Karpaz’ın doğasını keşfedin

Read Time:3 Minute, 52 Second

Biyolog ve Doğa Rehberi Tuğberk Emirzade, daha fazla insanın doğayla baş başa vakit geçirmesini sağlamak amacıyla yürüyüş yapılabilecek parkurları ve güzergahlarını el kitabında bir araya getirdi

Biyolog ve Doğa Rehberi Tuğberk Emirzade, ‘Hiking Trails in Karpaz’ adlı el kitabını, ülkemizin güzelliklerini tanıtmak, spor yaparak doğanın keşfedilmesini sağlamak amacıyla yabancılar için İngilizce olarak kaleme aldı.

Geçtiğimiz aylarda ikinci baskısı yapılan kitaba, yabancıların dikkatini daha fazla çekebilmek amacıyla ‘Hiking Trails in North Cyprus’ adı verildi.

El kitabının birinci baskısında Karpaz bölgesindeki sekiz yürüyüş parkuruna yer verildi.

İkinci baskıda ise, Karpaz’a ait sekiz doğa parkuru güzergahında yer alan doğal güzelliklerin ve tarihi öneme sahip alanların fotoğraf sayısı artırıldı.

Ülkemizdeki mucizevi güzellikleri kaleme alması için Tuğberk Emirzade’yi teşvik eden isim, doğanın güzelliklerini birlikte keşfettiği arkadaşı Tunç Fındık oldu.

Tuğberk Emirzade, ‘Hiking Trails in Karpaz’ ve ‘Hiking Trails in North Cyprus’ el kitaplarıyla, insanların doğayla bağ kurmalarını sağlamak istedi ve biyolog olarak bu işi misyon edindi.

Kitabı, birçok kitapevinde bulmak mümkün.

 

Everest’e iki farklı noktadan tırmanan ilk Türk
Biyolog ve Doğa Rehberi Tuğberk Emirzade’ye ‘Hiking Trails in Karpaz’ kitabını yazmasında öncülük eden isim Tunç Fındık’dı.

Tunç Fındık, Türkiye’nin profesyonel dağcısı, dağ rehberi, yazar ve motivasyon konuşmacısı. 2017 yılı sonu itibariyle 12 adet 8 bin metrelik zirveye tırmanış ve Everest’e iki kere farklı rotalardan çıkan ilk Türk olmuştur.

2014 yılında Kıbrıs’a yaptığı ziyaretlerde Fındık’a, Tuğberk Emirzade eşlik etti. Emirzade, “Tunç Fındık, bana bilgi ve tecrübemi paylaşmamın, yapacağım yayınların insanlar için bir kapı açacağını söyledi. Ben de ülkemizdeki yürüyüş parkurlarıyla ilgili kitap yazmaya karar verdim” dedi.
 

 

El kitaplarında 8 parkurun haritası var
Emirzade’nin kaleme aldığı el kitaplarında,  Karpaz bölgesinde doğa yürüyüşü yapılabilecek parkurlarla ilgili detaylı bilgi var.

Emirzade kitabının içeriğini şöyle anlatıyor:

“Kitaplarda, Karpaz’ın hem kuzey hem güney sahillerini kapsayan toplam 8 parkurun haritası bulunmaktadır. Ayrıca, parkur üzerindeki tarihi ve doğal değerlerle ilgili de bilgilere yer verdim.
 

‘Hiking Trails in Karpaz’ ilk etapta yabancılar için İngilizce olarak kaleme alındı. Yerli halkın da ilgi göstermesiyle ikinci baskıyı, ‘Hiking Trails in North Cyprus’ adıyla yayımladım. Daha az yazıya ama daha çok görsele yer verdim. Haritalardaki yönlendirmeleri basit İngilizce’yle anlattım.

Kitap, insanları doğa içerisine bir adım atmaya teşvik eden küçük bir destek. Kitapta yer verdiğim haritalar sadece bir öneri. Doğaya çıktıktan sonra herkes kendi parkurunu yaratabilir. Dileyen sadece yürüyüp, piknik de yapabilir.

