TÜRK DAĞCILARIN GİTMEDİĞİ SKİL BRUM

TÜRK DAĞCILAR TARAFINDAN KEŞFEDİLMEYİ BEKLEYEN ZİRVELER : SKİL BRUM

Bulunduğu Ülke : Pakistan
Bulunduğu Bölge : Gilgit-Baltistan
Bulunduğu Dağ Silsilesi : Karakurum Dağları
Yükseklik : 7360 m.
Koordinatlar : N 35°51’00” E 76°25’00”
N 35.85350° E 76.42170°
İlk Tırmanış Tarihi : 19 Haziran 1957
İlk Tırmanış Ekibi : Fritz Wintersteller ve Marcus Schmuck (Avusturya)
İlk Kış Tırmanışı : ?

Dağa Ulaşım İçin En Yakın Havaalanı : İslamabad
Tırmanış İçin Başlama Noktası : Skardu
Tırmanış Sezonu : Mayıs – Haziran – Temmuz

Skil Brum, dünyanın en zorlu dağlarından birisi olan K2 dağının bulunduğu Godwin Austen Buzulu’nun batı kısmında bulunan Yukarı Savoia Buzulu’nun üstünde yükselmektedir. K2’ye sadece 8 km. uzaklıktadır. Bölgede başta K2 (8611 m) olmak üzere Broad Peak (8047 m), Savoia Peak (7286 m),Praqpar Peak (7156 m) ve Angel Peak (6858 m) bulunmaktadır.

İLK TIRMANIŞIN ÖYKÜSÜ

Skil Brum’la aynı bölgede hatta karşında bulunan Broad Peak (8047 m)’in ilk tırmanışını yapmak üzere 1957 yılında Kurt Diemberger, Hermann Buhl, Marcus Schmuck ve Fritz Wintersteller’den oluşan küçük bir Avusturya ekibi bölgeye gelir ve tarihler 09 Haziran 1957’i gösterirken Broad Peak’in ilk tırmanışını gerçekleştirirler. Ekip üyelerinin tamamı oksijen kullanmadan, hiçbir taşıyıcı desteği almadan, Base Camp desteği olmadan ve alpin tarzda tırmanarak zirveye ulaşırlar.Dört dağcı güvenli bir şekilde 4900 m.’de bulunan Base Camp’e indikten sonra Marcus Schmuck ve Fritz Wintersteller ekipten ayrılarak 10 saat gibi kısa bir sürede önce Godwin Austen Buzulu’nu, arkasından Savoia Buzulu’nu geçerek o zamanlar isimsiz bir tepe olan Skil Brum’u 53 saat gibi kısa bir sürede tırmanıp inerler.4900 m.’de bulunan Broad Peak Base Camp’ı – Skil Brum Zirve – Base Camp toplamda 53 saat gibi bir kısa sürede yapılması ancak disiplinin, dayanılılıklığın, kararlırlılığın olağanüstü bir başarısı olarak tarihe geçecekti.Aynı zamanda Avusturyalılar’ın 1957 yılında yaptığı bu 2 alpin tarz tırmanış yeni bir tarzın başlangıcını haber veriyordu.Daha sonraları alpin tarz dediğimiz bu tarzı Reinhold Messner ve Peter Habeler’de çok daha sık görecektik.
Ekibin diğer iki üyesi olan Kurt Diemberger ve Hermann Buhl ise yine aynı bölgede bulunan Chogolisa (7665 m)’nın ilk çıkışını denemek istemişler, ama hepinizin bildiği gibi Hermann Buhl bu dağda yaşamını yitirmişti.

