KAYIP DAĞCIYI MOBİL UYGULAMA KURTARDI

iOS işletim sistemli cihazlarda kullanılabilen “Find My Friends” adlı mobil uygulama yaralı ve kaybolmuş bir dağcının hayatını kurtardı.

Find My Friends uygulaması temelde kullanıcısının konumunu aile bireylerine ya da arkadaşlarına anlık olarak bildiren bir tür mobil uygulama. Konumun izlenmesine de olanak tanımasıyla Find My Friends uygulaması kamp ve dağcılık meraklıları için de kullanışlı bir araç olarak görülüyor. Nitekim, uygulamanın faydası İngiltere’de yaşanan bir olayla da gözler önüne serildi.

İngiliz Daily Mail Gazetesi’nin haberine göre, İngiltere’de dağcıların mesken tuttuğu “Priest’s Hole”mağarasının yakınlarında bir dağcı dengesini kaybederek 18 metre boyunca aşağı sürüklendi. Başından yaralanan dağcı, İngiltere’nin acil arama kodu olan 999’u aramasına rağmen ekiplerin kesin konumu tespit etmesi mümkün olmadı. İşte tam da bu noktada, yaralı dağcının imdadına Find My Friends uygulaması yetişti. Uygulama aracılığıyla yerini belli eden talihsiz dağcı, kurtarma ekipleri tarafından sağ salim evine götürüldü.

Zorlu bir kurtarma operasyonunun ardından Patterdale Kurtarma Ekibi lideri Mike Blakey, kurtarma operasyonunu Facebook’tan canlı yayın ile görüntülemek isterken telefonunun şarjını tüketen dağcıyı sert bir şekilde eleştirdi. Blakey, “Yaptığı davranış kurtarma ekibinin işini zorlaştırdı. Neyse ki her şey yolunda gitti.” yorumunda bulundu. 

 

(tamindir.com)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Previous post HAYATINI KAYBEDEN DAĞCI DEFNEDİLDİ
Next post DAĞCILAR ÖZGÜR BODUR’U ANDI
Translate »