Her iki el kitapçığıyla, Karpaz’ı keşfetmeye çekinen, nereye gideceğiyle ilgili kararsızlık yaşayanları biraz cesaretlendirebileceğimi düşünüyorum”.

 

Doğanın melodisi
Tuğberk Emirzade, kitapta yer verdiği parkurların çoğuna arabayla ulaşımın güç olduğunu söyledi.

“Yürüyerek gitmeden göremeyeceğiniz yerler var ve eminim birçok insan buraları hayatında ilk defa görecek. Arabayla geçerken görünmeyen ayrıntılar, duyulmayan sesler ve kokular vardır. Yürürken çok daha sessiz olduğunuz için etraftaki kelebekler, kuş sesleri, rüzgar hışırtısından oluşan doğanın melodisini duyabilirsiniz” diyor Emirzade…

 Kitapta yer alan parkurların arkeolojik değeri olan, kalıntı alanlarından geçmesine özen gösteren Emirzade, Karpaz’ın tarihi açıdan çok zengin, keşfedilecek çok sayıda ilginç alanının bulunduğunu belirtti.

 

“Doğa, spor için de kullanılmalı”
 Biyolog ve Doğa Rehberi Tuğberk Emirzade, rehberliğini yaptığı doğa yürüyüşlerine en çok katılımın Norveç’ten olduğunu ve bu nedenle Norveç’le ilgili birçok bilgi öğrendiğini söyledi.

Emirzade, “Norveç’te yılın büyük bölümü soğuk ve karlı olmasına rağmen, insanlar doğada çok vakit geçiriyor. Avrupa’nın en zengin ülkelerinden biri olan bu ülkede, doğal alanlarda büyük oteller veya binalar yapmak yerine yürüyüş parkurları ve tek odalı, elektriği olmayan küçük dağ evleri bulunuyor.

 Doğa, ekolojik turizm için kullanılmalıdır. Umarım, kitabım doğal alanların insanlar tarafından doğa sporları için kullanılmasını da sağlar”.

 

Ülkemizin doğal güzellikleri

Ülkemizin doğal güzelliklerini pek bilmediğimizi ve bunun üzücü olduğunu ifade eden Emirzade, kendisinin bile bazı yerleri yeni yeni keşfettiğini şöyle anlatıyor:

“Ülkemizdeki güzellikleri ne kadar az tanıdığımız şaşırtıcıdır. Örneğin ben geçmişte üç yıl kadar Ağırdağ bölgesinde yaşadım. Fakat oraya çok yakın olan Şirinevler üzerindeki dağda, yaz sonunda bile halen suyun aktığı pınarı yeni farkına vardım. Buna ilaveten, bildiğimizi sandığımız yerlerde bakıp da göremediğimiz çok şey var.

 Doğada başka canlılar da yaşıyor. Bunların da farkında olarak yaşamamız gerekiyor.

 Yemek için topladığımız bir salyangozun aslında 35 yıllık bir hayatı olduğunu, bireylerin birbiriyle sperm paketi takas edebildiğini bilmeyiz.

 Kum zambağına bakıp, beyaz bir çiçek olarak görmek başka, o çiçeğin iki günlük ömründeki tek tozlaşma ve tohum üretebilme şansının sadece rüzgarın 2 m/s veya daha hafif estiği gecelerde uçan bir kelebek türüne bağlı olduğunu bilmeyiz.

Doğayı tanıtmak, insan ile doğa arasında bir bağ kurmayı biyolog olarak kendime misyon edindim. Bu kitabın insanların doğada vakit geçirmesine, gözlem yapmasına ve doğa ile bağ kurmasına yardımcı olacağına inanıyorum”.

 

(kibrisgazetesi.com)

 

 

 

 

Dağcılık malzemelerini incelemek yada satın almak için tıklayınız.

www.dagcidukkani.com

 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Previous post Arkadaşını kaybeden dağcı intihar etti
Next post Tanrı Dağı Zirvesine Çıkan İlk Türk
Translate »