EFSANE DAĞCININ ANITI YERLE BİR OLDU

Read Time:1 Minute, 5 Second

2012 yılında spor bakanlığı duvarlarına spor tırmanış duvarı yapılmış , duvarın hemen kenarına da yüklenici tarafından bedelsiz olarak bir de “dağcı heykeli” hediye edilmişti. Daha sonraları “DR. Bozkurt Ergör “ anıtı olarak dağcıların zihnine kazılacak olan bu anıtın bazasının üzerine de dünyada ve Türkiye’de dağcılık sporuna hizmet vermiş ünlü – ünsüz dağcıların isim plaketleri yapıştırılacaktı. Ama anıtı yıktılar. Hemde öyle bir yıktılar ki nakli ve montajı mümkün olmayacak şekilde. Kısacası ortadan kaldırdılar.

DR. Bozkurt Ergör kimdir:
Türkiye Cumhuriyeti’nde Dağcılık (Tırmanma Sporları) Sporu kurucularından öncü kişidir. Türkiye Dağcılık Federasyonu Kurucu üyelerindendir.

Özgeçmiş:
Dr. Bozkurt Ergör, yaşamı adeta dağcılıkla özdeşleşmiş bir kişiliktir. Türkiye’de dağcılığın bağımsız bir dal olarak gelişmesine bilimsel ve teknik olarak katkı koyanların başında gelir ve yakın tarihimizde kazanılan çok sayıda dağcımızın yetişmesinde onun imzası vardır. Kış dağcılığımızın Türkiye’de başlamasına Dr. Ergör öncülük etmiştir. Aladağların Demirkazık doruğu ile Ağrı Dağının doruğuna kış mevsiminde dünyada ilk kez kendisi ulaşmış ve bu başarıları dünya dağcılık literatürüne girmiştir. Gençlik yıllarında Avrupa Alplerine de tırmanan Dr. Ergör, Alplerin en yüksek tepesi olan Mont-Blanc doruğuna tek başına çıkmıştır.

Ödüller:
TC. dağlarında birçok önemli doruklarından Demirkazık, Ağrı dağlarının dünyadaki ilk kış çıkışını başararak TDK’nin kurulması gerekliliğini zamanın Spor Bakanlığına kabul ettirerek tırmanma sporlarının gelişmesini sağlamıştır.

Kaynak: (Adem Seyfullah Koçoğlu-Facebook)

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Previous post EVEREST’TEN BİR ACI HABER DAHA
Next post DAĞCILIK CAMİASINA KAZANDIRILACAK
Translate »