K2 dağında kaybolan dağcıların öldüğü açıklandı

Şubat ayı başlarında K2 (Karakurum) dağına tırmanmaya çalışırken kaybolan Pakistanlı Ali Sadpara ile İzlandalı Jon Snorri ve Şilili Juan Pablo Mohr’un öldüğü açıklandı.

Pakistan Dağcılık Federasyonu (Alpine Club) Sekreteri Karrar Haidri, dağcıların yaşamını yitirmesinin büyük bir kayıp olduğunu belirterek, “Üç dağcının da trajik şekilde ölümü nedeniyle çok üzüldük.” ifadelerini kullandı.

Yetkililerin dağcıların cesetlerini almak için helikopterler ve taşıyıcılar kullandığını aktaran Haidri, ancak bu çabaların bile başarısız olduğunu ifade etti.

Dağcıları arama çalışmaları geçen hafta zorlu hava koşulları nedeniyle durdurulmuştu.

İletişim 5 Şubat’ta kopmuştu

Üç dağcı, 8 bin 611 metre yüksekliğindeki K2 dağına tırmanmaya çalışırken 5 Şubat’tan itibaren, dağın 5 bin metre yükseklikte bulunan tedariklerin yapıldığı ana kampıyla iletişimlerini kaybetmişti.

Cumhurbaşkanı Alvi’den taziye

Pakistan Cumhurbaşkanı Arif Alvi de hayatını kaybeden dağcılar için Twitter’dan paylaştığı taziye mesajında şu ifadeleri kullandı:

“Ali Sadpara’nın ailesine başsağlığı diliyorum. Allah bu yiğit adamı ebedi cennetinde ağırlasın. Güç, cesaret ve kahramanlıkla doğaya karşı direndi. Ayrıca İzlandalı dağcı John Snorri Sigurjónsson ve Şilili dağcı Juan Pablo Mohr Prieto’nun ailelerine ve sevenlerine de baş sağlığı diliyorum.”

K2, 86 dağcının hayatına mal oldu

Tehlikeli arazisi ve sert doğası nedeniyle “vahşi dağ” olarak da bilinen K2 dağının zirvesine ocak ayında Nepalli dağcılar tırmanana kadar, kış mevsiminde ulaşmak için daha önceki 5 teşebbüs başarısız olmuştu.

Maceracıların ilgi odağı olan ve daha önce 300 dağcının ilkbahar ve yaz mevsiminde zirvesine ulaştığı dağ, olumlu hava koşullarında bile 86 dağcının hayatına mal oldu.

Kaynak: (trthaber.com)

Dağcılık malzemelerini incelemek yada satın almak için tıklayınız.
www.dagcidukkani.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Previous post 139 DAĞCININ KATILDIĞI ERCİYES KIŞ ZİRVE TIRMANIŞI
Next post Türk dağcılar Hocalı şehitleri için tırmandı
Translate »