorunlar bunun önünde hep engel olarak ortaya çıkmıştır.
Mevzuata göre; Bir Ulusal Federasyonun IFMGA üyesi olabilmesi ancak “dağ rehberlik eğitim sistem ve yapısının” IFMGA esaslarına göre kurulmuş olması gerekir. Dağ rehberlerinin uluslararası standartlarda, yıllar süren sürdürülebilir eğitim sürecinden geçmeden IFMGA tam üyeliği mümkün olamamaktadır. Dolayısıyla bu işlem iyi organize olmuş ve dağ rehberliğine ilgi duyan kişi sayısının fazla olduğu ülkelerde bile uzun yıllar almaktadır. Özellikle az sayıda dağ rehberi bulunan ülkeler de daha çok yapısal, mali sorunlar nedeniyle üyelik girişimleri sık sık başarısızlığa uğramaktadır.
Şüphesiz bazı ülkelerde dağ rehberliği yapabilecek potansiyele olmasına rağmen, yukarıda belirtilen nedenlerden dolayı, uluslararası seviyede tanınmış IFMGA “Dağ rehberliği eğitimini” takip edemeyen ve Dünya dağlarında yasal ve profesyonelce bu işin pratiğini yapamayan yetenekli sporcular var olduğunu biliyoruz.
Sorun şu ki, bu yetenekli dağ rehberleri değişik sektörlerde “illegal” olarak rehberlik hizmeti vermekte ve hem kendilerini hem de kendileri ile yola çıkanları riske atmaktadırlar.
IFMGA yıllardır bu sorunun bilincinde ve bu gidişatı durdurmaya çalışmaktadır.
IFMGA son 2014 Norveç genel kurulunda önemli bir karar alınarak, bu tür sorunları olan ülkelerdeki adayların “Uluslararası geçerli dağ rehberliği eğitimini” almasına olanak sağlayacak yeni bir yol açıldı.
Kendi ülkelerinin ulusal Federasyonlarının, bu tür eğitimlere katılmasına olanak tanımadığı fakat bu konuya ilgi duyan yetenekli kişilerin katılacağı bu uluslararası eğitim, IFMGA Teknik komisyonun direk kontrolu altında gerçekleştirilecektir.
Problemin daha ciddi olduğu Doğu ve Güney doğu Avrupa ülkeleri bu projenin odak noktasıdır. Eğitim tamamen IFMGA platformunda belirlenen esalar dahilinde organize edilecek ve seviyesi IFMGA teknik komisyon uzmanları tarafından garanti edilecektir. Bu uzmanlar IFMGA üyesi değişik ülkelerin deneyimli eğitmenleridir. Bu eğitmenler sadece kendi ülkelerinin eğitim sistemini uluslararası değişim proğramlarında şekillendirmekle kalmayıp, aynı zamanda değil diğer ülke eğitim sistemlerini de bilmektedirler.
Adaylar, ”Dağ rehberliği Sınavına” kabul edilene kadar halen üye ülkelere yıllardır uygulanan aynı yolu takip edeceklerdir.
İlk bir giriş test yapılacak ve bu testte herkes bir dağcı olarak kaya tırmanışı, buz tırmanışı ve Alpin kayak gibi disiplinlerdeki kişisel yeteneklerini ortaya koyacaklardır.
İlaveten her aday bir Alpinist olarak CV sini sunacak böylece bazı farklı sektörlerdeki deneyimleri var olarak kabul edilecektir.
Müteakiben, temel eğitimden Dağ rehberi adayı seviyesine kadar yaz ve kış kursları farklı yerlerde yapılacaktır.
Daha sonra her aday deneyimli IFMGA dağ rehberleri gözetiminde, rehberlikte günlük yaşam ve müşteriler ile deneyim kazanmak maksadıyla belli sayıda pratik turlara katılacaktır.
Dağ rehberliği sınavından önceki eğitimin son bölümünde adaylar bir dağ rehberi sertifikasyonu için elzem olan yetenekleri kazanmak adına ilave bir takım kurslardan geçeceklerdir.
Dağ rehberleri Eğitim standartları IFMGA platformda belirlenmiş olup daha detaylı bilgi kaynak el kitabı ve sertifikasyon kılavuzunda mevcuttur.
