DOĞANIN BAĞRINDAN ANTİK DÜNYAYA ADIMLAMAK

Zirve Dağcılık Selçuk Şubesi Kızılağaç Köyü – Kıyıkışlacık arasındaki antik coğrafyada doğa yürüyüşü gerçekleştircek.

Doğanın bağrından ilerleyerek egenin fazla bilinmeyen, denize nazır antik kenti, Iasos’a adımlayacak olan doğa severlerin rotası oldukça renkli.  

Rotanın başlangıç noktası olan kızılağaç köyünde gür çamların bol oksijeni eşliğinde yeşilin bağrında yürümeye başlayacak olan doğa severleri harika bir rota bekliyor. Manzarası bol ve son derece renkli bir rotada orta zorlukta bir yürüyüş sonrası yürüyüşçüler Ege denizinin mavisi ile buluşacaklar.
 
Zirve Dağcılık üyelerinin yürüyüş güzergahlarının bitiş noktasında ise Kıyıkışlacık içindeki Iasos Antik Kenti bulunuyor. İasos, Milas’a 28 km. uzaklıktaki Kıyıkışlacık Köyü içerisindeki üç tarafı denizle çevrili bir yarımada üzerine kurulmuş etkileyici bir antik şehir. Mitolojiye göre Argos’tan gelenler tarafından kurulduğu ve ismini kolonistlerin başı Iasos’tan aldığı söylenmektedir. M.Ö. 5. yüzyıla kadar İasos hakkında eski kaynaklarda bilgi yoktur. Kentin kurulduğu alan önceleri bir ada iken daha sonra adanın denizle birleştiği berzah dolmuş ve ada, yarımada haline dönmüştür. Antik kente ait önemli yapılar bu yarımada üzerinde yer almaktadır. Büyük sur, su kemerleri, mezarlar ile balık pazarı olarak adlandırılan yapı ise sur dısında yer almaktadır. 

 
 
Bu eşsiz coğrafyada yürüyüş için 26 Şubat 2017 pazar günü sabah saat 7.00’da Selçuk otogar karşısındaki ADD Ahmet Ferahlı parkında toplanacak olan Zirve Dağcılık üyeleri yaklaşık 10 km uzunluğundaki rotayı Özgür Aydoğan liderliğinde yürüyecekler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Previous post ANTİK COĞRAFYAYI ADIMLAYACAKLAR
Next post TDF İL TEMSİLCİLERİ BELLİ OLDU
Translate »