Hoş Mu Erim ?

HOSMUERİM

Zaman olur bulunduğumuz ortamlardan kaçıp uzaklaşmak isteriz. Özelliklede metropollerde yaşayanların daha çok arzuladığı bir durumdur bu. Alıp başını gitmek, uzak diyarlara … Sorgusuz sualsiz, her şeyi arkada bırakıp gitmek..

Bir gün sizde alıp başınızı gitmek isterseniz, rotanızı Ege’ye çevirin.. Ege’ye, yeşille mavinin buluştuğu Ege’ye.., Zeytinliklerin diyarında, bol oksijenle doldururken ciğerlerinizi önünüzde sakin koyların uzandığı, sırtınızı yaslayın İda Dağın’a.. Kaz çobanı Sarı Kızın Dağı’ndan bahsediyorum..

Balıkesir’in Edremit ilçesi Güre beldesinin kuzeybatı yönünde uzanır İda Dağı,. Üç tepesi olan zeytin diyarı İda Dağı’nın en yüksek tepesi 1774m. ile Karataş Tepesi’dir.
Bu kısa coğrafik bilgiden sonra gelelim asıl konumuza.. Yıllar önce Balıkesir Savaştepe’li bir arkadaşımın anlattığı hikayeyi paylaşmak istiyorum sizlerle.

‘’Balıkesir’li adamın biri tatlıya çok düşkünmüş, her akşam hanımından mutlaka tatlı istermiş..
Bir akşam yemeğinden sonra yine canı tatlı istemiş ancak aksilik bu ya evin hanımı o gün tatlı yapacak malzeme bulamamış, eşinin ısrarları karşısında mutfağa gidip ne yapabileceğini düşünmüş.. Tatlı yapacak malzeme bulamayınca çareyi peyniri eritip şekerle karıştırmakta bulmuş ve getirip eşine sunmuş.. Adam, büyük bir iştahla kaşık kaşık yedikçe şekerli peyniri, kadın hayretler içinde ‘hoş mu erim, hoş mu erim? ‘ diye soruyormuş. Gel zaman git zaman bu tarif çevrede çok tutulur olmuş ve ‘’Hoş mu erim’’ sözü, ağızdan ağza dolaştıkça HÖŞMERİM olmuş. Ve böylece Balıkesir yöresinin tatlısı olarak yayılmaya başlamış.

Eğer yolunuz Balıkesir’e düşerse ve rotanızı İda Dağına çevirirseniz Havran ilçesinde koyun sütüyle yapılan Höşmerimi tatmadan geçmeyin.

Havran’da Hacı Ahmet Mandırası’na uğrayıp fırınlanmış höşmerimden mutlaka yemelisiniz.

Başka tatlarda buluşmak dileğiyle..

 
Yazı: Şükran Lılek YILMAZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Previous post Gönüllü Arkeologlar Gamersus Kalıntılarında
Next post Bilgi Sahibi Olmadan Fikir Sahibi Olmak
Translate »