Karya Yolu 2. Etap

Read Time:3 Minute, 15 Second

karya2etGüzelçamlı, Panionion kalıntıları, Milli Park, Samsun (Mykale) Dağı, Kurşunlu Manastırı, Z yolu, Priene Antik Kenti, Eski Doğanbey (Domatia) Köyü, Aziz Nikolas Kilisesi.

 

İyonya – Karya – Likya

 

Tarih: 10-11 Mart 2012

 

Katılım koşulları: Tek yapmanız gereken aşağıdaki duyuruyu eksiksiz okumak ve yer tükenmeden önce bizimle iletişim kurup başvuruda bulunmak. Katılım 17 kişi ile sınırlıdır.

 

Faaliyet hakkında:

Karya… Antik çağların puslu yaşam aynasından günümüze loş hüzmelerle yansıyan, Anadolu’nun en gizemli uygarlıklarından biri… Maviyle yeşilin ahenkle desenlendiği Ege’de, yüce dağları kendilerine yurt edindiler. Medeniyetlerine özgün ritüelleriyle, çağlar boyunca Iyonya’dan Roma’ya, Antik Mısır’dan Persler’e kadar uzanan geniş bir yelpazede pek çok uygarlığı etkilediler. Kültleşen değerlerini bu farklı uygarlıklara eklemlerken zamanın sonsuzluğa karışan potasında eridiler ve mazinin sisli ufukları ardında kaybolup gittiler. Muhteşem doğal güzelliklerle bezenmiş Ege coğrafyasında aristokrat zevklerini imgeleyen kentleri, yolları, gömütleri ve mitolojik efsaneleri ile bizlere zengin bir doğa ve kültür mirası bıraktılar. Ve artık onların mistik güzelliklere bezenmiş coğrafyalarını keşfederek; sırlı geçmişlerinin kapılarını aralama zamanı geldi.

 

Anadolu’nun bu gizemli medeniyeti, “Karya Yolu Projesi” ile tarihin karanlık dehlizlerinden sıyrılıp gün ışığına kavuşuyor. Anadolu Coğrafyası ve Zirve Dağcılık tarafından yürütülecek proje kapsamında ilk olarak Karya uygarlığının hüküm coğrafyasının bir ucundan diğerine uzanan, antik kervan yollarına sadık kalınarak bir güzergah üzerinde keşif yapılarak uzun bir yürüyüş rotası oluşturulacak. Efes antik kentinin İskender kapısından başlayacak yürüyüş ile hayata geçecek olan proje, Fethiye sınırlarına kadar uzanacak ve bu vesileyle katılımcılarını eşsiz doğal güzelliklerin zengin bir tarihi dokuyla harmanlandığı macera ve sürprizlerle dolu bir serüvene çıkaracak.

 

Karya, binlerce yıldır sürdürdüğü suskunluğunu bozarak; düşsel güzellikteki dünyasını sergileyeceği oyununu tekrar sahneye koyuyor. Bu gizemli uygarlığın, tarihin izdüşümünde belki de son kez perdeleyeceği büyüleyici oyununu seyre dalmaya ve sırlarını keşfetmeye hazır mısınız?

 

Görülecek yerler hakkında: Güzelçamlı, Panionion kalıntıları, Milli Park, Samsun (Mykale) Dağı, Kurşunlu Manastırı, Z yolu, Priene Antik Kenti, Eski Doğanbey (Domatia) Köyü, Aziz Nikolas Kilisesi.

 

Rota hakkında: Zaman zaman antik yolda fakat çoğu zaman rahat patikalarda ve stabilize yollarda yürüyeceğiz. Tamamıyla belirlenmiş bir yol diyemeyiz katılanlarla beraber keşfedeceğimiz maceralı bir yolculuk olacak. Doğada nasıl hareket edileceğini bilenler için oldukça eğlenceli ve görsel açıdan zengin bir rota.

 

Yürüyüş mesafesi ve süresi: Toplam 25 km. civarındaki rotayı 2 etap halinde 2 günde yürüyeceğiz. İlk gün 15 km ikinci gün ise 10 km yürüyeceğiz. Uzunluk ve süre değişkenlik gösterebilir.

 

Hava durumu: Hava durumunu aşağıdaki linklerden takip edebilirsiniz.

http://www.mountain-forecast.com/peaks/Mycale/metar

http://www.wunderground.com/q/zmw:00000.1.17232

http://www.wunderground.com/q/zmw:00000.6.17232

 

Uyarılar: Rehber gerekli hallerde faaliyette değişiklik yapabilir.

 

Gerekli malzemeler: Çadır, uyku tulumu, mat vb. kamp malzemeleri yürüyüş sırasında taşınmayacak. Biz hareket ettikten sonra kamp yapacağımız alana bir arkadaşımız tarafından bırakılacak. Daha rahat bir yürüyüş için ayak bileğinizi kavrayan sert tabanlı bir ayakkabı tercih etmenizi, ayakkabınız yetersiz ise ayak zedelenmelerine karsı çift çorap giymenizi, baton bulundurmanızı, mevsim koşullarına uygun (bere, eldiven, yedek çorap, polar mont, yağmurluk tozluk) giyinmenizi tavsiye ederiz. Yanınızda getirdiğiniz bütün eşyalarınızı içine alacak büyüklükte (orta boy) bir sırt çantası isinizi görecektir. Çantanızda kişisel eşyalarınız haricince fener ya da kafa lambası, düdük, 2 litreye yakin su, günlük yiyecekleriniz ve yürüyüş esnasında kaybedeceğiniz enerjiyi karşılamak isin fındık, kuru uzum, kuru kayısı gibi doğal şeker türevlerini bulundurmanızı tavsiye ederiz. Eksik malzemeleriniz olması normal, bu konuda bizimle iletişime geçerseniz olanaklar dâhilinde destek oluruz.

 

Hareket yeri: Saat 09.00’da Söke otogarında buluşacağız. Daha sonra Güzelçamlı girişindeki patikadan yürüyüşe başlayacağız.

 

Başvuru ve iletişim için:

Başkan: Özgür Aydoğan

Adres: Atatürk mh. St Jean cd. No:1 Selçuk – İzmir (St Jean yokuşu – ABC Poliklinik üstü)

Tel: +90 542 584 53 87

E-posta: ozguraydogan62@hotmail.com

Facebook grup: http://www.facebook.com/groups/25687304585/

Facebook English version: http://www.facebook.com/group.php?gid=181244848330

Twitter: https://twitter.com/#!/ZirveSelcuk

Web site: http://www.zirvedagcilik.net

Mailgrup: zirvedak@yahoogroups.com (Üye olmak için zirvedak-subscribe@yahoogroups.com adresine boş bir mail atmak yeterlidir)

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous post Karya Yolcuları İlk Etabı Tamamladı
Next post Karya Yolu 1. Etap Yol Hikayesi
Translate »