KUTSAL BUYER DAĞINA YOLCULUK

27 Temmuz 2009 pazar günü İzmir otogarından saat 13:00’da Erzincan Otobüsüyle yola çıktık. Yaklaşık on iki saat süren bir yolculuk sonrası Erzincan otogarında indik. Erzincan merkezde video kaset vb. ihtiyaçlarımızı aldıktan sonra Erzincan – Tunceli sınırındaki Mutu köyünden geçen Tercan arabalarına bindik. Mutu köprüsünde inerek köprüdeki Askeri kontrol noktasından geçip kalacağımız Mutu Köyüne vardık. Burada bir gece kaldık. 29 Temmuz 2009 sabahı erken kalkıp köyden geçen Tunceli merkezine giden minibüslere binerek yaklaşık bir saat mesafedeki Kırmızı köprü’ye gittik. Burada ilk önce Kırmızı köprüdeki komutanlıktan geçiş için izin aldık. Daha sonra Buyer baba dağına en yakın karakol olan Kocatepe karakolunu aradık. Bize bölgenin güvenli olmadığı ve gitmemizi tavsiye etmediklerini söylediler. Fakat yasak koymadılar. Bir gün dinlenip hazırlık yaptıktan sonra pek erken diyemeyeceğimiz bir saatte saat 10:00’da Kırmızı köprüden ulaşım sorumlumuz Hıdır Şanlı’nın sürdüğü bir araçla yola çıktık. İlk kontrol noktasından önceden bilgi verdiğimiz için hızlıca geçtik ve zaman kaybetmedik. Bozuk bir toprak yolda kırk beş dakikalık bir yolculuktan sonra Kocatepe köyüne ulaştık. Yaklaşık on beş dakika sonra ise karakolun bulunduğu noktaya ulaştık. Karakol yakın zamanda bir saldırıya hedef olduğu için askerler oldukça temkinliydi. Askerler koşarak ek siperlere girip güvenlik aldılar ve bir süre sonra komutan geldi. Kimliklerimizin fotokopisini aldı ve kısa zamanda gerekli işlemleri yaptı. Bize yaklaşımı oldukça nazik ve sıcaktı. Daha sonra zaman kaybetmeden yola devam ettik. Saat 11:46’da bizi zirveye götürecek olan patikanın başına geldik.

Buyer Dağı yolunda yan yana dizili zirvelerin tepelerini karlar süslüyordu.

Etrafta kamp yapılabilecek çok yer olduğu dikkatimi çekti. Çevrede hayvancılık yapan çadır kurmuş insanlar vardı. Zaman kaybetmeden dört kişilik ekiple zirveye doğru yürümeye başladık. Anlatılması çok zor olan muhteşem bir manzara eşliğinde pek zor olmayan bir rotadan iki saat kadar yürüdükten sonra zirvenin hemen altında kalan Buyer gölüne ulaştık. Efsanelere konu alan ve bölge halkı tarafından ziyaret kabul edilen bu gölün hemen dibinde çok soğuk birde su kaynağı var. Fakat göle gelişte uğrayacağımız için hiç beklemeden bizi zirveye götürecek olan sırta yöneldik.

Tunceli'de zirve yapmak çok farklı bir haz sunmuştu bizlere.

Zirveye vardığımızda saat 14:15 olmuştu. Zirve bölgeye oldukça hakim ve manzarası inanılmazdı. Rehberimiz Metin Şanlı bize etraftaki ilçeleri ve dağları tanıttı. Yirmi dakika manzaranın tadını çıkarıp fotoğraf çekildikten sonra inişe geçtik. Yaklaşık yarım saat sonra göl kenarındaydık. Burada yemek yedik ve eksilen suyumuzu takviye ettik. Geldiğimiz patikadan oldukça rahat bir şekilde geriye döndüğümüzde saat 17:12 olmuştu. Aracımızla yaklaşık bir buçuk saatlik bir yolculuktan sonra kırmızı köprüye varmıştık. Burada bir gece konakladık. 30 Temmuz 2008sabahı Erzincan arabalarına binerek en yakındaki ilçe olan Pülümür’e vardık. Buradaki tarihi ve doğal güzellikleri gezdikten sonra bir gün konakladık. Ertesi sabah Erzincan arabasına binerek otogarda indim. Saat 13:00 İzmir arabasıyla geride güzel anılar bırakarak Tunceli’den ayrıldım.

Özgür Aydoğan
Temmuz 2009 – Selçuk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Previous post AYASULUK’TA BEKTAŞİ BİR TÜRK BİLGİNİ “ŞEHABETTİN SİVASİ”
Next post Erciyes’te Hayal Kurmak
Translate »