Deneyimlerimize göre, ilk etapta, adayları giriş testinden önce değişik disiplinlerde deneyerek içlerinde kapasiteli olanların giriş testini geçip eğitime devam etmelerini sağlamak maksadıyla değişik sektörlerde (örn. kayak gibi) doğrudan hazırlık ve gelişim kurslarını önermek gerekebilir.
Bu eğitimin potansiyelini değerlendirmek için ilk testler 2015/16 kış döneminde yapılacaktır.
Katılımcılar muhtemelen Balkan ülkelerinden, Bulgaristan, Romanya ve Baltık ülkelerinden geleceği için ortak bir eğitim yapmak ve herkese eşit mesafede olmak adına orijinine bağlı dilden kaynaklı bir avantaj sağlamamak adına, ortak eğitim dili İngilizce olacaktır. Bu aynı zamanda gelecekte Uluslararası izinli Dağ rehberi olarak çalışmak isteyen herkesin en azından İngilizceyi yabancı lisan olarak bilmesi bakımından önemlidir. Ancak böylesi katılımcılar bir çok değişik ülkede tur düzenleyip rehberlik yapabilirler.
Bölgede ki düşük gelir seviyesi nedeniyle adaylar eğitim sisteminin giderlerini karşılamakta zorlanacağından kursun icrası ve organizasyonun finansal desteği için ilave kaynaklara ihtiyaç bulunmaktadır.
Bu kaynak katılımcı ülkelerin teşvikleri, AB yapısal spor fonlarından veya dağ malzemesi üreten özel sektörden sponsorluk olarak sağlanabilir.
Eğitim hiçbir şartta katılımcılara bedava olarak sunulmayacaktır ancak katılımcının kendi ülkesinin yaşam giderlerine göre adapte edilecektir. Ümit ediyoruz ki bu ilgi duyanların finansal nedenler ile vazgeçmelerinin önüne geçecektir
Katılımcılar:
IFGMA, birçok değişik dağ rehberleri kurumunun bir çatı organizasyonu olduğundan bireysel dağ rehberi IFMGA’nın doğrudan üyesi değildir.
Her zaman bireysel dağ rehberlerinin faaliyetlerini düzenleyecek, destekleyecek bir profesyonel kuruma ihtiyaç vardır. Zorunlu sigorta ile düzenli olarak bir çok dağ rehberi için gerekli profesyonel ileri öğretimlere katılma mecburiyeti, bunun bir parçasıdır.
Tahmin edilebileceği gibi katılımcılar IFGMA’nin mevcut üye ülkelerinden birisinin üyesi olma imkanına sahip olabileceklerdir. Mevcut üye ülke bu fonksiyonu, belli bir ülkeden yeterli sayıda katılımcı eğitimi tamamladığında, kendini o ülkenin sponsoru gibi kabul ederek onlara yeni üye eğitim yapısını kurmasında yardımcı olabilir. Bu anlamda bir ulusal kurum bulmak anlam taşımaktadır.
Diğer taraftan şu da göz ardı edilmemelidir ki, IFGMA gözetiminde bir çok-uluslu dağ rehberlik kurumu kurulduğunda, hiçbir kurum / federasyona bağlı olmadan çalışan tüm rehberler gibi her türlü görevden sorumludurlar. Oluşturulan bu kurum daha sonra ulusal bir kurum gibi farz edilerek IFGMA içinde bir üye olabilir. Bu kurumun bir görevi profesyonel faaliyetleri denetim ve kontrolunu sağlamakla birlikte ileri öğretim sorumlulukları, sigorta yükümlüklerinin kontrolu, üyelik ayidatlarının toplanması gibi bireysel konulmuş kuralları gözlemlemlemeyi de içerir.
Bu sebeple, bu eğitime katılanlar dağ rehberlik sınavından sonra kendi işlerini kontrol eden ve haklarını koruyan bir organizasyona sahip olmaları da sonucu itibariyle garanti edilmiş olacaktır.

 

 

DAĞ REHBERLİĞİ BAŞVURU ŞARTLARI VE FORMLARI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Previous post KEPÇE VE DİNAMİT İLE TARİH TALANI
Next post EFESLİ ÇOBAN NASIL AZİZ OLDU?
Translate »