Cincin Kalesi ve Amyzon Antik Kentinde Foto Safari

Bu hafta 1.5 yaşındaki küçük oğlumu da sayarsak 10 kişilik bir ekiple harika bir fotoğraf turu yaptık. Selçuk ilçemizden iki araç ile Aydın yönüne doğru yola çıktık. İncirliova’dan sağa Koçarlı istikametine dönüp yolda gördüğümüz deve güreşlerine hiç takılmadan Cincin Kalesinin bulunduğu Cincin köyüne ulaştık. Bir okul bahçesinden geçip harabeleri dolaşmaya başladık, çepeçevre dolandığımız bu etkileyici kalede güzel fotoğraflar çekme imkanı bulduk. Kale Cihanoğulları’nın güvenliğini ve çevre üzerindeki ekonomik denetimini sağlamak amacıyla 18. yüzyılda Cin Bey tarafından yaptırılmış. Osmanlı Devri Ayanlık dönemi yapısı olan kalede güneyde kalan ve terasla düz ayak olan köyün ana yolundan girilmekte. Kale üzerinde birde hamam yapısı bulunmakta. Cincin köyü içindeki ikinci durağımız ise Cincin Camiydi. Her ne kadar kapısı kapalı olsa da dışarıdan gezmesi bile güzeldi. Bahçesinde çok eski bir mezarlık bulunan caminin özellikle ahşam bölümleri ve duvarlarındaki çizimler dikkat çekiyordu.

[metaslider id=1012]

Peki sık sık ismini andığımız Cihanoğulları ailesi kim birazda bunu anlatalım. Cihanoğulları veya Cihanoğlu ailesi olarak bilinen bu aile Osmanlı Devleti’nde merkezi yönetimin zayıflayarak bölgesel derebeyliklerin ön plana çıktığı 18. yüzyıl da Aydın çevresinde hakimiyet kurmuş iki aileden biridir. Cihanoğulları’nın hakimiyeti Aydın merkeze 22 km uzaklıktaki Koçarlı çıkışlı olmuş, diğer derebeylik soyu olan Arpazlı ailesi ağırlığını daha iç kısımda Nazilli merkezli olarak hissettirmiştir.

Aile içi rivayetlere göre, Kanuni Sultan Süleyman 1522 yılında Rodos ve İstanköy adalarını almak için ordusuyla Koçarlı’dan geçerken, Mersinbelen, Yağcıdere ve Dereköy dolaylarında konaklamış. O sırada 250 kişilik bir Türk aşireti de bu bölgede bulunmaktaymış. Aşiret Reisi Mehmet Bey, Kanuni’nin ordusuna katılarak, Rodos seferinde bulunacağını padişaha arzetmiş. Tam bu sırada Mehmet Bey’in çadırında bir çocuk dünyaya gelmiş. Padişah bu haberin kendilerine uğur getireceği düşüncesiyle çocuğun adını “Cihan” koymuş ve çocuğa Beşparmak Dağlarından başlamak üzere Çine Çayı ve Sarıçay arasında kalan ve Büyük Menderes Nehri ‘ne kadar olan araziyi bağışlamış. Cihanoğulları bu şekilde kök salmış ve 18. yüzyılda güçlerinin doruğuna ulaşmışlardır. 16. yüzyılda Koçarlı yakınındaki Cincin köyünde inşa ettirilen kale, 1753’de Koçarlı Dedeköy’de Cihanoğlu Hacı Mehmet tarafından ‘müceddeden’ (mevcut bir yapının yerine) yaptırılan Dedeköy Cihanoğlu Camii, 1756 tarihli ve Cihanoğlu Müderris Abdülaziz Efendi tarafından yaptırılan Aydın Cihanoğlu Camii ve medresesi ve Koçarlı Cihanoğlu Camii, 1763-1764 yıllarında Cihanoğlu İbrahim Ağa tarafından Koçarlı’da caminin ve aile konağının yanı başında inşa ettirilen gözetleme ve savunma amaçlı Cihanoğlu Kulesi de bu gücün simgeleri olmuştur. Ailenin 18. yüzyıl eserlerinde bir alamet-i farika gibi dikkati çeken önemli bir özellik, bunların Türk barok mimarisinin öncülüğünü yapmış olmalarıdır. Gerçekten de, İstanbul’da, ancak 70-80 yıl sonra, 19. yüzyıl ortalarında Balyan ailesinin eserleriyle mimari manzaranın bir parçası haline gelecek barok stil, Aydın’da Cihanoğulları tarafından çok önceleri uygulanmıştır.

[metaslider id=1121]

 

 

Cincin köyünde sonraki durağımız Amyzon Antik Kenti oluyor. Tam Ali araba içinde zıplamaktan yorgun düşüp uyuduğunda antik kente ulaşıyoruz. Zamanlama mükemmel diyerek başlıyoruz dolaşmaya. İhtişamlı duvarlar, yer altına uzanan onlarca kemerli yapı, her yana saçılmış yapı kalıntıları ve etkileyici bir manzara karşılıyor bizi. Ayrıntılı gezince yakın zamanda bazı yapıların kaçak kazı ile tahrip edildiğini görüyoruz hatta bir bölgenin dinamitle havaya uçurulduğunu etrafa saçılan parçalar ve hala görülebilen dinamit deliklerinden anlıyoruz. Amyzon günümüzde Koçarlı’nın 30 kilometre güneyinde, Gaffarlar köyünün hemen üstünde bulunan bir antik kenttir. Selevkos İmparatorluğu yönetimi altında şehir Karya bölgesindeki resmi olmayan şehir devlet federasyonu içerisindeymiş. Strabon’a göre şehir Alabanda’nın kuzeyinde, düşman saldırısını durdurmak ve savunmasını yapmak amacıyla kurulmuş. Amyzon, Yunan tarihçi Louis Robert tarafından ortaya çıkarılmış. Son durağımız fazla bilinmeyen ve şimdilik kaderine terk edilmiş olan bu antik köy oluyor. Yakınımızda saklı kalmış bu iki önemli yeri görmenin hazzı ile evlerimizi doğru yola koyulurken ilk fırsatta Anadolu Coğrafyasının saklı kalmış başka güzelliklerini keşfetmek üzere buluşmayı diliyoruz.

İletişim için:
Tel: +90 542 584 53 87
E-posta: ozguraydogan62@hotmail.com
Facebook grup: https://www.facebook.com/groups/anadolucografyasi/
Twitter: https://twitter.com/ozguraydogan
Web site: http://www.anadolucografyasi.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Previous post Balkanlar Yolculuk Fotoğrafları
Next post Antik Kentte Dinamitli Talan
Translate »