Antik Yolda İlk Yürüyüş Yapıldı

Bu tarihi öneme sahip etkinliğimize katılanların adları aşağıda verilmiştir.

‎1. Mehmet GÜLTEKİN
2. Ömer Faruk GÜLŞEN
3. Mehmet Ali EREN
4. Ayten E. TEZCAN
5. Ayşegül Çakır ÇOLAK

6. Ferhat ÖZ
7. Erhan DAĞ
8. Adnan TAŞÇI
9. Ömer KANKAYA
10. Bekir VURAL
11. Çağlar AYDIN
12. Ali BAYRAM
13. Metin ÖZ
14. Cengizhan GÜNDOĞDU
15. Melek YAYA
16. Hüseyin KÖKSAL
17. Serdar BENGİ
18. Mefkure ŞAKİROĞLU-1
19. Mefkure ŞAKİROĞLU-2

21. Sinan SOYTUTAN
22. Gülçin SOYTUTAN
23. Ufuk KIVRAK
24. Nihal YENİLMEZ
25. Nursel KARAKOÇ
26. Zübeyde KARAKOÇ
27. Ayşegül MENDİ
28. Veysi TATLI
29. Birgül HAMİOĞLU
30. Zahide KORKUT

31. Mihriban TAĞ
32. Yıldız ERKMEN
33. Turan Cihan DABAKOĞLU
34. Müfit AKKAYA

 

Ağustos 2012 tarihinde sabah saat 08.30’da Seydişehir otogarında başlayan toplanmadan sonra hoş sohbetler eşliğinde araçlara geçildi. Suğla Gölü(Trogitis) üzerindeki döşeme yol parçalarının ve Homonadların yaşama alanlarının gösterilmesi ve küçük bilgilendirmeden sonra Homonadların gizlenme yeri olan Tınaztepe Mağarasına geçildi. Türkiye’nin birinci dünyanın üçüncü en uzun mağarası olan ve bir tabiat harikası olan Tınaztepe mağarasının iki km’ye yakınını yürüdük.

 

Mağaradan hareketle Akseki’ye geldik.

 

Akseki’de iki saatlik serbest zaman tanınarak son hazırlıklar tamamlandı, yemekler yenildi, eksikler tamamlandı.

 

İlk gün saat 14.30’da Akseki’den başlayan yürüyüşümüz, Sarıhacılar Köyü, Belenalan Köyü, Bucakalan Köyü, Nohutçukuru Mevkii, Arap Sivrisi Dağı’ndan devam ederek Alaçeşme Köyünün altında Çiğdevrenti mevkisinde son buldu. Yürüyüşümüze ilgi yoğundu. Antik yolun büyük oranda bozulmadan kaldığı birinci ve ikinci parkurlarını böylelikle yürümüş olduk. İlk günkü yürüyüşümüzün son bir saati tepe lambaları ile gece karanlığında yapıldı. Dik ve yer yer çalılık bir parkurdan 2 km kadar yürünerek toplam 15 km ile tamamlanmış oldu.

 

İkinci gün, Saat 08.30’da Bucakalan Köyünden çıkıldı. Keşif sırasında bizi en çok uğraştıran yerlerden biri olan Erkele platosundan geçilerek Dikmen Köyünün göründüğü Dolayyüzü mevkisine gelindi. Toplam iki saatlik bir yürüyüşle Dikmen Köyü’ne varıldı. Hava çok sıcaktı. Burada uzunca bir ıslanma ve dinlenme molasından sonra Sadıklar istikametine devam edildi. Yine antik taş döşeli yoldan devam eden yolculuğumuz çok sıcak bir havada devam ediyordu. Ter içindeydik. Kargasekmez mevkiinden geçilerek 150 metrelik bir tırmanışla Kireçkuyusu mevkisini gören doruğa ulaştık. Bu doruk, Antik Yolun hiç bozulmadan kaldığı insanı binlerce yıl ötesine götüren bir yerdi. Buradan Kireçkuyusu mevkisine doğru inişe geçtik ve çok eski bir kireç kuyusunun yanında mola verdik. Bu noktada yol iyice dikleşiyor, diz kapaklarımız sinyal vermeye başlıyor. Toplamda 10 km’lik bir yürüyüşle ikinci. gün faaliyetini saat 13.35’te bitiriyoruz. Buradan itibaren 1400 metrelik asfalt yoldan Sadıklara varıyoruz. Sadıklarda Orhan Akseki Bey’in özel müzesini geziyoruz. Müze çok ilginç. Antika silah, savaş madalyaları, tarihi öneme sahip hediyelerle dolu bir müze.

 

Sadıklardan araçlarımıza binip 56 km ilerideki, İbradı-Ürünlü sınırları içinde bulunan bir doğa harikası olan masalımsı Altınbeşik Mağarasına geçiyoruz. Bu mağara içine tekne ile girilen toplamda 2700 metresine girilmiş 3 katlı bir mağara ve her katında göl var. Bizler 1. bölümüne tekne ile girdik. İçerisi masalımsı idi. Doğal, köprüsü, sarkıtları, dikitleri ve masmavi suyu ile gerçekten kendimizi masalımsı bir filmin çekiminde hissettik.

 

Altınbeşik Mağarasından sonra araçlarımıza bindik ve tatlı anılar eşliğinde, hoş sohbetlerle dönüş yolculuğuna başladık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Previous post Via Sebaste Antik Yollarına Yolculuk (İlk Gün)
Next post İstanköy (Kos) Adası Keşif Turu
Translate »