KISACA ALPİN TARZ

Alp Stili yada Alpin Stil; dağcıların oksijen desteği almadığı, yüksek irtifada taşıyıcısı yada sherpa dediğimiz malzeme taşıyıcısı kullanmadığı, bütün malzemelerini kendisinin taşıdığı, dağda sabit hatların önceden döşenmediği, kamplar arasındaki sabit hatların tamamen tırmanış sırasında döşendiği, bütün tırmanış malzemesinin (çadır dahil) taşındığı ve bir üst kamp yerine götürüldüğü stildir. Alpin stil hayatımıza ilk olarak her ne kadar 1978 yılında Peter Habeler ve Reinhold Messner’in yapmış oldukları Everest tırmanışı ile girmiş olsa da aslında 1957 yılında Avusturya ekibinin (Kurt Diemberger, Hermann Buhl, Marcus Schmuck ve Fritz Wintersteller) önce Broad Peak, arkasından da Skil Brum tırmanışları saf alpin tarzı uygulayan ilk kişiler olarak bilinmesi gerekir.

DAĞA ULAŞIM

İslamabad’dan Skardu’ya kadar Karakoram Highway (KKH) yolu takip edilerek 24 saatte ulaşılabilir ya da iç uçuşla Skardu’ya 1 saat içerisinde uçabilirsiniz. Skardu, tırmanışın başlangıç noktası olan Askole köyüne ulaşmadan önceki son yerleşim yeridir.Bu yüzden Skardu’dan Askole köyüne gitmek için bir jeep kiralamak gerekir. Askole köyünden önce Baltoro Buzulu’na sonrasında da Savoia Buzulu geçilerek dağa ulaşabilirsiniz. Yine diğer bir yol olan Hushe Köyü üzerinden Gondogoro Geçidi’ne ulaşılması ve buradan da buzullar geçilerek dağa ulaşmak söz konusudur.

TIRMANIŞ ÜCRETİ

Skil Brum tırmanışı için Pakistan Hükümeti’nden izin almak gerekmektedir.7 kişiye kadar olan ekiplerde tırmanış ücreti kişi başı 5000 USD olup,8 kişiden sonraki her ekip üyesi için 4500 USD ödemek gerekmektedir. Bazı yıllarda Pakistan Hükümeti bu tırmanış ücretlerinde %50 ‘ye varan indirimler yapmaktadır.

Tırmanış ücretinin yanında, ekibin üye sayısına ve büyüklüğüne bakılmaksızın her dağcılık ekibi 200 USD Çevre Koruma Fonu’na ücret ödemek zorundadır. Bunun yanında yine her dağcılık ekibi faaliyet sonrasında teslim almak üzere bu fona 1000 USD daha ödeme yapar. Eğer ekip üyelerinden herhangi birisi çevreye zarar verirse ödenen bu 1000 USD’nin bir kısmını ya da tamamını geri alamazsınız.

İRTİBAT SUBAYI

Pakistan Hükümeti, bir ordu irtibat görevlisini tırmanışınızın bir üyesi olarak görevlendirir.

TIRMANIŞ İZNİ PROSEDÜRÜ

Tırmanış ekibi üyeleri tırmanma başvuru formunu doldurduktan sonra bu form ile birlikte Pakistan Büyükelçiliği’ne başvurmak gerekmektedir. Tırmanış ücretini ödediğimize dair dekontun bir örneği de Büyükelçiliğe teslim ettikten yaklaşık 60 gün içinde tırmanış izniniz gelmektedir.

TIRMANIŞ SEZONU

Mayıs ayından Temmuz ayının sonuna kadar tırmanılabilir. Tırmanış İslambad-Skil Brum-İslambad 45 günlük bir programdır.

Not : Skil Brum’a henüz Türk dağcıları tarafından hiç bir tırmanış girişimi olmamıştır.

 

 

 

 

Dağcılık malzemelerini incelemek yada satın almak için tıklayınız.

www.dagcidukkani.com

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Previous post İTALYAN FRANCO FRANZ NİCOLİNİ’DEN MÜTHİŞ BİR PROJE
Next post 79 YAŞINDAKİ DAĞCI 8. KEZ DHAULAGİRİ’DE
Translate »