DAĞCILARA TUHAF DAYATMA!

 

Pazar günü yürüyüş etkinliği için bir araya gelen Didim Dağcılık ve Doğa Sporları üyeleri, buluşma noktalarında Bakanlık görevlileri, İl Kültür ve Turizm yetkilileri ve Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği ve(TÜRSAB) BYK temsilcisi ile karşılaştı. Yasa ve yönetmeliklere göre yürüyüş koşullarının uygun olmadığını belirten yetkililer tutanak düzenledi.

Didim Dağcılık ve Doğa Sporları yöneticisi Nusret Tankal konuyla ilgili Didim Özgür Ses Gazetesinde yaptığı açıklamalarda; dağcılık ve doğa sporları faaliyetlerinin sportif olarak bölge turizmini canlandırmak amaçlı yapıldığını ve dolayısıyla bu uygulamanın yanlış olduğunu belirtti. Sadece Aydın il sınırları içersinde uygulanan il Kültür ve Turizm müdürlüğü ile TURSAB  tarafından  araçlara rehber zorunluluğu uygulatılmaya çalışıldığını söyleyen Tankal, faaliyetlerinin ticari olmadığını ve masrafların katılımcılar tarafından karşılandığını dile getirdi. Ayrıca; “ Her araca bir TURSAB rehber zorunluluğu getirilmek istenmekte, görev alacak rehberlerin de dağda rehberlik edemeyeceği bilinmesine rağmen rehberlik hizmeti almamız dayatılmaktadır.  Örneğin  Latmos  Beşparmak dağlarında katılımcılara rehberlik edecek bir rehberleri de  var ise de onlarla o bölgeyi  yürüyebiliriz. TURSAB Byk Didim temsilcisi rehberin iki nokta arası iletim için bile arabada bulunması  gerektiğini  ifade ederken,  bizlerden  rehberin sadece arabada oturması için kiralanmasını mı istediğini de anlayabilmiş değiliz” diyen Tankal sözlerine” Lojistik desteğimizi sağlayan firmanın TURSAB çatısı altında ve tüm evrakları tamam iken bahsi geçen iki kurumun programla ilgili bilgileri olmasına rağmen firmayı daha evvel uyarmak yerine  kalkış saatinden önce gelerek yürüyüşçülerin ve firmanın mağdur olmalarını sağlamışlardır. Kaldı ki hala bu diretilen zorunluluğu tarafımıza pusu kurar gibi sabahın yedi buçuğunda baskın şeklinde Aydın il Kültür ve Turizm md. Yardımcısının olayın valilik emri ile yapıldığını ifade etmesi, bu tür faaliyetlerin sadece Aydın il sınırları içerisinde engellenmeye çalışılması akla her türlü soru işaretlerini getirmektedir. Daha evvel Aydın milletvekillerinin de taraf olduğu bu konunun dağcılık ve doğa sporları faaliyetlerinde rehber zorunluluğunun gerekmediğinin  ifade edilmesine rağmen  Aydın il Kültür ve turizm müdürlüğü ile TURSAB’ın engelleme çalışmaları manidardır” olarak devam ederek konuyla ilgili Aydın Valisi Faruk Koçak ile Didim Kaymakamı  İskender Yönden’in yardımlarını beklediklerini dile getirdi.

 

DAHA ÖNCEDE YAŞANMIŞTI

Aydın Valiliği İl Kültür Turizm Müdürlüğü tarafından doğa yürüyüşlerinde Tursab kanunun geçerli olması ve profesyonel kokartlı rehber bulundurulması konusundaki ısrarı ile açtığı ilk dava 2015 yılı mayıs ayında sonuçlanmıştı, açılan para cezası kaldırılmış ve ayrıca avukat masrafları da idareye yüklenmişti. 

 

MİLLETVEKİLİ SORUNU ÇÖZDÜK DEMİŞTİ

Milliyet Gazetesinin 18 Kasım 2014 tarihli haberinde AK Parti Aydın Milletvekili Mehmet Erdem, Aydın’da amatör ruhla doğa yürüyüşü yapanlar hakkında tutanak tutulmaması yönünde görüş birliğine varıldığını söylemiş ve şu açıklamayı yapmıştı: 

