DAĞCILIK TARİHİNE GEÇMEYE HAZIRLANIYOR

TFI3

Dünyanın en yüksek 14 dağından 10’unun zirvesine çıkmayı başaran Tunç Fındık, önümüzdeki 2 yıl içerisinde kalan 4 dağı da tırmanarak efsane dağcılar listesine adını yazdıracak

Fındık ile yüksekleri, gördüklerini, ölümü ve hayatı konuştuk.

Yeryüzünde 8 bin metrenin üzerinde 14 dağ bulunuyor. Bu dağlar dünyanın en yüksek dağları. Yükseklikleri 8013 ile 8850 metre arasında. Hepsi Asya’da Himalaya Dağ Silsilesi üzerinde yer alıyor. Yani Tibet, Nepal, Hindistan ve Pakistan sınırlarında. Everest, K2, Kangchenjunga, Makalu gibi bu efsane dağların hepsine birden tırmanmak dağcılıkta Olimpiyat Madalyası almaya denk. Tırmanan çok, yüzlerce, binlerce dağcı her yıl bu 14 dağdan birinde zirve yapmak için yola çıkıyor. Çoğu çığ, kötü hava şartları ve donma tehlikesi gibi sebeplerle geri dönüyor. Dönmeyenlerin yarısı da bir daha hiç dönemiyor zaten… Şimdiye dek bu zinciri tamamlayarak 14’üne birden tırmanmayı başarabilmiş tüm dünyadan toplam 35 dağcı olmuş. “14×8000”i tamamlayan ilk maceracı, İtalyan dağcı Reinhold Messner. 16 yıl süren bu yolculuğunu 1986 yılında tamamlamış. 14 dağı en kısa sürede tamamlayan kişi ise Koreli dağcı Park Young Seok. 6 yılda zinciri tamamlayarak efsane olmuş. Şimdi bu efsanelere bir Türk dağcı da eklenecek; Tunç Fındık. 2006’dan bu yana 14 zirvenin 10 tanesine tırmandı. Geriye kalan 4 tanesine de önümüzdeki 2 yıl içinde çıkacak. Başarılı olursa efsaneler listesine adını yazdıran ilk Türk olacak.

TFI2

Geriye kalan 4 dağ hangileri?

3’ü Pakistan, biri de Nepal’de. İçlerinde en tehlikelisi Nepalde’ki Annapurna. Çığ riski içeren bir dağ. Şimdiye kadar zirvesine çıkan her iki kişiden biri öldü. Pakistan’daki dağlar ise Nanga Parbat, Broad Peak ve Gasherbrumi 1.

9 kitap yazdı

Sanıyorum sponsorlukla çıkıyorsunuz. Nasıl, kolay sponsor bulabiliyor musunuz?

Bu 14 dağa tırmanan dağcıları genelde büyük markalar ya da devlet destekler. Ben de arada büyük sponsor bulabiliyorum ama genelde küçük küçük destekleri yama yaparak çıkıyorum. Mesela şu an bir doktor destekliyor beni. Sponsor bulmak benim gibi biri için biraz zor. Sponsor bulmak için göz önünde olmak gerek, ilişkilerinin iyi olması lazım. Ben de kendi reklamını pek yapabilen biri değilim. Zaten nadiren şehirde bulunuyorum. Hep dağda bayırdayım. 

Bir yılınız nasıl geçiyor? Rutininiz nedir?

Haftanın birkaç günü şehirdeyim, onda da yapay duvar tırmanışı antrenmanı yapıyorum. Ay içinde mutlaka birkaç tırmanış yapmaya çalışıyorum Türkiye ya da dünyada. Onun dışında her sene 2-3 ay süren büyük tırmanışlarım oluyor. Bir süre vücudumun toparlanması için şehirde kalıyorum. Donmuş şelale ve kaya tırmanışlarım da oluyor. Bunlar haricinde işadamlarına ve şirketlere motivasyon seminerleri veriyorum. 9 tane de kitabım var dağcılıkla ilgili.

TF1

Hayatta küçük bir noktadan ibaretiz

Motivasyon seminerlerinde neler anlatıyorsunuz?

