Selçuk ve Bisiklet Sporu

selbisi
Zirve Bisiklet Takımı

Selçuk ve Bisiklet Sporu

Selçuk ve bisiklet sporu ile ilgili bu küçük araştırma Yalçın Keski’nin attığı bir mesaj ile başladı. Yalçın Keski emekli bankacı şimdilerde ise sigortacılık yapıyor, Zirve Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü üyesi olan Yalçın Keski aynı zamanda örnek bir çevreci. İnternet’te bulduğu Ahenk Gazetesi kaynaklı yazıyı bana yolladığında çok ilgimi çekti, kaleme almak üzere bir kenara koydum ve işte şimdide sizlerle paylaşıyorum.

 

Yakın dönemde Selçuk ve bisiklet

Benim rehberlik ettiğim ve kulüp disiplini içerisinde gerçekleşen ilk bisiklet faaliyeti 28 Haziran 2009 tarihinde Selçuk ilçe merkezinden hareketle Gebekirse Gölü, Barutçu gölü, Zeytinköy ve kazan gölü rotasında gerçekleşti ve diğer bisiklet faaliyetlerimiz de bu güne kadar devam etti. Daha önceki dönemlerde mutlaka bir çok bisiklet etkinliği gerçekleştirilmiştir fakat maalesef bunlar hakkında net bilgi yok, umuyorum ki ilçemizde bununla ilgili bir araştırma yapılır. Selçuk ilçesinden bir çok bisikletçi geçmiştir bunu bilmek zor değil fakat ilçede bir organizasyon yapıldı mı, bisiklet konusunda başarısı bulunan Selçuk’lu hemşerilerimiz var mı bunları bilmiyoruz.

 

Petriçe’nin Ayoslog – Kuşadası arasındaki bir saatlik bisiklet yolculuğu

Yakın tarihi çok iyi bilemesek de 1895 yılında ilçemizden geçen şampiyon bir bisikletçinin bilgilerine üyemiz Yalçın Keski sayesinde ulaşmış oluyoruz. Kaynak aldığımız yazıya göre, Türkiye’de ilk bisiklet yarışması 15 Mayıs 1895 Çarşamba günü İzmir Bornova’da yapılmış. İzmir’de yayımlanan Ahenk gazetesinin verdiği habere göre o gün altısı bisiklet, dokuzu yaya koşu olmak üzere on beş yarışma yapılmış. Altı bisiklet yarışmasının beşini Karşıyakalı Petriçe isimli bir sporcu kazanmış. Altıncı yarış düşmeden yavaş sürme yarışı imiş. Onu da İstinkâf Mahkemesi üyesi Dedeyan Efendi’nin oğlu kazanmış. 19 Haziran 1895 günü yapılan bisiklet yarışmasına Petriçe’nin katılmasına izin verilmemiş. İzmir’li şampiyon bisikletçi yarışmalara kabul edilmeyince Kuşadası’na gitmeye karar vermiş. Bazı bisikletçi arkadaşıyla beraber Kuşadası’na vardığında oradan Ahenk gazetesine bir telgraf göndermiş. 1895 yılında gönderilen telgrafta şunlar yazıyordu: “Ahenk İdarehanesine – Ayoslog’dan Kuşadası’na bir saate geldik. Petriçe.”

bisikletpetrd

Selçuk’da (Ayasulug) bir Türk Bisikletçi

Aynı yıllarda İzmir’de de Türklerden bisiklete binenler vardı. Bunlardan birisi de İzmir’in ünlü ressamı Saim Bey’dir. Saim Bey, resim yapmakta olduğu kadar bisiklet sporunda da Türklerin Rumlardan geri kalmadığını kanıtlamak istemiş olmalı ki, (h.1313) yılı Ramazan Bayramının ikinci günü 17 Mart 1896 Pazartesi günü yalnız olarak bisikletiyle Aydın taraflarına geziye çıktı. İzmir’de yayımlanan Ahenk gazetesinin bildirdiğine göre Saim Bey, Seydiköy, Cumaovası, Develiköy, Torbalı, Kozpınar, Ayaslog, Kuşadası yolu ile Söke’ye ulaşmış. Söke’de geceyi geçirdikten sonra Çarşamba günü sabahı Balacık, Torbalı, Bayındır yolu ile Tire’ye gelmiş. O geceyi de orada geçirip Cuma sabahı yola çıkarak Bayındır, Torbalı, Develi, Cumaovası, Seydiköy yolu ile 21 Mart 1896 Cuma günü akşamı İzmir’e dönmüş.

 

KAYNAK: Âtıf KAHRAMAN, “Osmanlı Devleti’nde Spor”, Kültür Bakanlığı Yayınları, Ankara 1995

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Previous post Beşparmak Dağlarında Maden Ocaklarının Tahribatı
Next post Hozat’ın yolları bükülür gider
Translate »