SELÇUK ve ÇEVRESİNDEKİ SAKLI HAZİNELER

SELÇUK ve ÇEVRESİNDEKİ SAKLI HAZİNELER

 

Hazine dediysem altın gelmesin kimsenin aklına. Bizim asıl hazinemiz keşfetmek ile bitiremediğimiz arkeolojik zenginliklerdir. İşte bu yazıda o zenginliklerden sadece birini tanıtmaya çalışacağım. Daha önce bir keşif yürüyüşü sırasında görüp çok şaşırdığım bu yapıyı birçok arkadaşıma anlattım ama kimse bilmiyordu, aslına bakarsanız bende zamanla hayal gördüğümü düşünüp kendimden şüphe etmeye başlamıştım. Bu şüpheyi gidermenin tek yolu yapıyı tekrar bulup bu sefer fotoğraflamadan dönmemekti.

 

Daha önceden sözleştiği Zirve Dağcılık yöneticiliğinden beri keşif konusunda büyük desteğini gördüğüm çok sevdiğim abim Restoratör Hulusi Kaya’yı da alarak yola koyuldum. Arabamızı park edip traktör yolundan ilerledik, yeni sürülmüş bir bahçeden geçip şüphelendiğimiz bölgeye doğru yöneldik. Çok geçmeden yapıyı bulduk ve heyecanla yapıya doğru ilerledik. Yapının bulunduğu bölgedeki bahçe sahipleri hariç neredeyse herkesin gözünden kaçan bu yapının ne olduğu hakkında çok bir bilgimiz yoktu. Yakın zamanda içinde kaçak kazı yapılmış olan bu saklı yapıyı eğer önceden görmediyseniz fark etmeniz zor. Zeytin ağaçları arasında gizli kalmış yapıyı kıdemli Restoratör Hulusi Kaya ile birlikte bolca inceleyip, fotoğraflarını çektik. Çalışmalarını sürdürdüğüm bir antik yol projesinin güzergahı üzerinde bulunan bu yapı hakkında hemen bilgi toplamaya başladım.

 

Kendisine danıştığım, daha önce birçok keşif faaliyetinde beraber yürüdüğümüz, her zaman desteğini gördüğüm değerli arkadaşım Arkeolog Esra Bideci kısa zamanda doyurucu bilgilerle dönüş yaptı. Karşımızda duran yapı Selçuk ilçe merkezine çok yakın olmasına rağmen neredeyse herkesin gözünden kaçmış fazla bilinmeyen fakat buna rağmen İzmir 1 No.lu KTVKK’nın 07.02.1991 tarih ve 2624 sayılı kararıyla tescillenmiş, Roma ve Bizans Dönemi’ne ait devşirme mimari parçaların da kullanıldığı Osmanlı Dönemi’ne ait depo yapısıydı. Geçen 14 yıla rağmen çok severek yaşadığım bu bölgede hala yeni zenginlikler keşfetmek ve keyifli yolculuklar yapma fırsatı bulduğum için kendimi çok şanslı sayıyorum.

 

Özgür Aydoğan

Selçuk – 27 Şubat 2014

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Previous post Antik Kabartmanın İzinde
Next post Artemis Kutsal Yolu Bisiklet Turu
Translate »