Selçuk İlçesinde Dağcılık ve Doğa Sporları

Selçuk İlçesinde Dağcılık ve Doğa Sporları

 

Selçuk ilçesi doğa sporlarına ilgi duyanlar için oldukça zengin seçenekler barındırmaktadır. Selçuk ve çevresinde deniz seviyesinden başlayan ve 1000 m. yüksekliğe ulaşan çeşitli karakter ve zorluk derecelerinde rotalar bulunmaktadır. Gerçekleştireceğiniz doğa faaliyetleri sırasında ilçenin doğal kültürel ve arkeolojik zenginliklerini özgürce keşfedebilirsiniz.

 

 

Selçuk ilçesindeki dağcılık ve doğa sporları faaliyetleri 2007 yılında Özgür Aydoğan’ın Zirve Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü’nün Selçuk Temsilciliğini üstlenmesi ile zenginleşmiş ve hız kazanmıştır. Daha sonra şubeleşen Zirve Dağcılık ilçede doğa sporlarının tanınmasına büyük katkıda bulunmuştur. İlçeye gelen yerli ve yabancı doğaseverlere bölgede gerçekleştirecekleri doğa yürüyüşü ve kaya tırmanışı faaliyetlerinde rehberlik ve danışmanlık desteği veren Zirve Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü aynı zamanda dağcılık eğitimleri de gerçekleştirmektedir.

 

Doğa Yürüyüşleri

Selçuk ve çevresinde yaklaşık 30 doğa yürüyüşü rotası bulunmaktadır. Yapacağınız yürüyüşler sırasında dereler ve çeşmeler sizi susuz bırakmayacağı gibi bahçelerin ve bağların arasından yürürken türlü meyve ve sebzeler size eşlik edecektir.

Ayrıca rotanızda yol alırken hiç bilmediğiniz duymadığınız arkeolojik kalıntılar bir anda karşınıza çıkabilir.

 

Spor Tırmanışı

Selçuk ilçesi ve çevresinde kaya tırmanışı yapanlar için çeşitli zorluk derecelerine sahip önemli tırmanış duvarları bulunmaktadır. Türkiye’nin birçok noktası soğuk ve yağmura teslim olduğunda Selçuk ılıman havasını sürdürmekte ve bu sporu kış aylarında da yapanlara başlıca seçenek olmaktadır. Civardaki en önemli tırmanış yeri Belevi yakınlarındaki Kalealtı tırmanış bahçesidir.

100 m. yakın yüksekliği ve çeşitli zorluk derecelerine sahip farklı rotaları ile dünyanın her yerinden profesyonel dağcıları kendisine çeken bu ihtişamlı kayaları hala görmediyseniz mutlaka ziyaret etmelisiniz.

 

Bisiklet

Selçuk ilçesini özgürce keşfetmenin en güzel yollarından biriside bisiklet ile dolaşmak. Bisikletçiler için birbirinden güzel rotaları barındıran Selçuk ilçesinde bir kısmı şehir merkezinde bir kısmı dağlarda olmak üzere birçok bisiklet rotası bulunmaktadır.

 

Fotoğraf Yürüyüşleri

Selçuk ilçesi fotoğraf yürüyüşü yapanlar için tam anlamıyla bir hazine değerindedir. Birçok medeniyete ev sahipliği yaparak tarihin derinliklerine kök salan bu zengin topraklarda yürürken Selçuk ilçesinin güler yüzlü insanları tarih fışkıran toprakları ve güzel doğasını da fotoğraflama fırsatı bulacaksınız.

 

Mağaracılık

Selçuk ilçesinin en ihtişamlı mağarası bilindiği kadarıyla Kurudağ mağarasıdır. Fakat ilçede keşfedilmeyi bekleyen başka mağaralarda bulunmaktadır. Özellikle Sütini mağarası mutlaka görülmesi gereken bir mağaradır.

Henüz ziyarete açılamamış Sütini mağarasında Grekçe yazılar, birden fazla fresk ve birde mezar bulunmaktadır.

 

Kamp Faaliyeti

Konaklama masraflarından bıktıysanız eviniz sırtınızdaysa ve kamp yapacak yer arıyorsanız Selçuk ilçesinde güvenle çadır kurabileceğiniz birçok alan bulunmaktadır.

İlçe merkezinde ve köylerde güvenle konaklayabileceğiniz ve doğanın tadını çıkarabileceğiniz düzgün alanlar bolca bulunmaktadır.

 

Dağcılık Eğitimleri

İlçemizdeki dağcılık eğitimleri Zirve Dağcılık tarafından yürütülmektedir. Uzman eğitmenler eşliğinde teorik ve uygulamalı olarak verilen eğitimler sayesinde Selçuk ve çevresindeki ilçelerden birçok dağcı bu sporu profesyonel olarak yapmaya başlamıştır. Temel eğitim alınması ardından hem faaliyet yapıp hem de eğitimlerinizi devam ettirebilirsiniz.

 

İletişim: Tel: 0542 584 53 87

E-posta: ozguraydogan62@hotmail.com

web: www.zirvedagcilik.net

web: www.anadolucografyasi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Previous post Binbaşı Necati Bey Kahraman mı İhanetçi mi ?
Next post Börklüce Gençleri Selçuk’da
Translate »