SOLO ALPİNİST ABDAL MUSA ZİRVESİNDE

Türkiye’deki 81 ilin en yüksek zirvesine solo tırmanış gerçekleştirmek amacıyla “Anadolu Parsı Projesi’ni başlatan profesyonel dağcı Erdek Cennet, 46. tırmanışını Gümüşhane’de gerçekleştirdi.

Balıkesir’de yaşayan ve aldığı eğitimlerin ardından yüksek irtifa dağcılığı yapmaya başlayan Cennet, Gümüşhane’nin Torul ilçesi sırında bulunan 3 bin 331 metre yüksekliğindeki Abdal Musa Dağı’na tırmandı. Profesyonel dağcı Erdek Cennet, “81 ilde 81 zirve solo tırmanış  Anadolu parsı unvanı projem kapsamında 81 ilimizdeki en yüksek rakımlı dağların zirvelerine solo tırmanış yapıyorum. Projem kapsamında 46. İl Gümüşhane 46’ıncı zirvem Abdal Musa Dağı 3.331 metre irtifaya solo olarak tırmanışı başarıyla gerçekleştirdim” dedi.

Abdal Musa dağı, Kaçkarların batısında yer aldığını belirten Profesyonel dağcı Erdek Cennet, “Kutup ışıklarını görmek için en iyi yer Kuzey Grönland’dır. Kuzey İskandinavya, İzlanda, Grönland, Kuzey Amerika’nın kuzeyi ve Kuzey Sibirya’da yıl boyunca izlenebiliyor olarak biliyoruz. Ülkemizde kuzey ışıklarını Abdal Musa dağında 3.331 metredeki zirvede görmek muhteşem. Bu zirvelerin ardına 5 günde 5 ilde 5 zirve tırmanışları gerçekleştirdim. Anadolu parsı unvanı projem kapsamında 81 ilimizdeki en yüksek rakımlı dağların zirvelerine solo tırmanış yapıyorum. Bu projenin 46. İl’i  Gümüşhane . Zirvem Abdal Musa Dağı 3.331 metre irtifaya solo olarak tırmanışı başarıyla gerçekleştirdim. Gümüşhane’nin Torul ilçesinde yer alan bu dağ ilin en yüksek rakımlı dağı. En yüksek noktası olan Abdal Musa Tepesi’ne (3.331 metre) tırmanışımı kuzey yüzünden başarıyla gerçekleştirdim.  Abdal Musa dağı, Kaçkarların batısında yer alıyor ve Doğu Karadeniz’in önemli dağlarından biri. Gavur Dağlarının içindeki en yüksek dağı aynı zamanda. Dağın eteğinde bulunan sirk göllerinden biri olan Artabel gölünün manzarası ve dağın havası harikaydı. Zirveye doğru irtifa kazandıkça bu dik ve engebeli kayalıkların üzerinde tırmanmak, irili ufaklı bir sürü göl görmek inanılmazdı. Abdal Musa dağı buzullaşmaya uğrayan ve bu izleri günümüze kadar taşıyan ender rastlanan dağlardan biridir.  Rota başlangıcımdan yılanlı yaylasından geçip tırmanıştan sonra 3.331 metre rakımlı ve Gümüşhane ilimizin en yüksek zirvesi olan Abdal Musa Dağı zirvesine kuzey tırmanışına 30 santimetrelik karda gerçekleştirdim. Zirveden buz tutmuş 3 göller ve 7 göllerin muhteşem manzarasını , Giresun ve Zigana dağlarını görme fırsatım oldu. Toplamda 7 saat süren solo zirve tırmanış etkinliğimi 2.470 metre irtifadan başlayıp 856 metre irtifa alarak 9 kilometrelik mesafeyle başarıyla tamamladım” diye konuştu.

PROJEMİN AMACI:

Ülkemizde bulunan 81 ilimizde en yüksek rakımdaki zirvelerine solo tırmanışlar yaparak, bu il ve zirvelerimizi yerli ve yabancı turistler ile Alpinizm, Dağ, Kırsal, Ekoloji vs. turizmlerin gelişmesine yönelik çalışmalar yapıyoruz. Sporun ana duygusu olan doğa ile iç içe sağlıklı yaşam, birliktelik, dostluk ve kardeşlik duygularını en üst seviyeye çıkartarak ve gelişmesine katkı sağlamaktır.

Dağcılığın insanlara verdiği özgüven ve sağlıklı yaşam konularında farkındalık oluşturmak. Dağcılık, Kırsal, Ekolojik  Kültür vesaire turizmlerin yaygınlaşmasını ve gelişimine katkı sağlamak Dağcılık sporunun vermiş olduğu dikkat, konsantrasyon , huzur, girişimci ve sağlıklı bir neslin yetişmesini sağlamak. İnsanlar arasındaki sevgi, saygı ve dostluk bağlarını geliştirmek. Yerli ve yabancı turistler aracılığı ile turizminin gelişimine katkı sağlamak, Dağcılık ve doğa sporları gibi yarışması olmayan sporlara yapılan yatırımların sonunda dostluk, birlik, beraberlik ve sevgi ön plana çıkmaktadır.

Kaynak: (gumuskoza.com) Haber: Ahsen Keskin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Previous post ANTİK MOZOLE KAYIP MANASTIR
Next post DAĞCILAR LATMOS ZİRVESİNDE
Translate »