Genel olarak odaklanma, kararlılık, soğukkanlılık, kriz anında karar alabilme ve ekip çalışması üzerine konuşuyorum. Dağda yapacağın küçük bir hata elini kolunu ya da hayatını kaybetmenle sonuçlanır. Anlık karar vermeniz ve doğru kararı vermeniz gerekir. İş dünyasına da bu bağlamda riski doğru değerlendirmenin önemini anlatıyorum. Dağcılığın öğrettiği en önemli şey, hayatta küçük bir noktadan ibaret olduğumuzdur. Şehirdeki hırslar, tutkular, üzüntüler, sevinçler sadece kendimiz için önemli. Bir dağın zirvesinden baktığınızda iş dünyasındaki, daha da doğrusu medeni dünyadaki kızgınlıklar, hırslar anlamını yitirir. Zirvede dünya üzerindeki küçüklüğünüzü gerçekten idrak edersiniz ve hayata bakışınız değişir. Sadece sevdiğiniz, mutlu olduğunuz şeyler anlamlıdır. Hayatta da böyle olmalı. Gerçekten sevdiğimiz şeyi yapmazsak dünyanın bir anlamı yok. Mesela benim evim, arabam, sigortam yok. Eğer yaşlanırsam, sevdiği şeyi yaparak yaşamış, yani gerçekten yaşamış bir moruk olmak için çalışıyorum ben. Geleceği garanti almak için değil.

 

Tunç Fındık'ın "en tehlikeli" olarak tanımladığı Nepal'deki zirve.
Tunç Fındık’ın “en tehlikeli” olarak tanımladığı Nepal’deki zirve.

Vazgeçmeyi bilmek gerek

Hiç umutsuzluğa düştüğünüz, “Herhalde burada öleceğim” dediğiniz bir an oldu mu?

Hiç olmadı. Çok fazla hayati bir tehlike yaşamadım çünkü hep çok dikkatliyim. Hiçbir detayı atlamam. Bir sonraki hamlemden başka aklıma tek bir şey gelmez. An haricindeki tüm düşünceler geri plandadır. Kazaların ve ölümlerin hepsi insan hatasıdır. Dağlar binlerce yıldır hep aynı. Şartlar değişmez, dağcının o şartları değerlendirmesi değişir. Yorgunluk, dikkatsizliği beraberinde getirir. Örneğin Makalu tırmanışında ekibimizden Yunanlı bir arkadaşımız devam edemeyeceğini, kondüsyonunun buna yetmeyeceğini söylememize rağmen, geri dönmeyi kendine yediremeyerek devam etti. Oksijensizlikten mantıklı düşünme yetisini kaybetmişti. Sonuçta yorgunluktan hipotermiye girdi ve öldü. Dağda bir insan yorgunluktan ölebilir. Hala 8000 metrede yatıyor. O şartlarda, onu taşıyıp ana kampa indirmemiz ne teknik olarak mümkündü ne de öyle bir insan gücüne sahiptik. Yine aynı tırmanışta ekip arkadaşlarımızdan biri yedek eldiven almayı ihmal ettiği için, eldivenleri ıslanınca elleri dondu. Tuvaletine kadar her işini ben yaptırıyordum. Bir diğer ekip arkadaşımızın da akciğerleri iflas etti. 2009’da Dhaulagiri tırmanışında da İranlı bir dağcı arkadaşımız geri dönmesi gerektiği yerde geri dönmediği için, hırsından dolayı hayatını kaybetti. Yeri geldiğinde vazgeçmeyi de bilmek gerek. Dağda şans diye bir şey yoktur. Ayrıca şehir dağdan daha tehlikeli. Her an bir terör saldırısına ya da trafik kazasına kurban gidebilirsiniz.

TFI5

Çocukken dağcı olmayı hayal eder miydiniz?

Çocukluğumda da hep çadırımı alır ormanlık bir yerlere giderdim. Kapalı alanları hiç sevmedim. Okullarda zorlandım, hep dışarı kaçmaya çalışırdım. Büyüyünce böyle biri olacağım belliydi.

Yeterli antrenman yapılırsa herkes o yüksek dağlara çıkabilir mi?

Bazı insanlar hiçbir zaman yüksekteki basınç farkına alışamazlar. Buna rağmen devam edenler akciğer veya beyin ödemi sebebiyle hayatlarını kaybediyorlar.

Eşimle yılın yarısı görüşüyoruz

Aynı zamanda evlisiniz. Eşiniz ne diyor?

Ne desin alıştı, bir şey demiyor. Bazen iki ay bana ulaşamıyor. Zaten eğer ben aramazsam kimse bana ulaşamaz. Bu dünyada hiç var olmamış gibi yok olabilirim. Bu da muhteşem bir duygu. Eşimle sadece yılın yarısı görüşebiliyoruz. 

Zirveye ulaştığınızda ne hissediyorsunuz?

İnsan günümüzde kendini çok özel, çok önemli görüyor. Oysa ben dağda bu duygudan tamamen sıyrılıyorum. Hiçbir önemimin olmadığı idrakine varıyorum. Sadece dağın bir parçası oluyorum. Dağlar ruhumu temizliyor.

