AĞRI DAĞI AĞLIYOR

Read Time:1 Minute, 13 Second

‘Türkiye’nin çatısı’ olarak nitelendirilen Ağrı Dağı’nın zirvesindeki şapka buzulları, son yıllarda etkili olan küresel ısınma nedeniyle eriyor. Ağrı Dağı’nın ağladığını söyleyen dağcılar, bu hızlı erimeyle zirveye yakın yerlerde buzul dereler oluştuğunu belirtti.

İran ve Ermenistan sınırında yer alan Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesi ile Iğdır arasında bulunan, 5 bin 137 metrelik yüksekliğiyle Türkiye’nin en yüksek dağı olan Ağrı Dağı‘nın buzulla kaplı zirvesi, her geçen gün eriyor.

Ağrı Dağı 'ağlıyor' - 2

Her sene dünyanın dört bir yanından gelen binlerce dağcı grubu ve turistin ağırlandığı Ağrı Dağı’ndaki buzulların hızla erimesi görüntülendi.

Ağrı Dağı 'ağlıyor' - 3

Eriyen buzullar nedeniyle dağcılar, zirveye çıkmakta zorlandı. Dağdaki buzulların 10,2 kilometrekarelik alana sahip olduğunu söyleyen Profesyonel Dağcı ve Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü Doktor Öğretim Üyesi Mustafa Bingöl, buzulların güneyden Ağrı Doğubayazıt’ta Öküz Deresi’ne, kuzeyden ise Iğdır Aralık’ta Cehennem Vadisi’ne kadar uzandığını dile getirdi.

Ağrı Dağı 'ağlıyor' - 4

‘ZİRVEDEKİ BUZ HIZLI ERİYOR’

Buzulların erimesinin en iyi dağcılar tarafından gözlemlendiğini ve bunu Ağrı Dağı’nın ağlamasına benzettiklerini kaydeden Bingöl, “Yıllardır görmediğimiz bir manzara ile karşılaştık. Dağın tepesindeki buzulların hızla eridiğini görüyoruz. İlk defa İnönü zirvesinden böyle şelale gibi suyun aktığını görüyorum. 5 bin metrede buzullardan inanılmaz bir su akıyor” diye konuştu.

Ağrı Dağı 'ağlıyor' - 5

Bingöl, buzulların bu hızla erimesinin korkutucu olduğunu aktararak, eriyen dağın etrafındaki yaşam alanlarını ve doğayı da çok kötü etkilediğini belirtip, “Bu hızlı erimeden dolayı zaman zaman sel de olabiliyor. Maalesef sadece buzullar değil dünyamızı hızlı bir şekilde kaybediyoruz. Bir an önce el ele verip, bu kaybın önüne geçmeliyiz yoksa yaşayacağımız başka bir dünya yok” dedi.

Ağrı Dağı 'ağlıyor' - 6
Ağrı Dağı 'ağlıyor' - 7
Ağrı Dağı 'ağlıyor' - 8

Kaynak: (ntv.com.tr)

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous post RUSYA’DA TIRMANIŞ FELAKETİ
Next post ARDAHAN’LI DAĞCILAR GÜRCİSTAN ZİRVESİNDE
Translate »