Antik Kabartmanın İzinde

Antik Kabartmanın İzinde – Özgür Aydoğan – www.anadolucografyasi.com

ANTİK KABARTMANIN İZİNDE

 

Konumuz Efes Antik Kenti yakınlarındaki Çukuriçi Höyük çevresinde bulunan bir kabartma. Birçok kez varlığını duyduğum bu kabartma uzun zamandır zihnimi meşgul ediyordu ve ilk fırsatta görmek için sabırsızlanıyordum.

 

Birçok kez araştırmama rağmen ne yazık ki kaya üzerindeki bu kabartma hakkında ne bir fotoğraf ne de bir makaleye rastlayabilmiştim. Belli ki Artemis Tapınağı, Efes Antik Kenti, St. Jean, Şirince Köyü, Ayasuluk Kalesi, Meryemana Evi gibi birçok önemli mekana ev sahipliği yapan Selçuk ilçesinde böyle bir kabartma çok öncelik kazanamamıştı. Evet, belki bu kabartmanın diğer önemli yapılar kadar turist çekebilecek bir potansiyeli yoktur fakat ben bilimsel olarak büyük önem taşıdığını düşünüyorum. En azından bu kadar sahipsiz ve ilgisiz kalmayı hak etmediğini söylemek yerinde olur.

 

İşte bu düşünce ile bir pazar gününü fırsat bilerek bisiklet ile bölgeye bir keşif turu yapmayı görev edindim. Selçuk ilçe merkezinden kısa ama keyifli bir yolculuk sonrası hedeflediğim bölgeye vardım. Bisikletimi uygun bir noktada emniyete alıp sık çalı kaplı bir alanda kabartmayı aramaya başladım. Arkeolog Yusuf Yavaş’tan aldığım yardımlar ile tam noktayı çok geçmeden buldum. Belli belirsiz fazla anlaşılmayan bir kabartma beklerken nispeten iyi durumda bir kabartma ile karşılaştım. Çukuriçi Höyük yakınlarında bir kaya üzerine oyulmuş kabartmadaki figürün tek kolu yukarıya doğru diğer kolu ise aşağıya doğru dönük.

 

Bilen bir gözün ayrıntılı incelemesi ve uzun bir araştırma sonucu belki daha fazla söz söylenebilir ama benim şimdilik söyleyebileceklerim kısıtlı. Her köşesi zenginliklerle dolu olan Selçuk ilçesini gezmeye ve bilinmeyen güzellikleri paylaşmaya devam edeceğiz.

 

Özgür Aydoğan
Selçuk – 30 Aralık 2013

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Previous post SELÇUK İLÇESİNDE DAĞCI BEREKETİ
Next post SELÇUK ve ÇEVRESİNDEKİ SAKLI HAZİNELER
Translate »