KEŞFEDİLMEYİ BEKLEYEN DAĞLAR: SHIVLING

Yükseklik : 6543 m.
Yer: Garhwal Himalayaları / Hindistan
Bölge: Uttarakhand
Bulunduğu Dağ Silsilesi : Gangotri Grubu
Koordinatlar: E 30.8804111
N 79.0634694
İlk Tırmanış: 3 Haziran 1974 tarihinde Hukam Singh, Laxman Singh,Ang Tharkey,Pemba Tharkey, Pasang Lhamu Sherpa
İlk Kış Tırmanışı :
İlk Türk Tırmanışı :

Tırmanış için en uygun zaman: Mayıs-Haziran ve Eylül-Ekim ayları
Tırmanış süresi : Yaklaşık olarak 1 ay civarı
Tırmanış ücreti : Yaklaşık 2800-3200 Usd civarı

DAĞIN TANITIMI VE TARİHÇESİ

Shivling, Hindistan Himalayaları olarak bilinen Garhwal Himalayaları’nda bulunan Gangotri grubunda yer alan muhteşem bir dağdır. Kuzey Hindistan’ın Uttarakhand bölgesinde bulunur.Dağın adı çok ünlü bir Hindu tanrısı olan Shiva Linga ismiyle özdeşleşmiştir.Görünüş itibariyle Matterhorn’a çok benzediği için de “Hindistan Matterhorn”u olarak da bilinir.Bu bölgedeki en çarpıcı ve nefes kesici zirvelerden birisi olan ve uzaktan bakıldığı zaman tek bir piramit gibi görünen Shivling’in aslında 2 zirvesi vardır: Kuzeydoğu zirvesi ve güneybatı zirvesi.Kuzeydoğu zirvesinin yüksekliği 6543 m. iken, güneybatı zirvesi 6501 m.’dir.Bölgede ayrıca Thalay Sagar (6904 m), Meru (6660 m), Kedarnath (6940 m), Trisul (7120 m) gibi zirveler de yer almaktadır.

1933 yılında İngilizler tarafından Gangotri Buzulu’nun keşfi yapıldıktan sonra 1938 yılında da R.Schwarzgruber liderliğindeki bir Alman keşif ekibi bölgedeki diğer zirvelere tırmanış yaptığı sırada Shivling’i keşfetti. Saf bir piramit gibi gökyüzüne yükselen dağın ilk çıkışını 3 Haziran 1974 tarihinde Batı sırtından liderliğini Hukan Singh’in yaptığı ve zirveye Laxman Singh,Ang Tharkey,Pemba Tharkey ve Pasang Lhamu Sherpa’dan oluşan Hint-Nepal ekibi yaptı.Dağın klasik rotası olan batı sırtı diğer rotalara göre daha düşük bir eğime sahiptir ve diğer yüzeylere göre görece tırmanılması daha kolaydır.

İlk tırmanıştan bu yana hemen hemen dağın bütün yüzeyleri ve sırtları tırmanılmıştır.2004 yılında 19 yaşındaki Hintli Shishendu Mukherjee bu dağa çıkan en genç dağcı oldu.

ULAŞIM :

Ülkemizden Yeni Delhi’ye THY ile uçma imkanı vardır.Delhi’den sonra iç uçuşla Jolly Grant Havaalanı’na ulaştıktan sonra geriye 290 km uzaklıktaki Uttarkashi’ye geçmek kalacaktır.Jolly Grant Havaalanı’ndan Uttarkashi’ye ister otobüsle,ister otomobil kiralayarak isterseniz de maddi durumunuz uygunsa helikopterle bile gidebilirsiniz.Uttarkashi küçük bir kasaba olup, tırmanış izinleri ve tırmanışın yasal prosedürleri burada yapılmaktadır.Uttarkashi-Gangotri arası 100 km. civarındadır.Gangotri araçla gidilebilecek son noktadır.Buradan sonra Tapovan yada Nandanvan’daki Ana Kampa kadar yürümek gerekir.Yürüyüş başladıktan 14 km sonra Bhojbasa’ya daha sonra da yürüyüşe devam edilerek Tapovan’daki Ana Kampa ulaşılıyor.

TIRMANIŞ

Shivling’in tırmanışı genel olarak ulaşımda dahil olmak üzere 1 ay civarındadır. Zirve tırmanışı 5700 mt.civarında kurulan Kamp 2’den yapılıyor.Tırmanışlar teknik yüzeyler haricinde genelde dağın klasik batı sırtından yapılmaktadır.

ÜCRET

Dağa tırmanış düzenleyen birçok acenta bulunmaktadır. Genelde tırmanış programları 25-30 günlük programı kapsamakta olup ücreti 2800-3200 Usd. arasında değişmektedir.Bu ücrete tırmanış için görevlendirilen tırmanış serdarı diyebileceğimiz ordu görevlisinin de ücreti dahildir.

TEKNİK ROTALAR

Dağın kuzey yüzünde 1980 yılında Japon dağcılar tarafından “Japanese Route” (Fujita-Kumo ve Yamamoto) adı verilen yeni bir rota açıldı.1993 yılına gelindiğinde bu sefer Alman alpinist Hans Kammerlander ve İtalyan Christoph Hainz “North Pillar” adını verdikleri yeni bir rota açtılar. 2000 yılının Mayıs ayında Alman Thomas Huber ve İsviçreli Ivan Wolf “Shiva’s Line” adını verdikleri yeni bir rota açarak o yılın Piolets D’or ödülünün sahibi oluyorlardı.Son olarak yine kuzey yüzünde İtalyan alpinist Simon Gietl ve Avusturyalı partneri Vittorio Messini “Shiva’s Ice” adını verdikleri yeni bir rota daha açıyorlardı.

Shivling başta olmak üzere Garhwal Himalayaları Türk dağcılarını bekliyor.

Not: Shivling’in hem klasik batı rotasının, hem de özellikle kuzey ve kuzeydoğu yüzünde açılan ilk rotaların çizimini paylaşılan resimlerde bulabilirsiniz.

 

 

 

Dağcılık malzemelerini incelemek yada satın almak için tıklayınız.

www.dagcidukkani.com

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Previous post DAĞCILIK YAPMANIN MALİYETİ NE KADAR?
Next post TÜRKİYE’DE DAĞCILIK YAYINLARI
Translate »