TDF YÖNETİMİ İDDİALARA CEVAP VERDİ

Read Time:2 Minute, 59 Second

ODA TV İnternet Haber’de 20.09.2017 tarihinde “Dağcılar Bunu Konuşuyor” başlıklı habere ilişkin Tekzip yazısıdır.

Federasyonumuz her yıl yurt dışı tırmanışları düzenleyerek sporcularımızın yüksek dağlara tırmanış yapmasını sağlamaktadır. Elbistan Dağcılık Kulübü sporcusu Hakan Coşkun’da Türkiye Dağcılık Federasyonu tarafından yapılan 2017 yılı yurt dışı seçmelerine başvurmuş ancak seçilmemiştir. Daha sonrasında kendisi tek olarak Kırgızistan’da bulunan Khan Tengri dağına gitmiş ve tırmanış sırasında vefat etmiştir. Bu üzücü ölüm olayını bazı kişiler kullanarak kişinin ölümünü Federasyona yüklemektedirler. Federasyonun Hakan Coşkun’un tırmanışa gitmesi ile hiçbir ilgisi bulunmamaktadır. Ancak federasyon dışında bazı kişilerin yoğun olarak kişiyi dağa gitmeye zorlayarak kendisini ispat etmesi gerektiği konusunda zorladığı bilinmektedir. Bu kişiler kendi egolarını tatmin etmek ve federasyonu zora sokmak isterken bir aileyi babasız, bir anneyi evlatsız, bir çocuk yetim bırakmışlardır.

Yukarıda özetlenen duruma karşın sosyal medya ve diğer iletişim araçlarında yalan, iftira ve saygı sınırlarının dışında, spor etiğine uygun olmayan yapılan açıklamalara cevap verme ihtiyacı doğmuştur. İlgili yazıda Hakan Coşkun’un seçmelerde en yüksek puanı aldığı yazılmıştır. Bu asılsız ve yalan bir beyandır. Kişi sadece özgeçmişine göre değerlendirilmiş ve bu özgeçmişte beyan ettiği tırmanışlara göre puan almış olup burada da en yüksen puanı almış değildir. Ayrıca Federasyonumuz tarafından 2017 de planlanan yüksek irtifa tırmanışlarına merhum daha önce gitmiş olduğundan dolayı aday kadroya alınmamasının diğer bir nedenidir. Bundan dolayı aynı dağlara devlet imkânı ile tekrar gönderilmemesi ve daha önce gitmeyen sporcuların önü açılması düşünülmüştür. Bu durumu da kamuoyunun takdirine sunuyoruz.

Diğer taraftan, yapılan haberlerde Hakan Coşkun’un Federasyon seçimlerinde bizim yönetimimize oy vermediğinden dolayı listeye alınmadığı beyan edilmiştir. Hâlbuki yurt dışı ekibimizde ki bir sporcumuz Federasyon Seçimlerinde diğer adayın Yönetim Kurulu listesinde yer almıştı. Yine aynı şekilde seçimlerde karşı tarafın sandık gözlemcisi olan bir sporcumuz da yurt dışı ekibinde bulunması bu iftiranın ne boyutta olduğunun en açık göstergesidir. Şu an Kurullarımızda görev alan birçok antrenör ve sporcumuzun da başvurmuş olmasına rağmen değerlendirme kriterlerinde yeterli puanı alamamış olup tırmanış kadrosunda yer almadığı bilinmektedir. Bu nedenledir ki yapılan yanlış, taraflı ve bir kurumu karalamaya yönelik haberler iftiradan öte değildir. Oy verene göre seçim yapılmamış, aksine ilk kez Federasyon bünyesinde yüksek irtifa tırmanışları için kurumsal bir süreç işletilmiştir. Sonuç itibari ile yönetime geldikten sonra yüksek irtifa listesinin belirlenmesinde 3 aşamalı bir seçim süreci işletilmiş olup, nihayetinde tüm sporcularımız sağlık kontrollerinden geçirilerek nihai liste oluşturulmuştur.
Dahası yapılan haberde, “Yıllarca sadece biat etmediği için görev alamayan antrenörler, faaliyete kabul edilmeyen sporcular, muhalif kulüpler ile çatışmalar sonunda bu sorunları ortadan kaldıracak, tartışmalara son verecek yeni bir ekip oluşturulup bütün bu sorunları çözecek iddiası ile yeni bir yönetim iş başına getirdik.” ifadesi kullanılmaktadır. Oysaki aynı haberin giriş kısmında “TDF yönetiminin, kendilerine oy vermediği için” yüksek irtifa tırmanışları kadrosuna alınmadığı söylenmektedir. Her iki ifadeden de anlaşılacağı üzere yapılan haberler kendi içerisinde çelişkiye düşmekte ve tutarsızlıklar içermektedir. Bu kulüp seçimlerde bizi desteklemiş ise onların sporcusu neden bize oy vermediği için seçilmemiştir. Bu bir akıl tutulmasıdır.

Dağcılık gibi bir sporu bu denli itibarsızlaştırmaya ve Federasyonumuza karşı yanlış, yalan beyanlar ile kamuoyu oluşturmaya yönelik yasal sürecin işletilmesi yönünde çalışma başlatılmış olup gereğini kamuoyunun bilgisine sunuyoruz.
Federasyonumuzun Yönetim Kurulu olarak yönetime geldiğimiz ilk günden beri şeffaflık ve açıklık ilkesine riayet ederek çalışmalarımız sürdürmekteyiz.

Türkiye Dağcılık Federasyonu olarak tüm branşlarda ulusal ve uluslararası başarıları hedefleyerek yolumuza devam edeceğiz. Bu tür beyanların bize engel olmasına müsaade etmeyeceğimiz. Türk Dağcılığını hak ettiği yere getirmek için azim ve karalılıkla çalışmalarımıza devam edeceğiz.

2. Kademe Antrenörümüz Hakan Çoşkun ve dağda hayatını kaybeden tüm antrenör ve sporcularımıza Allahtan rahmet diliyoruz.

Dağcılık Kamuoyuna Duyurulur

 

Kaynak: TDF

 

 

 

 

 

 

 

 

Dağcılık malzemelerini incelemek yada satın almak için tıklayınız.

www.dagcidukkani.com

 

 

 

 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Previous post Dağcılar bunu konuşuyor
Next post HANWAG BOT TÜRKİYE’DE
Translate »