Munzur’un Kırmızı Beneklisi

Lezzet Durakları’nın yeni hikayesi, Tunceli ili Ovacık ilçesinde efsaneye dönüşen ve günümüzde anlatıla gelen bir hikaye.

Bu hikaye bir yemek hikayesi değil.
Bu hikaye, koyun çobanı Munzur’un hikayesi…
Bu hikaye Munzur Dağları’nın doruklarından doğan suyun, Munzur suyunun hikayesi..
Bu hikaye, bu sular da yetişen kırmızı benekli alabalığın hikayesi…

Koyun çobanı Munzur’un Ağası bir gün hacca gider. Munzur hanımının yanına gelerek:
-Ağamın canı helva ister, eğer yaparsan ben götürürüm, der.
Ağanın hanımı şaşırır;
‘’zavallı çobanın canı helva istiyor, utandığı için söyleyemiyor, Ağa’sını bahane ediyor, helva yapayımda yesin’’ der ve helvayı pişirir, bir bohçaya bağlayarak Munzur’a verir.
Efsane bu ya, Ağa birden yanın da çoban Munzur’u elinde bohça ile buluverir. Munzur elinde ki bohçayı Ağa’sına uzatarak;
-Ağam, canın sıcak helva istemişti, onu sana getirdim, der.
Ağa şaşırmış bir halde bohçayı alır ve açar. Bohçadan buharı üzerinde bir tas sıcak helva çıkar. Munzur’a bir şeyler söylemek için başını kaldırdığın da Munzur’u göremez.

Hac vazifesini tamamlayıp köyüne dönen Ağa büyük bir kalabalık tarafından karşılanır. Köylüleri ağalarına saygılarını göstermek için hediyeler takdim ederek ağanın elini öperler. Verebileceği hediyesi olmadığı için Munzur, bir koyundan sağdığı sütü alıp gider ağasının yanına. Elinde süt tası ile Munzur’u gören Ağa ‘’asıl eli öpülecek kişi bu çocuktur’’ diyerek çoban Munzur’u gösterir. Ne olduğunu anlamayan Munzur, Ağasının ve köylülerin ona doğru geldiğini görünce, korkup kaçmaya başlar. Çoban Munzur kaçtıkça, Ağa ve köylüler kovalar. Munzur koşarken elindeki süt tasından yerlere süt dökülür. Sütün döküldüğü yerlerden, köpük köpük süt gibi sular fışkırır. Munzur’un ayağının değdiği kırk yerden kaynak suları çıkar ve Munzur çayının başlangıç yeri olan Munzur Gözeleri’ni oluşturur. Köylüler bu çayı geçemezler, Çoban Munzur’da bu dağlarda kaybolur, gider.

Turistik ve kutsal niteliği haiz Munzur Gözeleri, ilçenin 20 kilometre batısında dağların en uç noktasında yer alır. Tunceli’nin şehir merkezinden akan Munzur suyu Ovacık’ın Ziyaret köyünden doğar. Munzur Vadisi boyunca akan Munzur Çayı, endemik bitki örtüsü, dağ keçileri ve çeşitli yabani hayvanları barındırır içinde.

Hikayemize konu olan bu çayda kırmızı benekli alabalık yetişir ayrıca. Munzur alabalığı, tereyağında pişirilirse tadına doyum olmaz. Pembe etinin tadı eriyip gider damaklarda .

Yolunuz Tunceli’ye düşerse şehir merkezin de, bir binanın beş ve altıncı katlarında yer alan turizm belgeli Kalan Cafe-Restoranta eşsiz Munzur Çayı ve şehir manzarası eşliğinde tereyağında alabalığınızı yiyebilirsiniz. Kalan Cafe-Restoran’ın özelliği üç yönünün açık olması. İsviçre Alpleri’nin 3000 m. yükseklikde bulunan Schilthorn’u anımsatan atmosfere sahip Kalan Cafe-Restorant’ın menüsü zengin.
Tarım ve hayvancılığın yaygın olduğu şehirde, yöresel yemekler tahıl ve et ağırlıklı. Meralarda doğal otlarla beslenen hayvanların etinden yapılan et yemekleri, uzun süre hatırlanacak lezzetler sunar. Kuzu kavurma, tandır mutlaka denenmesi gereken yemeklerin başında yer alıyor Kalan Cafe-Restorantta.Yeni diyarlar da görüşmek dileğiyle. 

Yazı: Şükran Lılek YILMAZ

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Previous post Gökçeada (İmroz)
Next post Medeniyetler Beşiği Mazgirt
Translate »