Aydınlı dağcılardan TÜRSAB’a rehber tepkisi

Read Time:1 Minute, 23 Second

ff49320fc55d70c95d532d78b24e2d45

Doğa yürüyüşlerine rehber görevlendirilmesine tepki gösteren Aydın Söke Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü Derneği Başkanı Adem Gümüşsu, “Ören yerlerini ziyaret etmemize rağmen rehber görevlendirilmesini kabul etmiyoruz. Dağcılık dernekleri, acentaların ve TÜRSAB’ın kazanç kapısı olmamalı” dedi.

Manisa’nın Salihli ilçesinde 30 Ekim’de yapılan ‘Adala-Hermos Kanyonu Doğa Kulüpleri 1. Cumhuriyet Doğa Yürüyüşü’ne katılan Aydın Söke Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü Derneği üyeleri, yürüyüş öncesi rehber engeline takıldı.  Kuşadası Türkiye Seyahat Acentaları Birliği’nin (TÜRSAB) başvurusu üzerine Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nden gelen ekipler, doğa yürüyüşünde rehber bulundurma zorunluluğunu yerine getirmedikleri için dernek hakkında tutanak tuttu. Grupta yer alan lisanssız sporcuların olması nedeniyle yazılan tutanağa Söke Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü Derneği Başkanı Adem Gümüşsu ve dernek üyeleri isyan etti. Başkan Gümüşsu ve dernek üyeleri, yapılan uygulamanın kanunsuz olduğunu belirterek Söke’den otobüsle hareket ederek yürüyüşte yer aldı.

 
“DOĞA YÜRÜYÜŞLERİNİ REHBERLER BİLEMEZ”
Dernek olarak faaliyet programındaki yürüyüşlere katıldıklarını bu yerler arasında ören yerlerinin bulunmadığını kaydeden Başkan Gümüşsu, “Biz dernek olarak ören yerlerini ziyaret etmiyoruz. Sportif amaçlı ve bölge turizmini tanıtmak maksadıyla derneğimizin faaliyet programında yer alan bölgelerde doğa yürüyüşü gerçekleştiriyoruz. Bu anlamda bize rehber bulundurma zorunluluğunun uygulanmasını kabul etmiyoruz. Dağcılık dernekleri, TÜRSAB’ın kazanç kapısı olmamalı. Ayrıca Aydın dışında da derneklere yönelik böyle bir uygulama yok” diye konuştu. TÜRSAB bünyesindeki rehberlerin gerçekleştirdikleri doğa yürüyüşlerinde bölgeleri bilmediğini iddia eden Gümüşsu, “Acenta rehberleri bizim doğa yürüyüşü yaptığımız bölgeyi asla bilmez ve o bölgede bizim önümüze düşüp yürüyemez. Eğer TÜRSAB’ın Latmos Beşparmak Dağları’nı gezdirebilecek bir rehberi varsa biz rehber  tutarız. Ancak acenta bünyesindeki rehberleri bölgeleri bilmiyor. Bu anlamda uygulanan bu yöntemin kaldırılmasını talep ediyoruz” şeklinde konuştu. 

 

(sesgazetesi.com.tr)

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Previous post EL ELE VERİP ”ENGELİ” AŞTILAR
Next post Türkiye dağcılığı kaderine terk edilmemeli
Translate »