İLK OKSİJEN DESTEKSİZ EVEREST TIRMANIŞI

Bundan tam 40 yıl önce 8 Mayıs 1978 tarihinde İtalyan alpinist Reinhold Messner ve Avusturyalı dağcı Peter Habeler Everest’e oksijen desteği olmadan ilk kez tırmandılar. O yıllarda bilim insanları yükseklerdeki oksijen azlığı nedeni ile 8500 m. üzerinde insanın hayatta kalmasının imkansız olmasını iddia etmesine rağmen ikili Everest’e Nepal tarafından tırmanarak bilim adamlarını yanıltmış oldular. Oksijen desteksiz ilk çıkışın yapıldığı 1978 yılından bugüne kadar Everest’e sadece 200 dağcının oksijensiz tırmandığı görülmektedir. Bir başka anlamıyla Everest’e zirveye ulaşanların sadece %2,5 oksijen kullanmamış durumdadır.

Oksijensiz Everest tırmanışı konusunda ilginç bir not daha vermek isterim. Şu an dünya dağcılığına yön veren ülkelerin başında gelen Polonyalıların sadece 1 (Evet yanlış okumadınız, sadece 1 çıkış) oksijen desteği almadan Everest çıkışı olduğunu biliyor muydunuz? Polonyalı dağcı Marcin Miotk 2005 yılında Everest’e oksijen desteği almadan çıkan ilk ve son yani tek Polonyalı dağcı.. Ne kadar da ilginç değil mi?

Bir başka ilginç not ise; Reinhold Messner ve Peter Habeler’in 1978 yılındaki oksijen desteksiz ilk Everest tırmanışına inanmak istemeyen, itiraz eden yada imkansız olduğunu dile getirenlerin sayısının giderek artması üzerine İtalyan alpinist Reinhold Messner, bu çıkıştan 2 yıl sonra 1980 yılında bu sefer dağın Tibet tarafından bu sefer solo olarak oksijen desteği almadan Everest’in zirvesine ulaşarak herkese gereken cevabı vermiştir.

 

 

Dağcılık malzemelerini incelemek yada satın almak için tıklayınız.

www.dagcidukkani.com

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Previous post Sözleşmeli Dağcılık Antrenörü Alım İlanı
Next post BULGAR DAĞCI SHİSHA PANGMA’DA KAYIP
Translate »