Aydın’da son dönemde doğa yürüyüşleri ile ilgili sosyal medyada ve yerel basında bazı haberler yayınlanmakta olduğuna işaret eden Mehmet Erdem, “Bu konuyu İl Kültür ve Turizm Müdürü Sayın Nuri Aktakka ve Aydın Valimiz Sayın Erol Ayyıldız ile görüştüm. Konunun içeriğinde TURSAB ve seyahat acentelerinin olduğunu öğrendik. TURSAB ve üye seyahat acenteleri ’doğa yürüyüşleri’ organizasyonunu para kazanmak amacı ile düzenleyenlere karşı mücadele etmektedirler. Seyahat acenteleri bu işi kayıt altında yaparken ve vergilerini öderken, kayıt dışı yapan ve kazançlarını vergilendirmeyenlerle mücadele etmek istemektedirler. Sayın Valimizle yaptığımız görüşmede doğa yürüyüşlerini amatör ruhla yapanlar için ve para kazanma kastıyla yapılmayan organizasyonlara tutanak tutulmayacağı mutabakatına vardık. Bu konunun farklı niyetlerle istismar edilmemesi için saygıdeğer doğaseverlerle paylaşmak istedim. Doğa yürüyüşlerinin artarak devam etmesi gerekiyor. Aydın’da keşfedilecek daha çok muhteşem güzelliklerimiz doğaseverleri bekliyor” demişti.

Görülüyor ki Milletvekilinin temasları ve çabası TURSAB yetkililerini uygulamalarını durdurmaya yetmemiş. İl Turizm Müdürü ve Valinin konu hakkında ne yapacakları şimdiden merak konusu?

 

SÖKELİ KULÜPLER DE UYGULAMALARA TEPKİ GÖSTERMİŞTİ?

Manisa’nın Salihli ilçesinde 30 Ekim’de yapılan ‘Adala-Hermos Kanyonu Doğa Kulüpleri 1. Cumhuriyet Doğa Yürüyüşü’ne katılan Aydın Söke Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü Derneği üyeleri, yürüyüş öncesi rehber engeline takılmışlardı. 

Kuşadası Türkiye Seyahat Acentaları Birliği’nin (TÜRSAB) başvurusu üzerine Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünden gelen ekipler, doğa yürüyüşünde rehber bulundurma zorunluluğunu yerine getirmedikleri için dernek hakkında tutanak tutmuştu. Grupta yer alan lisanssız sporcuların olması nedeniyle yazılan tutanağa Söke Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü Derneği Başkanı Adem Gümüşsu ve dernek üyeleri isyan etmişti. Başkan Gümüşsu ve dernek üyeleri, yapılan uygulamanın kanunsuz olduğunu belirtmişlerdi. Dernek olarak faaliyet programındaki yürüyüşlere katıldıklarını bu yerler arasında ören yerlerinin bulunmadığını kaydeden Başkan Gümüşsu, şunları kaydetmişti

“Biz dernek olarak ören yerlerini ziyaret etmiyoruz. Sportif amaçlı ve bölge turizmini tanıtmak maksadıyla derneğimizin faaliyet programında yer alan bölgelerde doğa yürüyüşü gerçekleştiriyoruz. Bu anlamda bize rehber bulundurma zorunluluğunun uygulanmasını kabul etmiyoruz. Dağcılık dernekleri, TÜRSAB’ın kazanç kapısı olmamalı. Ayrıca Aydın dışında da derneklere yönelik böyle bir uygulama yok” diye konuştu. TÜRSAB bünyesindeki rehberlerin gerçekleştirdikleri doğa yürüyüşlerinde bölgeleri bilmediğini iddia eden Gümüşsu, “Acenta rehberleri bizim doğa yürüyüşü yaptığımız bölgeyi asla bilmez ve o bölgede bizim önümüze düşüp yürüyemez. Eğer TÜRSAB’ın Latmos Beşparmak Dağları’nı gezdirebilecek bir rehberi varsa biz rehber  tutarız. Ancak acente bünyesindeki rehberleri bölgeleri bilmiyor. Bu anlamda uygulanan bu yöntemin kaldırılmasını talep ediyoruz” şeklinde konuşmuştu.

 

TDF NE YAPACAK?

Dağcılık ve doğa sporları kulüpleri, yaşanan bu sıkıntılar hakkında TDF’nin ne adım atacağını merakla bekliyorlar. Türkiye Dağcılık Federasyonu Başkanı Doç. Dr. Ersan BAŞAR’ın kangren haline gelen bu konu hakkında çalışma yürütmesi ve kulüplerin sahipsiz kalışına bir son verilmesini talep eden dağcılar kulüplerin TDF çatısı altında toplanarak çözüme ulaşabileceklerini söylediler.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Previous post Latmos Dağı Arkeoloji Yürüyüşü
Next post VOLKANA TIRMANAN DAĞCILAR DONARAK ÖLDÜ
Translate »