SAKLIKENT DAĞ YOLLARI KAMPLI FAALİYETİ

Read Time:1 Minute, 49 Second

Zirve Dağcılık Selçuk Şubesi olarak 26-27 Aralık 2015 tarihlerinde Saklıkent dağ yollarında iki ayrı rotada yürüdük. İlk gün 16 km. ikinci gün 14.5 km. olmak üzere toplamda 30 km. boyunca yürümüş olduk. Selim Korkmaz’ın rehberlik ettiği faaliyet için kampımızı Saklıkent kanyon girişi bölgesinde kurduk.

Birinci gün “Kızılalan – Tatlar – Karaağaç – Mangır” rotasını (16 km) yürüdük.

İkinci gün ise “Kapanderesi – Menengiç dibi – Şappaklar – Kumeyakası – Saklıkent” rotasını (14.5 km) yürüdük.

[metaslider id=1421]

Her iki rota üzerinde bol miktarda sarnıç var fakat suların durumunu bilmediğimiz için yanımıza bol miktarda su alarak yola çıktık. Bu rotada yürüyecek arkadaşlara tavsiyemiz yolda su yok gibi düşünerek yanlarına yeterli miktarda su almaları ve kalın tabanlı bir bot kullanmaları. Zeminin taşlık ve girintili çıkıntılı olması nedeni ile kalın tabanlı bot  ve baton uyarısını gerekli bulduk. Her iki rotada işaretli fakat rotalar yeni olduğu için işaretlerde küçük aksaklıklar olabilir. Doğa tecrübesi olan herekesin rahatça yürüyebileceği bu rotalarda antik yapılar, Kilise, ve sarnıç benzeri yapılar yolculuğunuz sırasınca size eşlik edecek. Yaban hayatı ve doğa bakımından son derece özel diyebileceğimiz bu bölge fotoğraf tutkunları için görülesi bir yer olma özelliğini taşıyor. 40 sene öncesine kadar bölgedeki köylüler tarafından aktif olarak kullanılan bu yollar ve yolların geçtiği güzergahlar aynı zamanda Rumların ve daha eski halkların yaşantısına da şahitlik etmişler.

[metaslider id=1450]

Sizlerde bölgeyi merak ettiyseniz cuma akşamından kamp kurarak hafta sonuna iki güzel rota sığdırmanız mümkün. GPS kayıtlarını ve faaliyet fotoğraflarını sizinle paylaşıyoruz. Bu güzel faaliyette bize rehberlik eden Selim Korkmaz’a, yerel rehberimiz Zühtü abiye, güzel karaleri ile faaliyetimizi fotoğraflayan Aykut Yıldızalp’e, ilkyardım sorumlumuz Vahap Ağırtaş’a, ulaşım ile kamp sorumlumuz Hulusi Kaya’ya ve diğer ekip arkadaşlarım Tanyeli Yıldızalp ile İsmail Demirci’ye katkıları için teşekkür ediyor bir faaliyeti daha başarı ile tamamladıkları için kendilerini tebrik ediyorum.

 

Özgür Aydoğan

TDF Yaz-Kış yürüyüş Lideri

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Previous post Lokma ve Peksimet 3 Bin 500 Yıl Önce Hititlerin de Sofrasındaydı
Next post 2300 YILLIK SÜMER İLAHİSİ BAKIN NE DİYOR?
Translate »