AKUT 20 yaşında!

Arama Kurtarma Derneği (AKUT) başarılarla dolu 20 yılı geride bıraktı.

14 Mart 1996 yılında ‘Geleceğimizi birlikte kurtaralım sloganıyla kurulan Arama Kurtarma Derneği (AKUT), bugün 20. yılını kutluyor. Dernek, kurulduğu günden bu yana pek çok başarılı operasyon gerçekleştirdi. Gerçekleştirilen 2101 operasyonda 2234 kişinin, 963 hayvanın hayatını kurtaran AKUT, gönüllü üyeleriyle kaybolma ve kaza olaylarında, deprem, sel gibi doğal afetlerde ve büyük kazalarda, arama kurtarma çalışmaları düzenleyerek can kaybını en aza indirmeyi hedefledi.

akut, arama kurtarma derneği, nasuh mahruki, nasuh mahruki kimdir, akut 20 yaşında, akutun öyküsü, akut kaç yılında kuruldu, akutun kaçıncı yılı, akutun operasyonları, akutun başarıları, akutun sloganı, sözcü, nasuh mahruki akut

AKUT’un yönetim kurulu başkanı Nasuh Mahruki, Sözcü’de yayınlanan “Türkiye’nin AKUT’u 20 yaşında ve bu sadece bir başlangıç” başlıklı yazısında, “Başkalarının hayatı için kendi sağlığını, kendi hayatını hiçbir karşılık beklemeden tehlikeye atan bir grup gencin bu özverili çabaları, kısa sürede, birkaç kişinin hayatını kurtarmaktan çok daha öte bir sonuca ulaştı. İnsanlara; böyle bir hareketin ne kadar önemli ve değerli olduğunu ve aslında hepimizin, bu toprakları hatta bu dünyayı paylaştığımız diğer insanlara, daha da geniş görebilirsek bütün canlılara karşı bir sorumluluk taşıdığını, taşıması gerektiğini gösterdi” dedi.

akut, arama kurtarma derneği, nasuh mahruki, nasuh mahruki kimdir, akut 20 yaşında, akutun öyküsü, akut kaç yılında kuruldu, akutun kaçıncı yılı, akutun operasyonları, akutun başarıları, akutun sloganı, sözcü, nasuh mahruki akut

Mahruki yazısını, “Bugüne dek yaptığımız ve bundan sonra da yapmaya devam edeceğimiz her şey, önlenebilir sebeplerle insanlarımızın artık ölmediği ve çağdaş medeniyetler içerisinde layık olduğu yere ulaşmış, afetlere dayanıklı bir Türkiye içindir. Tüm bunları başarmamızın en önemli sebebi olan, 20 yıldır bize destek veren, yanımızda duran, sahip çıkan tüm kişi ve kurumlara sonsuz teşekkürlerimizle. İyi ki varsınız ve iyi ki yanımızdasınız…” sözleriyle bitirdi.

akut, arama kurtarma derneği, nasuh mahruki, nasuh mahruki kimdir, akut 20 yaşında, akutun öyküsü, akut kaç yılında kuruldu, akutun kaçıncı yılı, akutun operasyonları, akutun başarıları, akutun sloganı, sözcü, nasuh mahruki akut

Kurduğu dernek ve her geçen gün büyüyen ekibiyle Türkiye’de ve dünyada başarılı işlere imza atan Mahruki, kendi kaleminden AKUT’un öyküsünü okuyucularıyla paylaştı.

57720_656x369

İşte Mahruki’nin o yazısı:

1994 yılı Kasım ayında Bolkar Dağları’nda Yıldız Teknik Üniversitesi’nden iki dağcının kaybolduğu haberi bir bomba gibi dağcılık camiasının gündemine düşmüştü. Dönemin bütün deneyimli dağcıları Türkiye’nin dört bir tarafından gelerek kaybolan iki dağcı için seferber olmuştuk. İki ana grup halinde yüze yakın dağcının katıldığı, Jandarma’nın ve bölge insanının da yer aldığı, hatta askeri helikopterlerin de desteklediği toplam 14 gün süren detaylı bir arama çalışması yapıldı. Ancak ne yazık ki bütün iyi niyetli gayretlere ve onca emeğe rağmen birtakım aksilikler ve sorunlar yaşandı ve başarısızlıkla sonuçlanan bu faaliyet sonrasında aralarında benim de bulunduğum iki elin parmaklarını geçmeyecek kadar küçük bir grup dağcı arama kurtarma faaliyetlerinin en doğru ve verimli biçimde nasıl gerçekleştirilebileceğini düşünmeye ve araştırmaya başladı.

14 günlük yorucu ama sonuçsuz çabanın sonunda küçük bir dağcı grubu biraraya gelmiş ve şu iki temel öngörüde bulunmuştuk; birincisi, Türkiye’de artık daha fazla sayıda genç doğaya çıkmaya başladı, bunun sonucunda önümüzdeki süreçlerde daha fazla sayıda kaza yaşanacak. İkincisi de, bir dağcı bir dağda kaza geçirirse, ona sadece diğer dağcılar yardım edebilir. Bu iki öngörüye bağlı gelecekte artma olasılığı bulunan sorunlarımız olacağı düşüncesi, doğal olarak çözümünü de beraberinde getirdi; örgütlenmek…

İki genç kardeşimizin kaybı, bizim üzerimizde bu etkiyi yaptı ve gözümüzü açtı, ufkun ötesini görmemizi sağladı. Türk dağcılarının bir bölümünün 1994 yılında yaşadığı aydınlanmayı, Türk toplumunun içselleştirebilmesi için, yüzyılın en büyük doğal afetlerinden biri olan Gölcük Depremi’nin yaşanması ve neredeyse 18.000 vatandaşımızın ölmesi gerekecekti. Ama bu bile uzun sürmedi ve planlı, bilinçli kirli bilgi çalışmalarıyla bu kuvvetli çıkış bile yok edildi.

Başlangıçta AKUT’un en büyük gücü, hemen hepsi üniversite mezunu veya öğrencisi olan sporcu disiplinine sahip, dinamik, eğitimli, kültürlü, takım çalışmasına yatkın, doğa koşullarında kendi başının çaresine bakmayı bilen, liderlik vasıfları olan ve geleneksel Türk fedakârlığının en has şeklini ruhunda taşıyan aydın gençlerdi. O günlerin heyecanı, içimizdeki coşku, eksikliğini gördüğümüz bir konuda ülkemiz için birlikte bir şeyler yapabilme düşüncesi bizleri bir çatı altında bir araya getirdi. İlk zamanlar vakıf mı dernek mi kuralım diye çok tartıştık ama vakıf kurmak için gerekli maddi imkânlar yoktu elimizde. O nedenle dernekte karar kıldık ve kolları sıvadık. Ülkemizde giderek ihtiyacı daha fazla hissedilen arama kurtarma konusunda faaliyet gösterecek uzman bir ekibin gönüllülük prensibinden yola çıkarak bir dernek çatısı altında bir araya gelme çalışmaları sürerken, 1995 yılı Aralık ayında Uludağ Keşiştepe’de yapılan bir arama kurtarma operasyonunda ilk defa AKUT adını kullanarak yer aldık. 1996 yılını yaşarken üye sayısını 20’ye yükselttik ve 14 Mart’ta da AKUT Arama Kurtarma Derneği’ni resmen kurduk.

 

Öykünün devamı için tıklayınız

 

 

(cagdasses.com)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Previous post Dağcılar Vodafone Arena’da!
Next post ‘Katil Dağ’da ilk kış zirvesi
Translate »