MAGNESİA ANTİK KENTİ TEHLİKE ALTINDA!

225599cc527f7fa5b47ada7e85f313adf5351456833292_w1000

Aydın’ın Germencik ilçesi Tekin Mahallesi´nde yer alan Magnesia antik kenti yakınlarına, jeotermal santrali için inşaat yapımının, buradaki arkeolojik kalıntılara zarar vermesinden endişe ediliyor.

Dört bir tarafında jeotermal santrallerin yükseldiği Aydın’da Magnesia antik kenti yakınlarında arkeolojik sit alanındaki sondaj çalışması yürütülmesi tepkilere neden oldu. Bölgedeki sondaj çalışmalarını yerinde inceleyen Aydın Tabip Odası Başkanı Dr. Metin Aydın, yetkilileri göreve davet edip, kuyu kazma faaliyetlerinin geri dönüşümsüz kültürel hasara zarar vermeden derhal durdurulmasını istedi. Aydın’da uzun süredir jeotermal firmalarının çevreye verdiği zararlar konusunda yetkilileri göreve davet eden ve vatandaşları bilinçlendirmeye çalışan Aydın Tabip Odası, şimdi de Aydın’ın Germencik ilçesi Tekin Mahallesi’nde yer alan Magnesia antik kenti yakınlarında özel bir firma tarafından yürütülen sondaj çalışmalarına dikkat çekti. Bölgeye giderek inceleme yapan Aydın Tabip Odası Başkanı Dr. Metin Aydın, Gümüşçayı yanında yer alan tescilli, birinci derece arkeolojik sit alanındaki höyük dibinde sondaj çalışması için bölgedeki zeytin ağaçlarının kesildiğini, toprak hafriyatı ve beton dökme işleminin yapıldığını söyledi.

Arkeolojik sitler koruma ve kullanma koşulları yönetmeliğinin birinci derece arkeolojik sit alanları maddesinin C ve D fıkrasına göre, höyük ve tümülüslerde tarımsal faaliyetlerin yasaklanması, ağaçlandırmaya gidilmemesi, taş, toprak, kum alınmaması, kum ve maden ocaklarının açılmaması gerektiğini hatırlatan Metin Aydın, “Mevcut kanunlar yürürlükte olmasına rağmen son birkaç aydır Magnesia antik kenti alanı içinde yer alan höyük dibinde jeotermal santral kurulum amaçlı kuyu kazılması çalışmaları devam etmektedir. Bu çalışmalar sırasında zeytin ağaçlarının kesildiği, toprak hafriyatı ve beton dökme işleminin yapıldığı gözlenmektedir. Köy halkının aynı bölgede höyükten daha uzak mesafede yer alan tarım arazileri şu anda birinci derece sit alanı gerekçesi nedeni ile her türlü tarımsal işleme yasaklıdır. Höyük dibinde yer alan jeotermal santral amaçlı kuyu kazma çalışmalarının devamı, telafisi mümkün olmayan arkeolojik zararlara sebebiyet vereceği kesindir. Birinci sınıf tarım arazileri, incir ve zeytin bahçeleri, yerleşim yerlerinin yanına ve içine jeotermal santraller, kuyular yapılır hâldeyken, Magnesia örneğinde olduğu gibi çevrede yapılan talanda sıranın tarihi yerleşim yerlerine, kültürel miraslarımıza gelmesinin üzüntüsü ve şaşkınlığını yaşamaktayız,” dedi.

Kanunları uygulamak ve denetlemekle yükümlü olanları göreve davet eden Aydın, “Şaşkınlığımız bunlara izin verilebilmesi, kontrol edilmemesi ve tüm yaşananlara suskun ve kör kalınabilmesi noktasında daha da artmaktadır. Aydın Tabip Odası olarak Magnesia arkeolojik sit alanında faaliyette bulunan jeotermal santral amaçlı kuyu kazma faaliyetlerinin geri dönüşümsüz kültürel hasara zarar vermeden derhal durdurulmasını, hâlihazırda yürürlükte olan kültür ve tabiat varlıklarını koruma kanununa uyulmasını, bu kanunu uygulamak ve denetleme makamında olan tüm yetkilileri göreve davet ediyoruz,” şeklinde konuştu.

 

(aktuelarkeoloji)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Previous post TANRIÇA ARTEMİS’İN UYANIŞI
Next post KARYA YOLU (MAZI-GÖKBEL-BOZALAN)
Translate »