Ülkemizde dağcılık açısından iyi yerler yok mu? Dağ turizmi açısından…

Güneydoğu inanılmaz. Hem insanı hem dağları… Ama maalesef enfekte bir coğrafyada yaşadığımız için kendi değerli alanlarımızı kullanamıyoruz. Keşke ortalık rahatlasa da Güneydoğu dağ turizmine açılsa. Geçen yıl Hakkari’de Reşko Dağı’na tırmandık mesela, inanılmazdı…

Taliban 11 arkadaşımı kurşuna dizdi

Dağda PKK’lılarla karşılaşmaktan korkmadınız mı?

Taliban 2013’te Pakistan’da Nanga Parbat Dağı’na tırmanırken 11 arkadaşımı kurşuna dizdi. O günden sonra artık hiçbir şeyden korkmuyorum. Dünyanın farklı ülkelerinden 11 dağcıyı, ABD’nin bir Taliban liderini öldürmesine karşılık olarak kurşuna dizdiler.

TFI6

Siz nasıl sağ kaldınız?

Ben biraz tez canlıyımdır, hareketliyimdir. Onlar 4 bin metrede kampta dinlenirken ben 6 bin metreye çıkmıştım bile. Ben yola çıktıktan bir süre sonra Taliban gelip kampı taramış. Ana kamptan telsizle haber verdiler. Bir gece 6 bin metrede bekleyip sonra aşağı indim. Geri kalan arkadaşlarla beni kargo helikopterleriyle yolladılar. O dağın zirvesine o zaman çıkamadım. Geriye kalan 4 zirveden biri o işte.

14 zirveyi tamamladıktan sonra artık durup oturacak mısınız?

Mümkün değil. İnsan dünyaya bir kez 8000 metreden bakmaya görsün, bu hastalık damarlarından çıkmaz. Dağlara geri dönmek, yine ince havayı solumak için can atarsınız. Şehirde her dakika çürüyoruz. Dağlarda ise yaşadığımı, canlı olduğumu hissediyorum.

TFI7

Bir tırmanışın bedeli nedir?

Bir tırmanışın bedeli ortalama 45 bin euro civarında. Kamplara taşınacak malzemeler, bu malzemeleri taşıyacak olan hamallar, tırmanış izin ücretleri, kısaca her ayrıntı para demek. Bu iş bir ekip işi. Filmlerdeki gibi alıp başını tırmanmak söz konusu değil. O nedenle bir dağcı için en önemli şey, kendisini yıllarca destekleyecek bir sponsor.

Kar adamı Yeti

Dağlarda efsaneler de vardır. Bir tanesini anlatır mısınız?

Her dağın efsanesi vardır. Himalayalar’ın da var elbet. Kar adamı Yeti. Yeti’yi bulmak için yollara çıkan dağcılar bile var. Bir İtalyan dağcı Yeti’nin peşine düşüp kitabını yazmıştı geçtiğimiz yıllarda. Kimi dağcı onu gördüğünü, iri bir gorile benzediğini iddia ediyor. Kimi, ayak izlerini gördüğüne dair yemin ediyor. Kamplarda korkunç Yeti hikayeleri anlatılıyor. Yüksek dağlar… Tabiki değişik yaratıklar yaşıyor olabilir ama ben şehirdekinden daha güvende hissediyorum dağlardayken. Şehirde karanlıkta korkarım ama dağlarda tam tersine karanlıkta güvende hissederim.

Tunç Fındık’ın 10 tanesinin zirvesine tırmandığı, dünyanın en yüksek 14 dağı

1. Everest 8850 m (Nepal/Çin sınırı)

2. K2 8611 m (Pakistan/Çin sınırı)

3. Kangchenjunga 8586 m (Nepal/Hindistan sınırı)

4. Lhotse 8516 m (Nepal/Çin sınırı)

5. Makalu 8463 m (Nepal/Çin sınırı)

6. Cho Oyu 8201 m (Nepal/Çin sınırı)

7. Dhaulagiri 8167 m (Nepal)

8. Manaslu 8163 m (Nepal)

9. Nanga Parbat 8125 m (Pakistan)

10. Annapurna 8091 m (Nepal)

11. Gasherbrum1 8068 m (Pakistan/Çin sınırı)

12. Broad Peak 8047 m (Pakistan/Çin sınırı)

13. Gasherbrum2 8035 m (Pakistan/Çin sınırı)

14. Shishapangma 8013 m (Çin)

KAYNAK: karar.com – Ürün Dirier

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Previous post El Camino de Santiago (St. James Yolu)
Next post Eski Uygarlıkların Dilleri Seslendirildi. İçiniz Bir Tuhaf Olacak!
Translate »