Karya Yolcuları İlk Etabı Tamamladı

kar1etTürkiye’nin çeşitli il ve ilçelerinden gelen 20 maceracı Karya Coğrafyasını baştanbaşa geçmek için başlattıkları yürüyüşün ilk etabını tamamladılar.

Anadolu Coğrafyası ve Zirve Dağcılık işbirliği ile Özgür Aydoğan rehberliğinde gerçekleşen faaliyetin ilk etabına katılanlar Karya’lıların Artemis’e hac için gelirken kullandıkları yolun izlerini aradılar. İlk gün Selçuk ilçesindeki Efes Antik Kenti, Antik Köprü, Hitit Kabartması, Kilise, Acarlar, Pollio Su Kemeri, Çamlık, Naipli, Börklüce Mustafa köyleri su kemerini gibi bölgelerden geçerek yürüyen Karya kaşifleri gece Gümüşköy’de kamp kurup kaplıcalarda yorgunluk attılar. İkinci gün ise Magnesia Antik Kenti yakınlarından başlayarak antik ismi Thorax olan Karya’nın dört kutsal dağından biri olarak bilinen Gümüş Dağı (1015 m.) zirvesine tırmanan Karya yolcuları yürüyüşü dağın söke tarafındaki yamaç köyünde sonlandırdılar. Faaliyet sırasında güzel dostluklar kurduklarını söyleyen Özgür Aydoğan iyi bir başlangıç yaptıklarını söyledi ve şöyle devam etti;

“İlk etap için mümkün olduğunca sıkı bir ekip oluşturduk, zaman sıkıntısı nedeni ile görmeyi umduğumuz bazı noktaları sadece uzaktan gözlemleyebildik. Pek bilinmeyen bir çok arkeolojik yapıyı görme imkanı bulduk ama bir o kadar da göremediklerimiz var. İlk etabı tekrar yürüdüğümüzde yolu ikiye bölerek Karya yolcularına daha çok zaman yaratacağız. Bu yolculuk sayesinde uzak bölgelerden gelen misafirlerimizle çok güzel dostluklar kurduk, gerçekten çok zorlu bir rota olmasına rağmen katılımcılarımızın uyumu ve gayreti mükemmeldi. İlk etaptan edindiğimiz tecrübe ile ikinci etabımıza yani antik ismi Mycale olan Samsun dağına doğru yol alacağız, devam eden dönemde ise Karya Coğrafyasındaki yolculuğumuz devam edecek” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Previous post Antik Kervan Yolunda Bisiklet Faaliyeti
Next post Karya Yolu 2. Etap
Translate »