İBNİ BATUTA’YA HIZIR BEY’İN HEDİYESİ “NAH”

12743643_567433683434367_4357872607721299087_n

İbni Battuta’ nın Ayasuluğ’u ziyareti ve Hızır Bey’in Hediyesi “Nah”

1330’lu yıllar,

İlk kez Müslüman bir gezgin Ayasuluğ’u görmüştür.

İbni Batuta.

Bu dönemde Ayasuluğ’u Aydınoğlu Hızır Bey yönetiyordu.

İsa Bey Camii henüz yapılmamış (1375’ te yapılacak) ve St. Jean Kilisesini sağlam olarak gören tek gezgin o olmuştur. Efes’i gördüğünde ise “Burası, Rumlar katında kutsal, eski ve büyük bir kenttir” demiştir.

 

St. Jean Kilisesini de şu ifadeler ile anlatıyor:

“Burada iri kesme taşlardan inşa edilmiş büyük bir kilise vardır. Rumların inançlarına göre pek değerli tutulduğundan vaktiyle buraya dört bir yandan ziyaretçiler gelmekteyken, kenti Müslümanlar alınca Kiliseyi Cuma Mescidine çevirmişler. Binanın duvarları renkli mermerden, tabanı ise beyaz mermerden yapılmıştır. Çatısı kurşunla örtülü. Çeşitli ebatlarda on bir kubbesi var. Her kubbenin altında suyunu ırmaktan alan bir havuz bulunuyor. Irmağın iki tarafını cins cins ağaçlar, asma çardakları, yasemin yetiştirilen tarlalar kaplıyor. Mabede tam on beş kapı açılıyor.”

 

Aydınoğlu Hızır Bey ile karşılaşması:

“Bu şehrin hakimi Aydınoğlu Hızır Bey’dir. Onu daha önce Birgi’de babasının yanında görmüştüm. Tekrar karşılaştım. Onu at üzerinde selamladığım için benden hoşlanmadı. Bu davranışım, onun beni hediyesiz bırakmasına sebep oldu. Onların adetince yolcu selam vermek için atından inmelidir. O zaman beyler de atlarından inip selamı alırlar. Bu hareket onların katında pek beğenilir.

Hızır Bey bana “Nah” adı verilen sırma işlemeli, ipek elbise göndermekle yetindi, başka bir şey vermedi ! ”

Ayasuluğ’da kırk altına bakire bir Rum dilberi (kızı) satın aldım. Sonra İzmir beldesine yöneldik…

İşte gittiğin yerin adetini bilmezsen, ortama ayak uyduramazsan oralarda sana anca “Nah” verirler. Ayasuluğ’da Bolca Rum cariyeler olmalı ki, içlerinden bakire olanların bir tanesini İbni Batuta satın almış, her kentten böyle cariyeler almışsa büyük bir kadın kafilesi kurmuş olmalı.

 

Tarihçi – Tolga MERT

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Previous post DAĞCILARI ŞAŞIRTAN ÜRÜN
Next post DEMAVEND İLK TÜRK KIŞ TRANSI
Translate »