89 yaşındaki “Süper dede”nin zirve tutkusu

Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da yaşayan 89 yaşındaki Adil Sakovic, ilerlemiş yaşına rağmen dağlara tırmanmaya devam ediyor – Ülkedeki “en yaşlı aktif dağcı” ünvanına sahip Sakovic: “Sağlığım elverdikçe tırmanmaya devam edeceğim”

Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da yaşayan 89 yaşındaki Adil Sakovic, ilerlemiş yaşına rağmen dağcılık tutkusundan vazgeçmiyor.

“Süper dede” olarak da anılan Sakovic, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 89 yaşında olmasına rağmen sağlıklı ve çevik olmasını dağlara borçlu olduğunu söyledi.

66 YILLIK DAĞCILIK TECRÜBESİ

1948 yılında askere gittiğini ve üç yıl askerlik yaptıktan sonra 1951 yılında dağcılığa başladığını anlatan Sakovic, dağcılık sayesinde birçok arkadaş edindiğini ve bu arkadaşlıklarının bugün dek sürdüğünü ifade etti.

Yaşıtları artık dağcılıktan uzaklaşsa da gençlerle tırmanmaya devam eden Sakovic, 66 yıllık dağcılık tecrübesiyle gençlere yol gösteriyor.

Sakovic, daha önceden Saraybosna’da dokuz dağcılık kulübü olduğunu aktararak, dağcılığa başladığı 1951 yılında itibaren aralıksız tırmandığını söyledi.

HİÇ DOKTORA GİTMEDİ

Bu süre içinde Bosna Hersek’in tüm dağlarına ve ülke dışındaki birçok dağa tırmandığını anlatan Sakovic, “1967 yılında, Çekoslovakya’daki Tatra Dağı’na tırmandım. Daha sonra Avusturya’daki bazı dağlara çıktım. Oralarda her dağın zirvesinde bir mühür var. Taşı kaldırıp altındaki mührü kendi belgenize vuruyorsunuz. Böylece o zirveye ulaştığınızın kanıtı oluyor.” diye konuştu.

İlerlemiş yaşına rağmen sağlığının çok iyi olduğunu söyleyen Sakovic, “Sigara, alkol ve kahve içmiyorum. Bu sporla uğraşıyorum. Hala tırmanabiliyorum. Ayaklarım ağrımıyor. En önemlisi de hala doktora gitmiyor olmam.” ifadelerini kullandı.

Sakovic, dağcı arkadaşlarıyla kar-kış demeden dağa çıktığını belirterek, arkadaşları kendisine katılamayınca da yalnız başına Saraybosna yakınlarındaki daha düşük rakımlı Faletici, Skakavac ve Nahorevo tepelerine çıktığını aktardı.

“EŞİM DAĞLARI SEVMEZDİ”

Yaşıtlarının dağcılığa ilgisinin yaşlandıkça kaybolduğunu anlatan Sakovic, birlikte tırmandığı dağcılar arasındaki tek yaşlı kişi olduğunu söyledi.

Sakovic, “Artık dağlarda yaşıtlarım yok. Bana en yakın olanlar da benden 10 ila 15 yaş daha genç dağcılar. Onlara da ayak uydurdum. Sürekli yürüdüğüm için kondisyonum sağlam.” dedi.

Sağlıklı ve zinde olmasını dağcılığa borçlu olduğunu ifade eden Sakovic, Avrupa’da birçok dağa tırmanmasına rağmen, Bosna Hersek’teki dağların kendi için ayrı bir yere sahip olduğunu kaydetti.

“GERÇEK DOSTLUKLAR DAĞCILIKLA KAZANILIYOR.”

Eşinin beş yıl önce vefat ettiğini, iki oğlu ve dokuz torunu olduğunu anlatan Sakovic, “Eşimle askerliğimi yaptığım yıllarda tanışmıştık. Eşim dağları sevmezdi.” diye konuştu.

Gençlere, hayatın tadını çıkarmak için dağa çıkmaları tavsiyesinde bulunan Sakovic, “Gerçek dostluklar dağcılıkla kazanılıyor. Dağlar insanları eğitir, onlara sağlık verir.” dedi.

Sakovic, sağlığı elverdiği sürece tırmanmaya devam edeceğini sözlerine ekledi.

 

Kaynak: (sabah.com.tr)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Previous post Dünyaya zirveden bakan Türk
Next post Ağrı ve Tendürek dağları 1 yıl kapandı
Translate »