Çiçek Baba’nın izinde Yörük patikaları

2295 metre rakımlı Sandras Dağı’nda zirveye ulaşmanın mutluluğu… Fotoğraf: Sinan İlhan

Muğla Köyceğiz doğal güzellikleri ve birçok tatil noktasına yakın konumu ile son dönemin öne çıkan alternatif tatil bölgeleri arasında. Sıcak günlerde dileyen denizi andıran gölün koylarında yüzerek dileyen yüksek yaylara çıkarak serinleyebilir. Çiçek Baba Dağı olarak bilinen Sandras Dağı’nda doğa sporları yapmak da alternatifler arasında.

Rakım yükseldikçe ağaçlık alanlar yerini kayalıkların arasında hayat bulan bodur bitki örtüsüne bırakıyor. Fotoğraf: Özgür Aydoğan

7 kişilik ekibimizle göl kenarında keyifli bir kahvaltının ardından Köyceğiz’i keşfetmek için yola düşüyoruz. İlk durağımız göl kenarında yükselen Ölemez Dağı. Yol boyunca bizlere eşlik eden göl manzarası Ekincik Koyu’nun kendini göstermesi ile bir şölene dönüyor. Ekincik henüz izdihamlara boğulmamış sakin ve huzurlu bir cennet olarak görünüyor yukarıdan. Keşfedilmemiş bir Ege Kasabası arayanlara konaklama ve yüzme imkanları sunan bu şirin kasabayı araştırmalarını öneririz.

12.65 km’lik zorlu zirve yürüyüşü sonrası ormanın içinden yeniden Gökçeova Gölü’ne ulaşınca derin bir soluk alıyoruz. Fotoğraf: Özgür Aydoğan

Ölemez Dağı’nın güney cephesinde kaynak sularını stokladıktan sonra zirve yolunu adımlamaya başlıyoruz. Yangın gözetleme kulesine giden toprak yolda ilerlerken fırsat buldukça orman patikalarını tercih etmek yürüyüşü daha keyifli hale getiriyor. Zirvedeki kuleye vardığımızda panoramik seyir keyfi ve soğuk su bulma sevinci birbirine karışıyor. Aksaz Koyu’ndan Dalyan’a uzanan manzara Köyceğiz Gölü ve İztuzu Plajı ile daha da güzelleşiyor.

Ölemez Dağı zirvesindeki panoramik manzara uzayıp gidiyor. Fotoğraf: Özgür Aydoğan

7 km’lik yürüyüşün ardından hedef yorgunluk atmak olunca yeni durağımız da Sultaniye Kaplıcaları oluyor. Heykeltraş Sinan İlhan’ın rehberliğinde kaplıcaların tarihini dinlerken doğasından etkilenmemek de mümkün değil. Su altında ve su üzerinde çok sayıda tarihi kalıntı barından kaplıcanın 2 bin yıldır kullanıldığı biliniyor. Belediyenin düzenleyerek kullanıma açtığı tesisin ücretleri de oldukça makul. 40 derece suya kendimizi gevşetirken çamura yatarak cildimizi yenilemeyi de ihmal etmiyoruz. Finali ise kendimizi gölün serin sularına bırakarak yapıyoruz.

Sandras Dağı eteklerinde kaynak sularıyla serinliyoruz. Fotoğraf: Özgür Aydoğan

Hava kararmadan kamp alanımıza varmak için yeniden yola düşüyor ve Sandras Dağı eteklerine doğru irtifa  almaya başlıyoruz. Yükseldikçe ortamın havası da suyu da değişiyor. Sandras’ın kaynak suları da söylendiği kadar güzel ve serin. Erenlerden Çiçek Baba’nın mekanı Sandras Dağı eteklerinde 1670 metre rakımlı Gökçeova Gölü kenarına kampızı kuruyoruz. Bir yandan yemek hazırlıkları yaparken diğer yandan ortamın büyüsünden kendimizi alamıyoruz. Orman yangınlarına müdahale edebilmek için oluşturulmuş yapay gölün etrafı çam ağaçları ile çevrelenmiş  ve ciddi bir ekosisteme ev sahipliği yapıyor.

İrtifa kazanırken son ağaçlık bölgeyi de geride bırakıyoruz. Fotoğraf: Özgür Aydoğan

Akşam yemeğimizde Ege sofrası kendini hissettiriyor. Sevim Şahin gibi bir bitki meraklısı ile kurulan sofrada çeşit çeşit otlu mezelere tatlı olarak da mantar reçeli eşlik ediyor. Sabah göl kenarında kahvaltı keyfini uzatmadan kampımızı toplayarak zirve hazırlıklarına başlıyoruz. Çiçek Baba’nın mekanını ziyaret edecek, yörük yollarını arşınlayacağız.

Sandras Dağı’nın kuzey sırtları hala yer yer karla kaplı. Fotoğraf: Özgür Aydoğan

Kayalardan kopan ve ufalanan taşlarla oluşmuş çarşak zeminde Özgür Aydoğan’ın liderliğinde 5.5 km’lik bir yürüyüşün ardından zirveye ulaşıyoruz. Zirvenin kuzey yönündeki tepeyi aşınca 1900 rakımlı Kartal Gölü’nü yukarıdan izlemek de mümkün. Çiçek Baba’nın taşlarla oluşturulmuş 30 metrelik mezarı da bu bölgede yer alıyor. 2295 metrelik zirvenin kuzey yamacı Haziran ayının sonunda hala kar yer yer karla kaplı.

Kayalıkların arasında kaybolmuş zirve patikası, çarşak zeminle kaplı. Fotoğraf: Özgür Aydoğan

Zirve bölgesinde dahi kendisine has bir bitki örtüsü barındıran Sandras Dağı; mitolojisi, gelenekleri ve şenlikleri ile yaşamaya devam eden Yörük kültürü, sanatçılara ilham veren kaya yapıları ve kuru ağaç şekilleri ile Ege’nin görülmeye değer bölgeleri arasında.

Gidiş ve dönüşte izlediğimiz rota.

 

Yazı: Özer Sürmeli

 

 

 

Dağcılık malzemelerini incelemek yada satın almak için tıklayınız.

www.dagcidukkani.com

 

 

 

 

One thought on “Çiçek Baba’nın izinde Yörük patikaları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Previous post MUĞLA’LI DAĞCI MONT BLANC ZİRVESİNDE
Next post Yaz Yürüyüş Liderliği Başvurusu
Translate »