Efes Antik Liman Canlandırma Projesi

ant1

Gerçek boyutlarda yapılmış bir ticaret gemisi ve yine Roma döneminin özelliklerini taşıyan bir savaş gemisi inşa edilerek antik limana indirilecek.

Bildiğiniz gibi Selçuk ilçesi sınırlarında yer alan Efes antik kenti, tarihimizde çok önemli bir konumdadır. Selçuk, Efes’e olan yakınlığı ve Efes’in dünyaca ünlü olan Artemis Tapınağı’na sahip olması bakımından da önemli bir yer tutar. Efes antik kentinin bir diğer önemi ise; Roma döneminde, deniz ticaretinin hareketli bir noktasında olmasıdır.
ant2
Deniz ticaretinin Anadolu’ya bağlandığı nokta olan Efes’te, dönemin olanaklarıyla yapılan bir antik limanın olduğu da kesinleşmiştir. Tüccarların ve zenginlerin mallarını getirdiği ve alışveriş yaptığı bu liman oldukça hareketli bir ticaret yaşarken, menderes nehrinin taşıdığı malzemelerin etkileriyle bu bölgenin dolması ve limana yakın olan Efes Antik Kentinin kıyıdan içeride kalmasına ve de ticari faaliyetlerden uzaklaşmasına sebep olmuştur. Ticaret noktasından uzak kalan Efes bu sebeple eski önemini de yitirmiştir. Günümüzde birçok yerli ve yabancı turistin ilgisini çeken antik kent, tarihi önemini günümüzde dahi kaybetmemiştir.
ant3
Efes Antik Liman Canlandırma projesi ise bu düşünceler ışığında ortaya çıkarak, tarihi dokunun eski liman bölgesinde yeniden canlandırılmasına yöneliktir. Bu proje kapsamında, ticaret limanı olduğundan bahsettiğimiz antik limanın yerinde canlandırılması, bu alana gerçek boyutlarda yapılmış bir ticaret gemisi ve yine Roma döneminin özelliklerini taşıyan bir savaş gemisi inşa edilerek antik limana indirilecektir. Projemiz amaçlarından biri bu iki gemiyi inşa etmek iken diğer amaçlarından biri ise, bu bölgede yapılan ticaretin ve bu limanda yaşanan hareketin bir sahnesinin tarihten alınarak canlandırıldığı bir anı tüm ziyaretçilere yaşatabilmektir.
ant4
Bu kapsamda antik dönemin özelliklerini yansıtan bir iskele ile Roma dönemi özelliklerini taşıyan iki geminin yapımına başlanacak olup, yapılan iskele üzerinde gerçek ölçüleriyle aynı olan yükleme vinci, saman balyaları, toprak kaplar, sütun başlıkları, heykeller, tezgâhlar, blok taşlar ve ticareti yapılan benzeri mallar iskele üzerinde sergilenerek adeta bir açık hava müzesi oluşturulacaktır. Böyle bir projenin hiçbir yerde benzerinin olmaması ve ilk uygulama olması bakımından da Selçuk İlçemize ayrı bir turizm hareketi katacaktır. Bunun yanında döneme dair ilgisi olan tüm bireyleri kendisine çekecek olan bir proje olması bakımından da önemlidir. Bunun dâhilinde bölgedeki ortaöğretim ve lise çağındaki öğrencilerde görsel bir tarih bilinci yaratılarak, günümüz eğitim sisteminin tekdüzeliğinden çıkılarak farklı bir duygu ile tarih anlatılabilecektir.
ant5
Bu da ayrıca bir merak ve araştırma duygusunu uyandıracak ve yeni çalışmalara da yol açacaktır. Sonuç olarak ilk adımlarını attığımız proje tüm halkımızın ilgi ve desteğiyle, araştırmacılarımızın çalışmalarıyla, öğrencilerimizin yeni fikirleriyle sonuca ulaşarak başarılı bir çalışma olacaktır. Sonrasında ise yeni çalışmalarla çevrenin gelişmesine büyük yarar sağlayacaktır. Bu kapsamda, turizmin canlanması ve bir tarihin böylesine gerçeklerle ortaya konması her açıdan halkımıza ve tüm insanlığa çok avantajlı getiriler sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Previous post Ağrı Zirvesine Yolculuk
Next post Kalealtı Kaya Tırmanışı ve Eğitim Kampı (Belevi-Selçuk)
Translate »