“Kon ya!”

“Kon ya!”

‘’Şems’im*, ayım geldi
Gözüm, kulağım geldi
Gümüş bedenlim geldi
Altın madenim geldi.

Başımın sarhoşluğu geldi
Yolumu vuran geldi
Tövbemi bozan geldi
Gözümün nuru geldi

Başka ne dilediysem
İşte o dilediğim geldi..’’

Mevlana böyle çağırıyor Şems’i Tebrizi’yi…

Kitap okuma alışkanlığımız yok, kimse kitap okumuyor derken bu günlerde Mevlana ve Şems’in hikayesinin bu ezberimizi bozduğunu görüyorum.. Yakın çevremde okumayan insanlar bile merak ettiler bu ikili arasında geçen hikayeyi.. Kimi aşkı merak etti, kimi esrarengiz cinayeti.. Okuyanlar eşe dosta önerdi.. Şehir içi otobüs yolculuklarında insanları ya aşkı ya da cinayeti anlatan kitapla görür olduk, son zamanlarda.

Ben size ne Mevlana’dan ne de Şems’i Tebrizi’den bahsetmeyeceğim.. Ben size sözü geçen aşktan ve cinayetten de bahsetmeyeceğim. Ben size biraz Konya’dan ve Konya’da lezzet durağından bahsedeceğim.

Konya, İç Anadolu Bölgesinde, Orta Anadolu Yaylasında yer alır.

Konya’nın ismi Batı kaynaklarına göre, Yunanca tasvir mânâsına gelen “ikon”dan gelir. Ayrıca, Frikçe “Kavania”nın bozulmuş şeklidir, diyenler de vardır.

Bâzı rivâyetlere göre ise Horasan bölgesinden Anadolu’ya göç eden iki ermiş (evliyâ) Konya’nın bağlık ve bahçelik manzarasını görünce içlerinden biri “Buraya konalım mı?” demiş, arkadaşı ise “Kon ya!” demiş ve bu isim şehrin ismi olarak kalmıştır.

Anadolu’nun ilim, kültür ve medeniyet merkezi olmuştur.

Öyle inanıyorum ki bu iki kitabı okuyan pek çok kişi gezi planına bu yıl Konya’yı ekleyecektir.
Daha önce Konya’yı görmüş olanlar dahi Mevlana Türbesi ve Dergahı’nı, Şems’i Türbesi’ni tekrar görme arzusunda olacaklardır.

Ve siz gideceklere önerim, Mevlana yakınındaki Köşk Restoranda Bamya Çorba’sını tatmadan dönmeyin. Kurutulmuş Amasya çiçek bamyası, kuzu eti ile bol limonlu ve salçalı bu çorba özellikle yemekte ekşiyi sevenlerin damağında, tadı uzun süre kalacak bir yemek olacaktır, Konya’dan dönerken..

Eğer bamya çorbasını beğenmezseniz, Selçuklu, Osmanlı, Mevlevi ve Anadolu yemeklerinin merkezi Konya’ da damak tadınıza uygun bir yemek, mutlaka bulacaksınız.

Başka tatlarda görüşmek dileğiyle.

Şükran Lılek YILMAZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Previous post Kermen Dede
Next post Sinan Dede
Translate »