Dağcılar çığ engeline takıldı

Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen 18’i kadın 101 dağcı, çığ tehlikesi nedeniyle Süphan Dağı’na tırmanamadı.

Çığ tehlikesi dağcıların zirve yapmasını engelledi.11-12 Şubat 2017 tarihlerinde Erzincan’da bulunan 2bin 970 metre yüksekliğindeki Ergan Dağı’nda yapılacak olan Dünya Dağ Kayağı Şampiyonasına katılacak olan Türkiye dağ kayağı milli sporcuları, dün sabah saatlerinde Süphan Dağı’nın 2 bin 700 metresinde bulunan At Yaylası bölgesine giderek kamp kurdu.
  Geceyi kamp alanında geçiren dağcılar,  tırmanış rotasında bulunan yoğun kardan dolayı oluşan çığ tehlikesi nedeniyle 4 bin 58 metre yüksekliğindeki Süphan Dağı’na tırmanış gerçekleştiremedi.

 

Dağcılara rehberlik yapan Süphan Doğa Sporları Derneği (SUPHANDOSD) Kulübü Başkanı Adem Gül, kötü hava koşulları nedeniyle tırmanışı iptal ettiklerini ifade ederek, “Dün Adilcevaz ilçemizden tırmanış için faaliyetimizi başlattık ve kamp alanımız olan At Yaylasına geldik. Gece hava şartları çok soğuk olduğundan dolayı sabah saatlerinde zirveye çıkmayı denedik. Ancak iki gündür yağan yoğun kar yağışı nedeniyle çıkış yolunda oluşan çığ tehlikesinden dolayı bu tırmanışın çok riskli olacağını düşünerek geri dönme kararı aldık. Kampımızı toplayıp artık Adilcevaz’a döneceğiz. İnşallah başka bir zaman tekrardan tırmanış yaparız” dedi.

 

Kaynak: (milliyet.com.tr)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Previous post KARIA YOLU 1-2 ETAP YÜRÜYÜŞÜ
Next post 75 yaşında dağcı
Translate »