Türkiye dağcılığı kaderine terk edilmemeli

Read Time:1 Minute, 26 Second

icube-milliyet-com-tr-yenianaresim-2016-11-01-fft99_mf7910830-jpeg

Uluslararası Dağcılık ve Tırmanış Federasyonu’nun (UIAA) İtalya’da ki toplantısına katılan Nejat Akıncı, Erzurum’un buzul tırmanış rotalarına dikkat çekti.

İtalya’nın Güney Tirol kentinde yapılan toplantıda konuşan Nejat Akıncı, “Türkiye’de ki dağcılık sporuyla ilgilenenler kendilerini çok geliştirdi. Bürokratik engelleri kaldırırsak dünyanın en iyi tırmanış rotalarına sahip ülkemizi dağcılığın 1. Ligine çıkartabiliriz” dedi.

Dünyanın en etkin dağcılık otoritesi olan, UIAA(Uluslararası Dağcılık ve Tırmanış Federasyonu) son toplantısı geçtiğimiz günlerde İtalya’nın Güney Tirol kentinde gerçekleşti. 82 üyesi olmasına rağmen 45 oy hakkı ülkenin katılımıyla gerçekleşen toplantıya katılan Türkiye Dağcılık Federasyonu Başkan Adayı emekli subay Nejat Akıncı, ülkemizin dağcılık açısından ne kadar zengin olduğunu anlatmaya çalıştı. 2012-2016 arasında 4 yıl UIAA yönetim kurulu üyeliği yapan Akıncı, “Amacım ülkemizin doğal zenginliklerini anlatarak doğa sporları açısından ne kadar uygun olduğunu belirtmekti. Temasta bulunduğum herkese bu zenginliği ve Türk halkının misafirperverliğini anlattım. Dünya dağcılarının ülkemizi tercih etmesi için çok sebep var. Ama Ocak 2017’de Erzurum’da yapılmasını istediğimiz Dünya Buz Tırmanışı Festivali’ni gerçekleştiremiyoruz. 25 ülkeden 140 sporcuyu ağırlamak ülkemiz için büyük fırsattı ama değerlendiremedik” dedi. 
 
Dağ komando subayı olarak Türk Silahlı Kuvvetleri’nden emekli olan Akıncı, “Fakat Türkiye Dağcılık Federasyonu son 4 yıldır UIAA genel kurullarına katılmadığı ve toplam 11 bin 826 İsviçre frangı borcu olduğundan söz hakkı elde edemedi. Amacımız ülkemizi uluslar arası dağcılık alanında en iyi şekilde temsil edebilmek.  Erzurum’a davetim üzerine gelen UIAA Buz Tırmanış Komisyon üyesi Carlos Teixeria’nın sözleri bana gurur verirken düşündürdü. Teixeria, ‘Erzurum’un hem doğal donmuş buz şelaleri hem de yapay buz duvarlarından çok etkilendiklerini ama bürokratik engellere takıldıklarını söyledi. Umarım bu sorunların hepsini önümüzdeki dönemde gidereceğiz. Ülkemiz dağcılığını kaderine terk etmek yerine başarılı sporcuları ve yeni yetişenleri dinlemek yeterli” dedi.

 

(milliyet.com.tr)

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Previous post Aydınlı dağcılardan TÜRSAB’a rehber tepkisi
Next post TDF’NİN YENİ BAŞKANI ERSAN BAŞAR
Translate »