Türk dağcılar Hocalı şehitleri için tırmandı

Zirve Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübünün yanı sıra Azerbaycan Dil Tarih ve Kültür Birliğini Yaşatma ve Destekleme Derneği ve Azerbaycan Kars Başkonsolosluğunca Hocalı Katliamı’nın yıl dönümü nedeniyle anma etkinliği organize edildi.

Bu çerçevede Türkiye’nin farklı bölgelerinden gelen 15 dağcı, Iğdır’da toplanarak Nahçıvan’a geçti.

ZİRVEDE TEK MİLLETİN İKİ BAYRAĞI DALGALANDI

Bölgenin tırmanılması en zor dağlarından olan Nahçıvan’daki Haça Dağı’na tırmanan dağcılar, dağın zirvesinde “Hocalı şehitlerini rahmetle, minnetle ve saygıyla anıyoruz” yazılı pankart ile Türkiye ve Azerbaycan bayrakları açtı.

Zirve Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü Genel Başkanı Orhan Kozan, 6 yıldır geleneksel olarak Hocalı şehitlerini anmak için Haça Dağı’na tırmanış yaptıklarını söyledi.

Daha önceki tırmanışlarında Hocalı Şehitleri’ni anarken, Karabağ’ın işgal altında olmasından dolayı içlerinin buruk olduğunu belirten Kozan, “Ancak Azerbaycan’ın zaferinden, bu toprakların geri alınmasından sonra bu kez daha bir anlam kazanarak geldik. İçimizdeki burukluk tabii ki var ama sevincimiz daha büyük. Karabağ, Hocalı, Azerbaycan’dır diyorum. Bu zafer Türk’ü bölmek isteyenlere karşı güzel cevap oldu” dedi.

“BU TIRMANIŞ TÜM ŞEHİTLER İÇİN”

Iğdırlı dağcılardan Muhammed Akkuş da geleneksel olarak her yıl yaptıkları tırmanışı bu yıl da zorlu hava muhalefetine rağmen gerçekleştirdiklerini belirterek, şunları söyledi:

“Her yıl Hocalı şehitlerini bu zirvede anıyoruz, bu yıl yine bunu gerçekleştirdik. Ayrıca Karabağ zaferinde şehit olan Azerbaycanlı kardeşlerimizi de burada rahmetle anıyoruz. Bu tırmanışımız tüm şehitler için oldu.”

Yaklaşık 7 saatlik tırmanışla zirveye varan ekip, inişe geçilmesinden 4 saat sonra Haça Dağı’nın eteğindeki Gal köyünde programı sonlandırdı.

Kaynak: (haber7.com)

Dağcılık malzemelerini incelemek yada satın almak için tıklayınız.
www.dagcidukkani.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Previous post K2 dağında kaybolan dağcıların öldüğü açıklandı
Next post TUNCELİ’DE MERCAN DAĞINA TIRMANIŞ
Translate »