Ağrı Dağı yeniden tırmanışa açılıyor

Türkiye Dağcılık Federasyonu, “Ülkemiz ve dünyadaki birçok dağcı için önemli bir tırmanış noktası olan Ağrı Dağı, 4 Şubat’ta yapılacak tırmanış sonrasında tüm dağcılara kapılarını tekrar açacaktır” açıklaması yaptı.

Ağrı Dağı

6 YIL ARADAN SONRA YENİDEN AÇILIYOR

Ağrı Valiliği, artan terör olayları nedeniyle 2015 yılının Ağustos ve Eylül aylarında yapılan askeri operasyonları gerekçe göstererek Ağrı Dağını ‘özel güvenlik bölgesi’ ilan etmişti. Bölgede sürdürülen terör operasyonları nedeniyle 6 yıldır resmi ya da izinli tırmanışa kapalı olan Ağrı Dağı’na resmi tırmanış yapmak için bekleyen dağcılar, dağa resmi çıkış vizesinin verilmesiyle mutluluk yaşadı.

Dünyadaki bir çok dağcı ile adrenalin tutkununun ilgisini çeken Ağrı Dağı’na, Türkiye’nin yanı sıra Azerbaycan, İran ve Gürcistan başta olmak üzere dünyanın birçok ülkesindeki dağcılar ilgi gösteriyor.

4 ŞUBAT İTİBARIYLA RESMİ TIRMANIŞLAR BAŞLIYOR

Federasyondan yapılan açıklamada, Ağrı Dağı’nın uzun bir dönemdir tırmanışlara kapalı olduğu ifade edildi.

Ağrı Dağı bölgesindeki uygun şartların oluşmasıyla kış aylarında tırmanış yapılmasına başlanılacağı belirtilerek, “İlk tırmanış federasyonumuz antrenörlerinin katılımıyla gerçekleşecektir. Ülkemiz ve dünyadaki birçok dağcı için önemli bir tırmanış noktası olan Ağrı Dağı, 4 Şubat’ta yapılacak tırmanış sonrasında tüm dağcılara kapılarını tekrar açacaktır” denildi.

Bu tırmanışa katılmak isteyen dağcılık antrenörlerinin başvurularını yapmaları gerektiği, antrenör haricinde başvuru alınmayacağı kaydedildi.

Katılımcıların 3 Şubat’ta Doğubeyazıt KYK Yurdu’nda kalacağı, tırmanışın 4-9 Şubat tarihlerinde düzenleneceği ifade edildi.

Kaynak: (ntv.com.tr)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Previous post GİRİT ADASI KEŞİF SEYAHATİ
Next post Emrah Özbay Uluslararası Buz ve Kaya Tırmanış Çalıştayı
Translate »