KUTSAL DAĞA ATATÜRK TIRMANIŞI

Read Time:1 Minute, 31 Second

4. Geleneksel Latmos Zirve Trans Faaliyeti için tırmanan dağcılar kutsal dağın zirvesinde Atatürk filaması dalgalandırdılar.

10-12 Kasım 2017 tarihlerinde gerçekleşen 4. Geleneksel Latmos Zirve Trans Faaliyeti günübirlik kolay doğa yürüyüşlerinin aksine oldukça zorlu ve nitelikli bir tırmanış olma özelliğini taşıyor. Yürüyüş lideri ve kulüp yöneticilerinin onayı ile belirlenen sporcular dağda toplam 3 gün 2 gece geçiriyorlar. Kamp yükleri ile Latmos Dağının doğu yönünden başlayarak 20 km. yürüyerek faaliyeti Güney batı yönünde sonlandıran dağcılar, rotanın en yüksek yeri olan Tekerlek kaya zirvesine çıkmanın yanı sıra çok sayıda zorlu geçit ve doğal engelleri geride bırakıyorlar. 

4 yıldır çok sayıda dağcıyı bu zorlu rotada ağırlayan Zirve Dağcılık Selçuk Şube Başkanı Özgür Aydoğan gerçekleştirdikleri faaliyet için şu bilgileri paylaştı; 

“Faaliyet ne kadar zorluysa ekibin kaynaşması o kadar hızlı ve arkadaşlıklarda bir o kadar güçlü oluyor. Faaliyet sırasında çok sayıda doğal ve arkeolojik güzelliği keşfetme olanağı buluyoruz. Karya medeniyetinin kutsal dağı olan Latmos Dağı, Beşparmak Dağı olarakta biliniyor. İlginç jeolojik yapısı, zengin bitki çeşitliliği, herşeye rağmen süre gelen yaban hayatı ve çok çok büyük önem taşıyan arkeolojik yapılar bu dağı ülkemiz için önemli kılıyor. Bu dağın Milli Park olması ve korunmaya alınması için ayrıca çalışmalar yürütüyoruz ve bu çabaya herkesi davet ediyoruz. İşte bu eşsiz coğrafyada gerçekleştirdiğimiz 4. Geleneksel Latmos Zirve Trans Faaliyeti sırasında Latmos Dağının Karya halkı tarafından kutsal sayılan ve üzerinde iklim tanrısı için sunak bulunan Tekerlek kayaya zirvesine ulaşarak 10 Kasım olması vesilesi ile ulu önderimizi andık. Aldığımız her nefesi borçlu olduğumuz Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, bütün Gazi ve Şehitlerimizi saygı ile hatırlıyor minnet ile anıyoruz. Bu zorlu faaliyeti başarı ile tamamlayan sporcularımızı Zirve Dağcılık Selçuk Şubesi Yönetim Kurulu olarak tebrik ediyor ve kutluyoruz”

 

 

 

 

 

Dağcılık malzemelerini incelemek yada satın almak için tıklayınız.

www.dagcidukkani.com

 

 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Previous post ALTIN KAZMA ÖDÜLLERİ SAHİPLERİYLE BULUŞUYOR
Next post TANRILARIN MİSKET OYNADIĞI LATMOS
Translate »